Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Ką verta žinoti apie daigų paruošimą sodinimui

Ką verta žinoti apie daigų paruošimą sodinimui

Daugelis augalų auginami iš daigų. Tarp jų ir mūsų plačiai vartojamos daržovės: salierai, kartais agurkai, arbūzai, melionai, patisonai, aguročiai, moliūgai, baklažanai, paprikos, pomidorai, griežčiai ir net kopūstai. Itin svarbu persodinant nepažeisti šaknų arba stengtis, kad jos kuo mažiau nukentėtų. Tad patartina daržovių daigus geriau auginti durpėse, turinčiose pačių įvairiausių priemaišų, tokių kaip celiuliozė, puvenos ar net medžio puvenos.

Kaip užauginti daigus?

Pasirinkite plastikinius ar popierinius indelius ar medines dėžes ir pasėkite į kiekvieną atskirą indelį po dvi sėklas. Indelius reikia laikyti gana šiltoje patalpoje, kur temperatūra siektų bent dvidešimt laipsnių aukščiau nulio. Iki kol pradeda rodytis pirmieji daigeliai, indelius reikėtų ir uždengti. Galima kartonu, polietilenu, stiklu ar fanera. Kai pastebite prasikalusius daigelius, nuimkite uždangalą ir pastatykite indelį taip, kad jį apšviestų saulė, geriausia – ant palangės.

Saulės daigeliams labai reikia, kadangi kitu atveju jie užaugs ištįse ir beveik nebetinkami sodinti. Tiesa, jei lauko temperatūra yra bent septyni laipsniai aukščiau nulio, patartina visą dieną indelius su daigeliais laikyti lauke, bet nakčiai būtina juos parnešti į vidų, kitaip nušals.

Laistymas. Laistyti daigelius reikia taip, kad žemė visą laiką būtų nors šiek tiek drėgna. Kartais gali prireikti laistyti net du kartus per dieną. Jei norite, kad daigiai augtų dar geriau, per visą auginimo laikotarpį galite iki dviejų kartų palaistyti juos skystomis trąšomis. Kada patartina sėti daigams?Vienų daržovių daigus reikia sodinti anksčiau, kitų – vėliau.

Anksčiausiai – pirmojoje kovo pusėje – reikėtų daigams sėti salierus ir ankstyvuosius kopūstus, antrojoje kovo pusėje – paprikas, svogūnus, balandžio pradžioje – vėlyvuosius kopūstus, pomidorus, salotas, gegužės pradžioje – patisonus, aguročius, moliūgus ir agurkus. Kada sėti daigus lauke? Kai kurie augalai šalčiui yra labiau atsparūs, nei kiti. Šalčiui atsparius daigus lauke jau galima sodinti, kuomet dirvos temperatūra yra 8 laipsniai šilumos, o šilumą mėgstančius – kuomet dirvos temperatūra yra bent 15 laipsnių šilumos.

Tinkamiausias paros metas sodinti daigus lauke – pavakarė. Puikiai tinka ir ūkanota diena. Dirvą, į kurią sodinsite, reikia sukasti kastuvu arba bestuku. Tuomet padaryti duobutes, į kurias įstatykite daigą su visu žemės gumulu. Daigą iš indelio reikia išimti atsargiai, nepažeidžiant šaknų, saugoti, kad žemės gumulas neiširtų. Po to gumulą apdėkite žemėmis, lengvai paspauskite. Aplink stiebelį padarykite kiek gilesnę įdubą – tai puikiai pasitarnaus, kad neišbėgtų vanduo, laistant augalą. Nepamirškite susižymėti eiles virvute, o duobutes – ženklinamąja lazdele, taip geriau atskirsite, kur ribos.

Ką dar verta žinoti?

Sėjant sėklas į maitinamuosius puodelius/indelius, mišiniui galima naudoti magnio sulfatą, amonio salietrą, befluorį superfosfatą, kalio sulfatą, kalio nitratą arba kalio chloridą. Tokie ir panašūs mišiniai labiausiai tinka kopūstams, pomidorams, paprikoms, baklažanams, agurkams, melionams ir salotoms. Žinoma, kiekvienam augalui turėtų būti vis kitoks mišinio santykis (gramais).

Kaliaropių, griežčių, kopūstų daigus reikėtų sodinti kiek giliau, nei buvo auginami iki šiol indelyje, bet taip, kad nebūtų užpiltas viršūninis pumpuras. Pomidorų daigus reikia sodinti iki pačių pirmųjų apatinių lapų. O štai salierų ir svogūnų nereikėtų spdinti į dirvą giliau, nei jie augo daigyne.

Galima pasodinus naudoti ir nuimamas plėvelines priedangas, tuomet ir daigus galima sodinti anksčiau, tokiu būdu daržovių derlių gautumėte bent dvejomis savaitėmis anksčiau, nei gautumėte augindami daržoves atvirame grunte.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 6 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.


Mano išsaugoti straipsniai