„Pagrindinė mano, kaip dizainerės, užduotis buvo iš kiekvienos šio buto erdvės išspausti kiek galima daugiau“, – sako architektė Miglė Skiezgilaitė, pasakodama apie vieną naujausių savo projektų – nediduką vos per 30 m² butą, kurį ji ne veltui pavadino „transformeriu“.
Sukurta prisitaikanti ir nuolat kintanti namų erdvė
Įrengiant nedidelio ploto būstą, funkcinis planavimas tampa vienu svarbiausių sėkmės garantų. Ne išimtis ir šis butas naujos statybos name Vilniuje. „Svarbiausias projekto uždavinys buvo sutalpinti visas reikiamas funkcijas nedideliame plote, sukurti prisitaikančią, nuolat kintančią erdvę. Prioritetai – atskiras miegamasis, mobili darbo vieta, kompaktiška valgomojo zona, kuo daugiau laisvo ploto, baldais „neužspaudžiant“ erdvės, leidžiant jai „kvėpuoti“. Taip pat buvo labai svarbu apgalvotai suprojektuoti virtuvės, vonios kambario erdves ir numatyti kuo daugiau vietų daiktams sandėliuoti“, – svarbiausius projekto tikslus vardija architektė Miglė Skiezgilaitė.
Siekiant išlaikyti interjero lengvumo, atvirumo, šviesos įspūdį, sienoms pritaikytas baltas atspalvis, vizualiai didinantis erdvę.
Svetainėje įkomponuota nedidelė sofa turi ištraukiamos lovos funkciją, todėl bute iš viso gali būti dvi visavertės dvigulės miegamosios vietos.
Pagrindinė šio buto daiktų laikymo sistema – koridoriaus spinta su veidrodinėmis durimis. Svetainės zonoje taip pat buvo numatytos trys spintos iki lubų, o virtuvės komplekte – maksimalus galimų skyrių skaičius.
Galinėje bendrojo kambario dalyje įkomponuota virtuvės zona. Virtuvėje sutalpinta visa reikalinga buitinė technika, įskaitant skalbimo mašiną-džiovyklę, taip pat suprojektuota daug vietos daiktams laikyti, o siekiant išsaugoti minimalistinį įvaizdį, spintelės buvo montuojamos be rankenėlių, pritaikius atidarymo paspaudimu mechanizmą.
Baldams architektė parinko šviesius, blizgius, šviesą atspindinčius paviršius – tam puikiai tiko nerūdijančiojo plieno baldinės plokštės bei šviesus „Compact HPL“ stalviršis su pilkais marmuro motyvais, suteikiančiais minimalistiniams paviršiams faktūros. Tokį efektą sustiprina ir sienai prie darbastalio pritaikytos baltos keraminės plytelės. „Šviesą atspindintys paviršiai optiškai didina erdvę, o atspindžiai „ištirpsta“ ir suteikia susiliejusių skirtingų atspalvių efektą“, – savo sprendimą motyvuoja projekto autorė.
Sumanus sprendimas
Labai svarbus šio interjero elementas – ąžuolo masyvo stalviršis, sukuriantis ir šiltą, faktūrišką akcentą baltoje erdvėje. Jis atlieka valgomojo stalo funkciją, prie jo puikiai dera reguliuojamo aukščio mobilios kėdės – jos gali būti naudojamos tiek prie valgomojo, tiek prie darbo stalo. Šis darbastalis taip pat tarnauja kaip papildomas stalviršis gaminant maistą, o jo nenaudojant galima tiesiog uždaryti kaip spintelę, taip atlaisvinant vietą.
Svetainės sieną puošia originalus rankų darbo veidrodis-paveikslas „Hippo“ su integruotu apšvietimu iš Miglės įkurtų „Migdolic“ dizaino namų.
Interjere pritaikyti šviesūs, balti bei kiti šviesą atspindintys paviršiai (nerūdijantysis plienas, stiklas, veidrodžiai) vizualiai padidina erdvę – tai buvo viena iš pagrindinių siekiamybių šiame projekte.
