ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
127 kv.m. buto Vilniuje erdvės transformacijos

127 kv.m. buto Vilniuje erdvės transformacijos

Naujos statybos name Vilniuje įrengtas erdvus butas iš esmės suprojektuotas iš naujo: taip buvo siekiama surasti būdą, kaip didelio ploto erdvėje sukurti sklandų gyvenimą be „koridorių-akligatvių“, išsaugoti erdvės pojūtį ir šviesą bei atverti vaizdus į Vilniaus senamiestį vos įžengus į namus.

Projektuodama 127 m² ploto 3 kambarių naujos statybos buto interjerą, architektų studijos „DO architects“ komanda pirmiausia ėmėsi kardinalių erdvės pokyčių – tai buvo viena pagrindinių užduočių. Pagal pirminį planą butas suskaidytas į mažus kambariukus su tamsiais koridoriais, iš bendrosios erdvės pro langus matomi vaizdai „atsimušdavo“ į priešakinio namo sieną, o vaizdai į Gedimino pilį atsiverdavo iš tualeto patalpos. Tad nenuostabu, kad pagrindinis projekto autorių tikslas buvo panaikinti šiuos trūkumus ir atskleisti turimą buto erdvės potencialą. Siekiant logiškai padalyti patalpos plotą, buto centre, tamsiausioje, atokiausiai nuo langų esančioje jo dalyje, įrengta papildoma patalpa. Jos viduje projekto autorės paslėpė vonių patalpas, o aplink ratu išdėstė gyvenamąsias zonas. Bėgant laikui šios zonos, priklausomai nuo šeimos sudėties ir poreikių, gali būti transformuojamos iš bendrųjų į privačias, miegamąsias erdves. Taip sukurtas judėjimo ratu principas – galima sklandžiai pereiti iš privačių erdvių į bendras ir iš bendrųjų vėl grįžti į privačias.

Žurnalas “Mano namai”

Buto centre suformuotai patalpai apdailinti parinktos sodriai rudos spalvos termodailylentės, tad siekiant išryškint šią reljefišką faktūrą, esančią kone visose buto zonose, likusios sienos nudažytos baltai. Kita vertus, toks neutralus spalvinis fonas sukuria galimybę nuolat keisti namus, pritaikyti naujas detales, nors koloritas, medžiagiškumas projektuojant dar nėra žinomas. Kurdami dabartinį spalvinį bendrojo kambario vaizdą projekto autoriai pritaikė išraiškingą mėlynos ir turkio spalvos akcentą: pablukusius dirbtinai sendinto kilimo tonus subtiliai pakartoja visą kambario erdvę vizualiai pripildantis Arūno Uoginto tapybos darbas. Dėl šios priežasties baldai liko pasteliniai, kone nematomi, netrikdantys sklandaus erdvės ir šviesos pojūčio, tačiau dėl to ne mažiau praktiški ir funkcionalūs.

Atvira virtuvės zona įterpta į bendrojo kambario erdvę, todėl interjerą projektavusi architektų komanda stengėsi, kad ji išliktų kuo mažiau utilitari. Dėl to ši zona suformuota iš trijų dedamųjų: dalies prie sienos, „salos“ ir į nišą sumontuotos aukštosios dalies su vieta šaldytuvui ir indaplovei. Taip pavyko išvengti virtuvinių kabinamųjų spintelių ir, žiūrint iš kambario perspektyvos, ši zona išliko viename lygyje su kitais kambario baldais, o aukštieji funkciniai elementai pasislėpė sienos nišoje. Išraiškingumo ir intrigos virtuvės zonai suteikė stilingos raštuotos plytelės – jomis buvo išklijuota sienos dalis virš virtuvės darbastalio.

Žurnalas “Mano namai”

Nusižiūrėk idėją
Virtuvės ir kitiems bendrojo kambario langams buvo pagaminti medžio faneros intarpai. Šioje patalpoje nebuvo didelio privatumo poreikio, todėl projekto autoriai nenorėjo užuolaidomis apsunkinti erdvės, o taip įrėminti langai neatrodo „pliki“, tam tikra prasme tampa savotiškais baldais.

Valgomasis įkomponuotas prie erkerio su dideliais langais, pro kuriuos atsiveria panorama į Vilniaus senamiestį. Šiai zonai parinkti ne tik stilingi, bet ir ypač komfortiški baldai, kad prie apskrito stalo norėtųsi užsibūti ilgiau ir pabendrauti su šeima.

