Pomidorų ligos yra kaip prisvilusi košė: tobulai išvirta košė tirpsta burnoje, bet tik laiku neišjunk ugnies, ir jau apačia prisvilo, o per viršų išbėgo.
Jei laiku nepastebėsite ligų, gali tekt paaukot visą tų metų pomidorų derlių. Štai du svarbūs dalykai, kuriuos aš pražiūrėjau šiltnamyje, todėl turiu dabar tvarkytis su pasekmėmis. Žiūrėkite, kas atsitiko ir ko ėmiausi:
Toliau skaitydami sužinosite, kodėl ir kokios pomidorų ligos atsirado šiltnamyje ir ką daryti tokiu atveju.
POMIDORŲ LIGOS AR ELEMENTŲ TRŪKUMAS?
Kai matote, kad kažkas atsitiko jūsų pomidorams, visų pirma svarbu išsiaiškinti, kokia problemos kilmė:
- Fiziologinės priežastys – per karšta, per drėgna, per šalta, trūksta mikro ar makro elementų;
- Ligos, dažniausiai grybinės kilmės.
Kaip tai sužinoti? Nėra vieno recepto, o pomidorų negalavimo priežasčių – begalė. Aš visada siūlau ieškoti google, paieškoje įvedus nerimą keliantį požymį, arba tiesiog įrašius „pomidorų ligos“. Ieškokite ne tik tekstų, bet ir vaizdų, nes galite atrasti tipiškus pavyzdžius.
Dažniausiai problemą rodo lapai, jie kalba mums, tik reikia perskaityti. Susisukę pomidorų lapai, violetiniai lapai, su išryškintomis gyslomis, su parudavusiais galiukais, su dėmėmis – tai tik keletas apibūdinimų iš tūkstančio požymių.
Visų dabar neaptarsiu, bet kelis konkrečius atvejus parodysiu, su kuo susidūriau savo šiltnamyje.
JUODAS POMIDORO GALIUKAS
Jeigu pomidoro galiukas yra pajuodęs, tai ženklas, kad pomidorui trūksta kalcio.
Kaip tai galėjo atsitikti?
Kalcio šaltinis pomidorams – tai žuvų miltai, kuriuos beriame į duobę sodindami (arba tos dvi strimelės, kurias įmetėt į duobę tikėdamiesi, kad katinai jų neišknis anksčiau laiko). Net jeigu nebėrėt žuvų miltų, pomidorams turi pakakti tiek kalcio, kiek jo yra dirvoje.
Kalcio pomidorai su kompleksinėmis trąšomis negauna, nes sudėtyje kalcio nebūna (jis trukdytų pasisavinti kitus elementus).
Ne visi pomidorai būna vienodai jautrūs kalcio trūkumui. Dažniausiai šie požymiai pasireiškia ilgavaisiams pomidorams arba tiems, kurie širdies formos.
Tai kur dingo kalcis, kodėl jo trūksta? Kai šiltnamyje yra per aukšta temperatūra, pomidoras tiesiog nepasisavina kalcio, esančio dirvoje. Todėl šiltnamio vėdinimas yra kritiškai svarbus.
Ką daryti? Vienintelis būdas padėti – tręšti su kalciu, t.y. kalcio salietra. Kalcio salietrą reikia ištirpinti vandenyje (skirtingų gamintojų siūlomos proporcijos gali skirtis). Su ja galima laistyti augalus ir purkšti lapus. Norėdami greitesnio efekto, purškiame lapus, o likutį sulaistome.
Jei naudojate purkštuvą su pompa, būtinai pirma ištirpinkite kalcio salietrą, įsitikinkite, kad ištirpo, o tik tada supilkite į purkštuvą, kad neužsikimštų.
Išskinkite pomidorus su pajuodusiais galais, o tada naudokite kalcio salietrą – taikykite, kad temperatūra šiltnamyje būtų apie 20 laipsnių.
ŽALIOS POMIDORŲ VIRŠŪNĖS
Jeigu jūsų pomidorų viršūnėlės ties lapeliais atrodo tarsi neprinokusios, tai reiškia, kad pomidorams trūksta kalio. Perpjaukite tokį pomidorą ir pamatysite, kad ta vieta sausa ir sprangi, greičiausiai tą pomidoro dalį tiesiog išmesite.
Nieko blogo dėl kalio trūkumo neatsitiks, viso derliaus neprarasite, tačiau labai paprasta ištaisyti situaciją ir vėliau brandinamus pomidorus turėti kokybiškus.
Tereikia patręšti su kompleksinėmis pomidorų trąšomis, nes kalis įeina į jų sudėtį, o kartu esantys kiti elementai papildo ir pamaitina pomidorus pilnavertiškai.
Beje, kalio trūkumas taip pat ne visoms veislėms svarbus – vieni reaguoja jautriau, o tame pačiame šiltnamyje augantys kiti pomidorai gali tokių ženklų visai nerodyti. Pasižiūrėkite mūsų šiltnamio pomidorų apžvalgą, kur rasite ir kalio trūkumą rodančių pomidorų, spauskite čia.
