53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
5 lietuvių mėgstamiausios kambarinės gėlės

5 lietuvių mėgstamiausios kambarinės gėlės

Kambarinės gėlės – namų puošmena, kuri taip pat gydo bei valo orą. Be kokių gėlių lietuviai neįsivaizduoja savo gyvenimo – šiame straipsnyje.

1. Orchidėja „Phalaenopsis“

Ši orchidėja – tai viena iš populiariausių gėlių rūšių Lietuvoje, pasižyminti ilgai žydinčiais, elegantiškais ir įvairiaspalviais žiedais. Ši gėlė dažnai puošia namus dėl savo estetikos ir palyginti nesudėtingos priežiūros.

Nors „Phalaenopsis“ orchidėjos išvaizda atrodo egzotiška, ji gali ilgai džiuginti žiedais net ir nepatyrusius augintojus.

Optimalios sąlygos šiam augalui – šviesios, bet ne tiesioginėje saulėje esančios vietos, reguliari, bet ne per didelė drėgmė bei tinkamas substratas, kuris užtikrina gerą šaknų vėdinimą.

Shutterstock nuotr.

2. Alavijas

Alavijas (alijošius) yra vienas geriausiai žinomų kambarinių augalų, garsėjantis ne tik savo dekoratyvine išvaizda, bet ir gydomosiomis savybėmis.

Medėjantis alavijas yra populiariausias iš visų alavijų rūšių ir dažnai auginamas namuose dėl savo gebėjimo stimuliuoti imuninę sistemą bei skatinti audinių regeneraciją.

Jo lapuose esantis gelis naudojamas odos nudegimams, žaizdoms gydyti, taip pat drėkinimo procedūroms.

Alavijas yra lengvai prižiūrimas – jam reikia šviesios vietos ir minimalaus laistymo, todėl jis puikiai tinka pradedantiesiems augintojams.

Fotolia nuotr.

3. Storalapis

Storalapis (lot. Crassula ovata) yra vienas iš mažiausiai reikalaujančių priežiūros kambarinių augalų, puikiai tinkantis tiems, kurie neturi daug laiko ar dažnai pamiršta laistyti.

Storalapis pasižymi storais, mėsingais lapais, kuriuose jis kaupia vandenį, todėl ilgą laiką gali išsiversti be laistymo.

Nors storalapis mėgsta šviesą, jis gali augti ir dalinėje paunksmėje. Geriausiai tinka šviesi vieta, bet be tiesioginių saulės spindulių.

Laistyti reikia retai – leiskite dirvai visiškai išdžiūti tarp laistymų. Žiemą storalapį galima laistyti dar rečiau, nes augalas ilsisi.

Augalas mėgsta kambario temperatūrą, tačiau žiemą mėgsta šiek tiek vėsesnę aplinką (apie 10–15°C).

Naudokite gerai drenuojančią kaktusams ar sukulentams skirtą žemę. Svarbu, kad vazonas turėtų gerą drenažą.

Storalapis gali būti lengvai dauginamas auginiais – užtenka nupjautą šakelę arba lapą įsmeigti į dirvą, ir jis pradės šaknytis. Tai augalas, kuris ne tik pagyvins jūsų namų interjerą, bet ir atneš šiek tiek žalumos ir ramybės į kasdienybę be didelio rūpesčio.

Fotolia nuotr.

4. Zamiokulkas (pinigų medis)

Zamiokulkas (geriau žinomas kaip pinigų medis) – aukštas, iki 80-100 cm aukščio krūmas (kartais užauga net iki 1,5 m), mėsingais storais lapkočiais ir elipsės formos tamsiai žaliais ir blizgančiais lapais nusmailėjusiomis viršūnėmis. Lapai auga vienas šalia kito.

Zamiokulkas puikiai prisitaiko prie įvairių šviesos sąlygų – gali augti tiek ryškioje netiesioginėje šviesoje, tiek tamsesnėse patalpose. Nors jis mėgsta šviesą, augalas toleruoja ir pavėsį, todėl puikiai tiks patalpose, kur nėra daug natūralios šviesos.

