Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
100 kv.m. butas Vilniuje: kurti nauja išsaugant sena

100 kv.m. butas Vilniuje: kurti nauja išsaugant sena

Projektuodama interjerą sename, dar prieškariu statytame Vilniaus Naujamiesčio name įrengtame istorinės architektūros bute, dizainerė Audronė Kondratienė stengėsi ne tik sukurti stilingą ir funkcionalią aplinką, bet ir nesugadinti to, kas buvo sena, autentiška ir dėl to vertinga…

Atnaujintos baltai dažytos durys, nauji pagal senų langų dizainą pagaminti langai, profiliuotos grindjuostės ir durų apvadai, balti lubų karnizai bei rozetės ir pagrindinėse erdvėse įkomponuoti nauji minimalistinio dizaino blizgūs baltos spalvos baldai, šiuolaikiški balti šviestuvai puikiai „sugyvena“ pilko atspalvio sodrių spalvų sienų fone.

A. Narmonto nuotr.

Vienoje gražiausių Vilniaus vietų – Naujamiestyje, greta Vingio parko, – dar prieškariu statytame name įrengtas erdvus, tačiau apleistas, keletą dešimtmečių neremontuotas 100 m² ploto butas nebeatitiko šiuolaikinės gyvenamosios erdvės standartų – nusidėvėjęs parketas, senais tapetais išklijuotos sienos… Tik viena vonios patalpa priminė sovietinius laikus. Interjerą projektavusi studijos „Archestra“ dizainerė Audronė Kondratienė pirmiausia pakoregavo buto planą funkciniu požiūriu – buvo įrengtos dušinės ir vonios kambario patalpos, suformuota skalbykla ir drabužinė. Projekto autorė stengėsi nesugadinti istorinės architektūros erdvių grožio, tad svetainės, virtuvės-valgomojo, miegamojo ir svečių-darbo kambario erdvės liko nepakitusios. Kadangi buto planinę struktūrą formuoja autentiškos ir naujai suprojektuotos erdvės, dizainerei savaime piršosi mintis interjere susieti „sena“ ir „nauja“.

A. Narmonto nuotr.

Pagrindinės buto erdvės architektūriniu požiūriu liko nepakitusios, tik restauruotos, tad kuriant interjerą buvo svarbu nesugadinti autentiškos estetikos. Dėl šios priežasties projekto autorė didelį dėmesį skyrė baldams ir tinkamoms dekoro detalėms. Buvo parinkti išskirtiniai šiuolaikinio dizaino garsių italų gamintojų „Kenzo“ ir „Fendi“ produktai. Svetainės centre įkomponuota patogi minkšta pilkšvai alyvinės spalvos sofa „Kenzo Cannes“, o aplink išdėlioti spalvingi pufai suteikia interjerui žaismingumo. Šie funkcionalūs ir mobilūs baldai pritaikyti visuose buto kambariuose: praktiškas odinis pufas stovi vonios kambaryje, „Kenzo Yoshi“ kviečia prisėsti prieškambaryje, o ypač patogūs ir lengvi „Rabat“ pufai su rankenomis gali būti pernešami iš kambario į kambarį.

A. Narmonto nuotr.
A. Narmonto nuotr.

Interjero stilistinę idėją padiktavo istorinis pastato laikmetis ir interjero architektūra – išskirtinės pagrindinių kambarių erdvės su aukštomis dekoruotomis lubomis, dvivėrėmis, įsprūdomis puoštomis durimis, dideliais langais ir autentišku parketu. Visa tai projekto autorė stengėsi išsaugoti ir išryškinti. Tačiau, siekdama sukurti šiuolaikišką, miesto žmogui tinkamą būstą, išskirtinės istorinės architektūros erdvėje Audronė įkomponavo modernaus stiliaus elementų – pagal individualų užsakymą pagamintų minimalistinio dizaino blizgių paviršių korpusinių baldų. Taip buvo siekiama sukurti subtilią stilistinę pusiausvyrą. Dėl šios priežasties didžiosioms plokštumos dekoruoti parinktas subtilus pilkšvas tonas – sodrus, bet į akis nekrintantis atspalvis padėjo vizualiai susieti autentiškus ir modernius interjero akcentus.

A. Narmonto nuotr.

Įdomus sprendimas

Išskirtinis svetainės akcentas – atsižvelgiant į šeimininkų pageidavimus svetainėje iš autentiškų koklių įrengtas dekoratyvinis židinys. Jį sumūrijus liko nemažai koklių ir dekoratyvinių detalių, tad dizainerei kilo idėja suprojektuoti originalią indaują valgomojo zonoje.