Žurnalas “Mano namai”

Svetainėje ne atsitiktinai parinktos transformuojamosios sofos: atsižvelgiant į situaciją, ar tai būtų šeimyninis vakaras, kokteilių vakarėlis, ar vaikų gimtadienis, baldai, taip pat ir erdvė, gali būti lengvai pertvarkomi pagal poreikius.

Žurnalas “Mano namai”

Projekto autoriai virtuvėje norėjo atsisakyti tradicinės „salos“, dažniausiai kaip sunki dėžė nusėdančios patalpos centre. Vietoj jos pritaikyta antikvarinė komoda ant kojelių tapo išraiškingu pjedestalu „salos-baro“ stalviršiui įrengti.

Buto centre naujai suformuotas tūrinis blokas, kuriam projekto autoriai suteikė reljefišką, išraiškingą paviršių, dekoravę tamsaus kolorito medinėmis dailylentėmis, įterpiamas į visus kambarius, tad nenuostabu, kad ši faktūra diktuoja ir šeimininkų miegamojo spalvinį sprendimą. Atsižvelgiant į buto šeimininkų gyvenimo būdą ir poreikius, miegamasis buvo projektuojamas išimtinai kaip poilsio ir miego zona, todėl didelis dėmesys skirtas emocinio komforto, ramybės ir atsipalaidavimo pojūčiui kurti. Tam pasitarnavo ir reljefiška centrinio vonių bloko medžio apdaila, suteikianti baldai dažytai erdvei jaukumo ir šilumos pojūtį, taip pat neutralus spalvinis sprendimas ir itin patogi lova, aptraukta faktūrišku, tamsiu audiniu.

Žurnalas “Mano namai”

Ramią, neperkrautą baldais, spalvomis ir faktūromis miegamojo atmosferą padeda kurti ir spintos su didelių baltų plokštumų stumdomosiomis durimis konstrukcija.

Žurnalas “Mano namai”

Įdomus sumanymas
Centriniame tūryje paslėptos stumdomosios durys padengtos dideliais veidrodiniais paviršiais. Toks sprendimas patenkina privatumo poreikį miegamuosiuose, tačiau jas užvėrus vizualiai išlaikomas įspūdis, kad aplink šį bloką galima judėti nevaržomai, nes nuo grindų iki lubų sumontuotas veidrodis panaikina vizualų barjerą.

Žurnalas “Mano namai”

Šeimininkų vonios kambaryje buvo siekiama žemiškų tonų, sodraus sprendimo, todėl čia pritaikyta tamsaus medžio apdaila, sumontuoti juodi šviestuvai.

Žurnalas “Mano namai”

Projekto autoriai pritaikė originalų sprendimą – vonios atrodo ne tik kaip funkciniai objektai, bet kaip baldai patalpoje.

Pertvarkant buto erdves, čia buvo suprojektuoti du vonios kambariai – vadinamoji tėvų ir vaikų vonia. Abiem šiems kambariams dekoruoti parinktas toks pat stilistinis sprendimas, tik skirtingos spalvinės variacijos. Interjerą projektavusi architektų komanda stengėsi, kad vonios kambariai būtų kaip gyvenamosios, o ne tik kaip papildomos patalpos, todėl jiems dekoruoti panaudojami medžio apdailos fragmentai, tarsi grindų tekstilė atrodančios raštuotos plytelės, o pačios vonios įkomponuotos su medinėmis lentynomis ir stalviršiais per visą patalpos plotį.

Žurnalas “Mano namai”

Vaikų vonioje pritaikytas šviesus, vaiskus sprendimas su balinto medžio fragmentais, žydros spalvos motyvais plytelių raštuose, baltais šviestuvais.

Žurnalas “Mano namai”

Vienspalvių plokštumų fone raštuotos plytelės atrodo tarsi tekstilė. Vonios kambariuose architektai pritaikė skulptūriškų formų reguliuojamus sieninius šviestuvus ant ilgų metalinių kojelių – taip buvo siekiama kurti kambario, o ne sanitarinio mazgo įspūdį. Prie dušo zonų sumontuotas paslėptas apšvietimas papildo taškinį: atrodo, tarsi šviesa srūva iš sienos.

Nuotraukos – Norberto Tukajaus, Margaritos Kaučikaitės.Projekto autoriai – studijos „DO architects“ architektės Andrė Baldišiūtė, Julija Jurevičienė, Laura Bagdonaitė, www.doarchitects.lt.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija

Mano išsaugoti straipsniai