Šiam augalui patinka saikingas laistymas. Zamiokulkas sukaupia vandenį savo storuose lapkočiuose ir šaknyse, todėl geriau jį laistyti rečiau nei per daug.

Gerai drenuojanti dirva yra būtina zamiokulkui. Naudokite kaktusams arba sukulentams skirtą substratą arba sumaišykite įprastą vazoninę žemę su smėliu, kad pagerintumėte drenažą.

Zamiokulkas geriausiai jaučiasi kambario temperatūroje (nuo 18°C iki 24°C). Jis netoleruoja šaltų skersvėjų ir žemų temperatūrų, todėl venkite laikyti augalą vietose, kur yra staigių temperatūros pokyčių.

Zamiokulkas lengvai dauginamas lapais arba stiebo dalimis. Nupjautą lapą ar lapkotį įstatykite į vandenį arba įdėkite tiesiai į dirvą, ir su laiku jis pradės šaknytis.

Tai labai atsparus augalas, puikiai toleruojantis sausras ir reikalaujantis minimalios priežiūros, todėl puikiai tinka užimtiems žmonėms arba tiems, kurie dažnai pamiršta rūpintis savo augalais.

Be to, manoma, kad zamiokulkas pritraukia gerovę ir sėkmę, tad jis dažnai dovanojamas kaip geros kloties simbolis.

Shutterstock nuotr.

5. Dracena

Dracena (Dracaena) yra populiarus kambarinis augalas, kuris dažnai painiojamas su palme dėl savo lieknų, ilgų stiebų ir lapų, augančių viršutinėje dalyje.

Nors išvaizda primena palmę, dracena turi savitų priežiūros reikalavimų, kurie skiriasi nuo tikrosios palmės.

Tai atsparus ir dekoratyvus augalas, kuris tinka tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems augalų augintojams.

Dracena mėgsta ryškią netiesioginę šviesą, tačiau gali augti ir dalinėje paunksmėje.

Augalai su tamsesniais lapais geriau toleruoja mažiau šviesos, o tie, kurie turi margus lapus, reikalauja daugiau šviesos, kad išlaikytų ryškias spalvas. Venkite tiesioginės saulės spindulių, nes jie gali nudeginti lapus.

Dracenas laistyti reikia atsargiai – dirva turi būti drėgna, bet nepermirkti. Leiskite viršutiniam dirvos sluoksniui išdžiūti tarp laistymų, nes perteklinis vanduo gali sukelti šaknų puvimą. Dracena geriausiai auga drėgname ore, todėl galite retkarčiais apipurkšti jos lapus vandeniu.

Dracenos mėgsta gerai drenuojančią dirvą. Naudokite standartinę vazoninę žemę, sumaišytą su smėliu arba perlitu, kad pagerintumėte drenažą. Svarbu, kad vazonas turėtų skylę apačioje, kad perteklinis vanduo galėtų lengvai išbėgti.

Šis augalas mėgsta šilumą ir netoleruoja šaltų skersvėjų ar temperatūrų žemiau 15°C. Geriausia draceną laikyti kambario temperatūroje – nuo 18°C iki 24°C.

Dracena gali būti dauginama auginiais arba stiebo gabalėliais. Tiesiog nupjautą augalo dalį padėkite į vandenį arba pasodinkite tiesiai į dirvą, kol susiformuos šaknys.

Dracena kartais gali kaupti dulkes ant savo lapų, todėl rekomenduojama reguliariai švelniai nuvalyti lapus drėgna šluoste, kad augalas galėtų geriau „kvėpuoti“.

Tai yra ilgai augantis ir mažai priežiūros reikalaujantis augalas, kuris puikiai tinka tiek biurams, tiek namų interjerui.

Be to, dracenos, kaip teigiama, valo orą ir pašalina kenksmingas medžiagas iš aplinkos, tad tai puikus pasirinkimas norint sukurti sveikesnę gyvenamąją erdvę.

Shutterstock nuotr.
Mano išsaugoti straipsniai