A. Narmonto nuotr.

Monochrominėje valgomojo erdvėje žaismingai suskamba netikėtas gėlėtų raštų motyvas, suteikiantis valgomajam spalvų ir gyvybingumo. Augalų tematiką pakartoja ant sienos įkomponuotas antikvarinis paveikslas, įrėmintas ištaiginguose klasikiniuose rėmuose. Virtuvės baldams parinkta minimalistinio dizaino blizgių baldų fasadų apdaila padėjo išryškinti patalpos akcentą – valgomojo zoną.

Projektuojant interjerą didelis dėmesys buvo skiriamas privačiajai šeimininkų zonai. Miegamajame projekto autorė stengėsi išlaikyti visame bute vyraujančią spalvinę gamą, tačiau norėjo ją šiek tiek sušvelninti, kad erdvė atrodytų šiltesnė ir jaukesnė. Dėl šios priežasties miegamojo sienos nudažytos šiek tiek kitokiu, subtiliu kakaviniu atspalviu. Toks pat atspalvis parinktas ir sieninei spintai, komodai su lentynomis, prie lovos pakabintiems minimalistinio dizaino stalčiukams, o jaukumo pojūtį sustiprina šiek tiek tamsesnės vienspalvės langus dengiančios užuolaidos. Toks spalvinis sprendimas padėjo išsaugoti vientisą, ramią, pašalinių detalių netrikdomą atmosferą. Nenuostabu, kad šioje ramybe dvelkiančioje aplinkoje pagrindinis dėmesys atitenka išskirtinio dizaino „Kenzo“ lovai, dekoruotai išraiškinga panašaus kolorito augalinių motyvų lovatiese ir pagalvėlėmis.

A. Narmonto nuotr.
A. Narmonto nuotr.

Architektė Audronė Kondrotienė visame interjere pritaikė švarių šiuolaikinių formų šviestuvus, stilistiškai derančius prie lakoniškų formų baldų, o į dekoratyvines gipsines lubų rozetes „įsodinti“ pakabinamieji šviestuvai pabrėžia klasikinę interjero koncepciją.

A. Narmonto nuotr.
A. Narmonto nuotr.

Originali idėja

Remontuojant butą rastas nežinomo meistro meniškas vitražas buvo pritaikytas naujajame interjere: projekto autorė jį įkomponavo ant sienos miegamajame – saulei pašvietus pro langą jis sužaižaruoja įvairiomis spalvomis.

A. Narmonto nuotr.
A. Narmonto nuotr.

Siekiant pabrėžti kambariuose palikto autentiško parketo faktūrą ir grožį, prieškambario, koridoriaus ir vonios kambarių grindims iškloti parinkta kontrastinga, pabrėžtinai šiuolaikinio dizaino blizgių metalizuotų akmens masės plytelių danga.

Su modernios klasikos stiliumi, vyraujančiu visose buto erdvėse, aiškiai kontrastuoja vonios ir dušo patalpų interjerai. Šios zonos buvo suformuotos naujai, tad dizainerė joms pritaikė modernius šiuolaikinio dizaino sprendimus. Abiejų patalpų sienoms dekoruoti parinktos pilko atspalvio betoną primenančios plytelės – jų fone gražiai išryškėja gana lakoniškų formų modernaus dizaino santechnikos įranga. Sterilią, griežtoką urbanistinio dizaino aplinką vizualiai sušvelnina čia subtiliai pritaikyti meniški akcentai: keramikės Agnės Kondrataitės sukurtomis abstrakčiomis figūromis buvo papuoštos vonios kambario sienos, jos darbai pagyvina ir dušo patalpą. Čia dizainerė įkomponavo dar vieną neįprastą elementą – stumdomąsias duris dekoravo monochrominio kolorito fototapetais: jie taip pat padeda vizualiai praplėsti nedidelę erdvę.

A. Narmonto nuotr.

Ant stumdomųjų drabužinės durų užklijuota žaisminga nuotrauka su raudonais obuoliukais ne tik paįvairina koridoriaus spalvinę gamą, bet ir vizualiai panaikina niūrų „akligatvio“ įspūdį.

Projekto autoriai – studijos „Archestra“ dizainerė Audronė Kondratienė, www.archestra.lt.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija

Mano išsaugoti straipsniai