POMIDORŲ LAPAI SU DĖMĖMIS
Per lapus pomidorai papasakoja apie savo problemas. Norėdami nustatyti negalavimo priežastį, visada apžiūrėkite abi lapo puses, ne tik viršutinę dalį.
Mūsų šiltnamyje – akivaizdus pavyzdys: pomidorų lapai su šviesiomis dėmėmis, matomomis iš abiejų lapo pusių. Galvojome, kad tai netikroji miltligė, bet galiausiai įsitikinome, kad tai rudoiji dėmėtligė. Bet kuriuo atveju tai grybinės kilmės susirgimas – jeigu nekreipsime dėmesio, susirgs visi šiltnamyje esantys pomidorai ir greitai jie žus.
Kodėl taip atsitiko? Priežastis gana paprasta – buvo palanki terpė grybinėms ligoms: per daug drėgmės, per mažai oro, o lapų yra gana daug.
Jei augalai susirgtų sezono pabaigoje, galime užsimerkti ir palikti gamtos valiai – gal šiek tiek anksčiau baigtume pomidorų sezoną ir tiek. Bet šįkart liga užklupo pomidorų sezono pradžioje, todėl imamės priemonių ir gelbėjam derlių.
KĄ DARYTI?
Jokiu būdu nepradėkite gelbėti pomidorų išskindami pažeistus lapus, nes taip tik sujudinsite grybelių sporas ir liga pasklis po visą šiltnamį. Taigi eilės tvarka tokia:
Atsargiai išskinkite jau prinokusius arba pradedančius nokti pomidorus. Po fungicidų naudojimo būtinai reikės palaukti bent tris dienas, kad galėtume vėl skinti ir valgyti.
Aš naudoju fungicidą „TOPAS“. Pilame 5 ml į 10 l purkštuvą. Savo 6 m ilgio šiltnamiui sunaudojau 10 l vandens. Kai purkšite, atkreipkite dėmesį, kad skysčiu turi pasidengti visi augalao lapai – ir iš viršaus, ir iš apačios
Praėjus dienai po purškimo:
- Labai atsargiai su sekatoriumi pašalinam pažeistus lapus, juos iš karto išnešame iš šiltnamio (nepatariu dėti į kompostą, kad jo neužkrėstų).
Šalindami lapus nepamirškite pomidorų genėjimo principų (apie juos skaitykite čia). Tais atvejais, kai po vaisiais būtinai reikėjo palikti lapų, pašalinau ne visą lapą, o tik labiausiai pažeistą lapo dalį, o kitą lapo dalį palikau dėl fotosintezės aukščiau bręstantiems vaisiams.
LIGŲ PREVENCIJA
Ar galima išvengti grybinių pomidorų ligų? Taip, galima pasistengti.
Rudoji dėmėtligė mano šiltnamio pomidorus užpuolė pirmą kartą, todėl anksčiau nemačiau poreikio imtis prevencijos. Norint tai daryti, galima purkšti vandeniu, kuriame yra pieno, jodo ir boro. Tačiau jei atvirai, mes daug metų tokios problemos neturėjome, ir tikiuosi, kad dar daug metų neturėsime, gal tokia vasara pasitaikė, šitai ligai labai palanki. Todėl ir kitais metais prevenciškai niekuo nepurkšime. Žinoma, genėjimo ir vėdinimo principų laikysimės, taip tikėdamiesi sumažinti riziką.
Žinoma, tręšiame laiku, taip sumažindami elementų trūkumo riziką. Dėl kalio jau žinome, kurios mūsų auginamos veislės yra jautresnės, todėl jas papildomai patręšiame.
Geriausia būtų tokių veislių, jautrių tam tikrų elementų trūkumui, visai atsisakyti, ir pasilikti tik atspariausias veisles. Tačiau kartais skoninės savybės nugali sveiką protą ir vėl žiūrėk augini tuos lepius, bet labai skanius pomidorus…
PAPILDYMAS ŠIO POMIDORŲ SEZONO PABAIGOJE
Šį papildymą rašau pomidorų sezono pabaigoje, norėdma užtvirtinti rezultatus. Labai džiaugiuosi, kad vieno purškimo su priemone „Topas“ buvo pakankamai, kad sustabdytume ligos plitimą. Po purškimo neatsirado nei vieno naujo lapo su dėmėmis, visi naujai išleisti lapai buvo žali ir be trūkumų, o pomidorų derliumi džiaugiamės net ir rudenį. Vadinasi, mūsų atveju priemonė pilnai pasiteisino.
Šį epizodą remia „Baltic agro“ – džiaugiuosi, kad yra gamintojų, kurių gaminamos priemonės veiksmingos ir saugios. Tikiuosi, kad jums vis dėlto fungicidų neprireiks, tačiau jei ištiks kažkas panašaus, žinokite, kokių priemonių ieškoti. Čia visos jų priemonės pomidorų auginimui.
Šaltinis: https://geltonaskarutis.lt/