ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
35 kv.m tamsų butą praskaidrino spalvos

35 kv.m tamsų butą praskaidrino spalvos

Erdvės įspūdį įprasta kurti šviesiais atspalviais ar lengvais funkcionaliais baldais, tačiau nedidelį ir tamsų naujos statybos butą projektavusi dizainerė Indra Marcinkevičienė drąsiai laužė taisyklės – ankštą niūrią patalpą nuskaidrino ryškiomis juostomis, įkomponavo joje aksominiu sodrių spalvų gobelenu aptrauktų baldų, pakeitė funkcinių zonų proporcijas.

Objekto dosjė:

Tipas – naujos statybos butas Vilniuje.

Plotas – 35 m2.

Paskirtis – gyventi dviem žmonėms.

Gyvenamoji erdvė – bendroji erdvė, atskiras vonios ir pagalbinis kambarys.

Interjero projekto autorė – dizainerė Indra Marcinkevičienė (studija „4 plius“).

A. Narmonto nuotr.

Vienas didžiausių nedidelio, vos 35 m2 ploto buto, įrengto naujos statybos daugiabučio namo pirmame aukšte, trūkumų buvo ne ankšta, o labai tamsi erdvė, todėl patalpa atrodė niūri ir nejauki. Interjerą kūrusi dizainerė Indra Marcinkevičienė sumanė šią problemą išspręsti originaliai – butui dekoruoti parinko ryškių melsvai žalių atspalvių kompoziciją, horizontaliomis skirtingo pločio linijoms nusitęsiančią per visą pagrindinę sieną ir pereinančią į lubų plokštumą. Toks spalvų žaismas sukūrė savotišką 3D įspūdį, todėl vizualiai patalpa atrodo didesnė. Kad ryškūs tonai neimtų varginti, Indra pritaikė kontrasto principą – kitoms sienoms parinko ramų šviesų atspalvį, spintai, sumontuotai per visą sieną, pritaikė blizgias pilkšvo kolorito duris, lubose paliko neapdailintų pilko betono fragmentų.

Projektuodama baldus ir rinkdama aksesuarus ryškias spalvas ji taip pat dėliojo tam tikromis dozėmis: miegamojo zonoje spalvingą sieną atsveria pilkas lovos gobelenas ir lovatiesė, o spalvų kompoziciją atkartoja tik arkinio šveistuvo gaubtas ir pagalvėlės. Poilsio zonos akcentu tapo dizainerės suprojektuoja širma, aptraukta jaukiu aksominiu trijų sodrių atspalvių audiniu, bei prie jos pritaikyta dvivietė sofa, o valgomajame dėmesį patraukia originali stalo forma.

A. Narmonto nuotr.

Gera idėja

Norėdama vizualiai atskirti funkcines zonas, dizainerė tarp miegamojo ir svetainės įkomponavo masyvią ryškiu trijų spalvų aksominiu audiniu dekoruotą širmą. Prireikus ji gali paslėpti miegamąjį, be to, sukuria jaukią, šiek tiek uždarą nedidelės svetainės erdvę ir suteikia jai privatumo.

A. Narmonto nuotr.

Nors butas nedidelis, projektuodama interjerą dizainerė ne tik neatsisakė patogios miegamojo zonos, bet ir išryškino ją linksma spalvų kompozicija. Anot jos, patogumas ir funkcionalumas – vienas geriausių būdų koreguoti ankšto buto trūkumus.

Kone pusė buto buvo paskirta patogiam visaverčiam miegamajam įrengti, o likusioje dalyje sumaniai sutalpintos kitos paskirties zonos: palei galinę sieną įrengta kompaktiška virtuvė su nedideliu valgomuoju, o priešais ją – mažytė svetainė, kurios svarbiausiu akcentu tapo dizainerės sukurta dvivietė sofa. Beje, aptaki forma sofai parinkta neatsitiktinai: tokius baldus rekomenduojama statyti mažose erdvėse – juos lengviau apeiti nekliūvant už kampų. Virtuvės zonai buvo parinktas blizgus pilkšvas atspalvis, tik, siekiant interjerui suteikti vientisumo, šaldytuvas dekoruotas tokia pat linksma ryškiaspalve kompozicija kaip miegamojo sienos. Siekiant neapsunkinti erdvės, atsisakyta pakabinamųjų spintelių, tačiau šios zonos funkcionalumas ir praktiškumas dėl to nenukentėjo.

A. Narmonto nuotr.

Nusižiūrėk idėją

Net kurdama ankšto buto interjerą, Indra Marcinkevičienė neatsisakė smagaus sąmojo – mažoje valgomojo erdvėje pritaikytas ryškiai dažytas stalas iš tiesų yra tik atnaujintas ir perdažytas seno stalo ketvirtis, į grindis besiremiantis viena įspūdingos formos koja. Kad baldas tvirtai stovėtų, jis patikimai pritvirtintais prie sienos.

A. Narmonto nuotr.

Valgomojo zonai parinktos grakščios skaidraus plastiko kėdės atrodo tarsi nematomos: jos neapsunkina erdvės ir išryškina originalų stalą.

A. Narmonto nuotr.

Praktiškas sprendimas

Kuriant mažos erdvės interjerą dažniausiai stengiamasi išsaugoti kuo daugiau laisvos erdvės, tačiau šiame bute Indra Marcinkevičienė įrengė vieną projekte nenumatytą papildomą patalpą – pagalbinį buitinį kambarėlį. Anot dizainerės, nedidelių butų šeimininkams visada iškyla viena problema – kur susidėti didesnius daiktus, sezoninius drabužius ir pan. Tokia patalpa šią problemą išsprendžia ir leidžia palaikyti namuose tvarką.

A. Narmonto nuotr.

Vonios kambaryje dizainerė stengėsi sukurti erdvės ir švaros pojūtį, tad neatsitiktinai buvo parinktos dvi vyraujančios spalvos. Dalis sienų, kur nepasiekia drėgmė, išdažytos baltai – ši neutrali spalva padėjo sukurti ne tik erdvės, bet ir švaros, sterilumo įspūdį, Dušinės sienai akcentuoti dizainerė parinko vieną iš ryškių miegamojo spalvinės kompozicijos atspalvių – sodriai mėlyną, suteikiančią gaivos ir vėsumo pojūtį bei susiejančią viso buto interjerą. Taupant vietą ir ieškant praktiškų sprendimų buvo atsisakyta vonios – čia būtų tilpęs tik nedidelis, nepatogus vonios indas. Vietos jos per visą galinę patalpos sieną įrengta patogi dušinė, nuo likusios erdvės atskirta skaidria stiklo sienele.

A. Narmonto nuotr.

Didelis veidrodis ankštame vonios kambaryje turi ir papildomą funkciją – vizualiai didinti patalpą.

Mano išsaugoti straipsniai