53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Patarimai renkantis šiltnamį (I dalis)

Patarimai renkantis šiltnamį (I dalis)

Lietuvos klimatas nėra pritaikytas daugumai pomidorų veislių, tad jei norite gerų rezultatų, teks statyti šiltnamį. Prieš jį renkantis, reikėtų apgalvoti kelis aspektus, kurie yra svarbūs auginant ir kitas daržoves ar augalus.

Ką ir kaip auginsite – nuo to, kokius augalus planuojate auginti priklausys šiltnamio formos, aukščio, vietos pasirinkimas. Pasirinkimui įtakos turi ir planuojamas auginimo būdas – grunte, vazonuose, dirbtiniuose substratuose, o galbūt užsiimsite hidroponika. Kadangi dauguma pomidorų yra aukštaūgiai, jiems reikės gan aukšto šiltnamio. Rekomenduojamas šoninės sienelės aukštis 1,70 m.

Vieta – rekomenduojama statyti šiltnamį taip, kad jo išilginės sienos būtų nukreiptos į rytus ir vakarus, galai į pietus ir šiaurę. Tokiu būdu bus palaikoma tolygi temperatūra. Jei montuosite šiltnamį prie namo sienos, rinkitės pietinę pusę. Nestatykite šiltnamio po medžiais, tuomet gali trūkti šviesos, šiltnamis užsiterš krintančiais lapais. Nuo medžių krintantys stambesni vaisiai gali pažeisti statinį. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip krinta šešėliai dienos bėgyje, pasistenkite, kad šiltnamis neatsidurtų ilgai neapšviestoje vietoje. Taip pat reikėtų šiltnamį apsaugoti nuo vėjo.

Kiek pinigų galite skirti šiltnamiui – nuo skiriamo biudžeto priklausys šiltnamio dydis, sudedamosios medžiagos ir papildoma įranga. 10-20 kvadratinių metrų dydžio šiltnamis gali kainuoti nuo šimto ar kelių šimtų litų (paprastos konstrukcijos plėvelinis) iki daugiau nei penkių tūkstančių litų (apšiltintas polikarbonatinis, su automatizuotu vėdinimu bei laistymu ir šildymu).

Dydis – kokį plotą galėsite skirti šiltnamiui. Nuo to taip pat priklausys vietos pasirinkimas.

Kokią papildomą įrangą norėsite įdiegti šiltnamyje – jei planuojate šiltnamį papildomai apšviesti ar šildyti, įvertinkite ar bus patogu atvesti ir aptarnauti komunikacijas ( pvz. elektrą, šilumos tiekimo vamzdžius). Šildomam šiltnamiui teks įrengti betoninius pamatus.

Įvertinus šiuos punktus belieka nuspręsti iš kokių medžiagų turėtų būti pagamintas jūsų šiltnamis. Pagrindinė statybinė medžiaga yra danga, nuo jos priklauso karkaso pasirinkimas. Šiuo metu populiariausios dangos yra polietileno plėvelė, stiklas ir polikarbonato plokštės. Kiekviena iš jų turi savo privalumų ir trūkumų, kuriuos ir aptarsime. Medžiagų pasirinkimas taip pat priklauso nuo norimos šiltnamio formos.

Kitame straipsnyje apžvelgsime svarbius šiltnamio aspektus: plėvelę, stiklą, polikarbonatą, šiltnamio formą, papildomą šiltnamio įrangą.

Mano išsaugoti straipsniai