Miegamojo pertvaros durims buvo parinktas gofruotas stiklas. Jis slopina vaizdą, suteikia miegamajam privatumo, bet neizoliuoja ir neužtamsina erdvės, priešingai, gražiai mirguliuoja. Pasak architektės, plokštumos matiškumas atstoja užuolaidas, taip pat suteikia prabangos įspūdį.
Kadangi vienas pagrindinių buto šeimininkų norų buvo fiziškai atskirti svetainės ir miegamojo zonas, čia buvo suprojektuota papildoma lengva pertvara, atidaroma armonikėlės principu. Dėl savo konstrukcijos pertvara miegamąjį gali transformuoti į privačią arba atvirą erdvę pagal poreikį ir norą. Iki galo atidarius pertvaros duris ir paslėpus spintoje lovą galima turėti vieną atvirą, laisvą buto erdvę.
Miegamojo zonoje pritaikyta spintoje paslepiama pakeliama 160 cm pločio lova. „Tai tobulas sprendimas nedidelėms erdvėms, norint išnaudoti patalpą kitoms funkcijoms – jogai, darbui su kompiuteriu ar nuotolinei konferencijai. Dar svarbu, kad lova labai patogiai pasikelia kartu su patalyne, ją prisegus dirželiais, todėl nereikia dėžės patalynei“, – privalumus vardija projekto autorė.
Siekiant maksimaliai išnaudoti erdvę, pakeliamos lovos spintoje per visą sienos plotį ir aukštį yra specialiai suprojektuotos daiktadėžės daiktams laikyti.
Projekto autorė numatė galimybę bute turėti mobilią darbo zoną – jai priklauso reguliuojamo aukščio stalas ir ergonomiška balno tipo kėdė. Kadangi baldai mobilūs – su ratukais, darbo vietą galima įsirengti tarp miegamojo ir sofos arba atlaisvintame miegamajame, paslėpus lovą spintoje.
Langams dekoruoti pasirinktos baltos medinės žaliuzės. „Žaliuzės tarsi suteikia erdvei gyvybės, vis kitaip praleisdamos šviesą, atsižvelgiant pagal saulės bei žaliuzių padėtį. Be to, jos užima mažiau ploto nei užuolaidos, yra labai funkcionalios, jas nesudėtinga prižiūrėti, todėl idealiai tinka nedidelėms erdvėms“, – sako projekto autorė.
Viso buto grindų dangai pasirinktos akmens masės plytelės, kurios labai primena akmens mozaiką ir pereina iš vienos patalpos į kitą be jokių slenksčių ar sudūrimų. „Keliaudama po Graikijos salas, buvau įkvėpta Kiklado architektūros: baltų, grubaus tinko trobų sienų bei akmeninio jų grindinio, pereinančio iš lauko į vidų. Šią mintį norėjau subtiliai perkelti į projektą, nes pasirinktas šviesus buto koloritas tarsi uždavė šį salos toną“, – pasakoja architektė.
Prie žemiškų akmens mozaikos imitacijos plytelių norėjosi kontrastų, netikėtumų. Tam puikiai tiko futuristinio stiliaus vonios keraminės sienų plytelės, kurios suteikia erdvei reljefiškumo. Rankų darbo molio ir tinko sienutė dušui įkvėpta jau minėtų Kiklado salų motyvų, o baltas vonios kambario koloritas padeda išlaikyti vientisumą ir vizualiai praplėsti erdvę.“
Dušo zonos lubose įmontuotas LED šviestuvas imituoja švieslangį, taip sukuriamas erdvesnės patalpos pojūtis. Beje, panorėjus galima keisti šio šviestuvo spalvų spektrą, kaskart mėgaujantis vis kitokia vonios kambario atmosfera.
Tvarus sprendimas
Architektė pabrėžė, kad šis projektas turi LEED GOLD tvarumo sertifikatą, kuris buvo suteiktas dėl pritaikytų tvarumo principų. Tai ir ekologiškos statybinės bei apdailos medžiagos, ir išmani vėdinimo sistema, ir praustuvo vandenį surenkantis WC baldas „W+W“, funkcine bei estetine prasme puikiai įsiliejantis į aptakių siluetų vonios kambario kompoziciją bei padedantis taupyti vietą.