53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Darbai gėlyne birželio mėnesį

Darbai gėlyne birželio mėnesį

Pagaliau galime džiaugtis ir derliaus malonumais. Tačiau, neužmikime ant laurų – darbų gėlyne nemažėja!

Laikas sodinti vienametes gėles. Jau pasibaigė pavasarinės šalnos, tad drąsiai galite sodinti į gėlynus įvairiausias vienametes gėles, jomis papuoškite balkonų bei palangių lovelius, terasas, laiptus, taip pat, jas sodinkite kapinėse.

Dabar žydi puikieji bijūnai (nes ankstyvosios bijūnų rūšys: siauralapis, vaistinis, sibirinis, geltonžiedis, sumedėjęs žydėjo gegužės mėnesį) įvairių formų ir spalvų žiedais. Birželį, kol bijūnų šoniniai butonai būna žirnio dydžio, būtinai juos pašalinkite, tada žiedai bus didesni. Bijūnų kerai gražiau atrodys, kai reguliariai surinksite nubyrėjusius žiedlapius.

Birželio pradžioje – pats vilkdalgių žydėjimas: pasidžiaukime jų įvairove, spalvomis; jie būna vienspalviai, dvispalviai, kantuoti. Dažniausiai auginamas hibridinis vilkdalgis (Iris hybrida). Šie vilkdalgiai suskirstyti į 10 grupių. Populiariausia iš jų barzdotųjų vilkdalgių grupė. Ant išorinių apyžiedžio lapelių jie turi tankių plaukelių išaugas, primenančias barzdelę. Vienas žiedas žydi 2 dienas, o visas augalas žymiai ilgiau.

Norint persodinti pagal spalvas augalus (tam, jog nesuklysti), galima sodinti ir žydinčius (pririškite etiketę su veislės pavadinimu ar spalva), tik nupjaukite žiedyną, kad augalas sustiprėtų.

Veisles su aukštais stiebais ir dideliais žiedais pririškite prie atramų. Po žydėjimo nuvytusius žiedynus su stiebais išpjaukite, neleiskite susidaryti sėkloms. Sėklos auginamos selekcijos tikslais. Jautrias veisles žiemai pridenkite.

Truputį vėliau pražysta įvairių rūšių gvazdikėliai. Dauguma gerai auga saulėtoje vietoje: grenadinis, Šabo, šiurpinis, alpinis. Yra tokių gvazdikų rūšių, kurios savo kvapniais, įvairių spalvų žiedais mus džiugina nuo birželio mėn. iki rudeninių šalnų: Šabo, plunksnuotasis, šilinis. Peržydėjusius augalus galite padauginti ir persodinti į kitą vietą. Juos persodinkite kas dvejus metus, bus gražūs ir tankūs daugiamečių gvazdikų kereliai bei gausiai žydės.

Chrizantemų sodinimas. Vazoninių chrizantemų daigus sodinkite lauke į lysvę ar pirma į vazonus ir po to įkaskite lysvėje (bus patogiau rudenį sunešti prieš šalnas į šiltnamį). Daigus sodinkite į lengvą priemolio dirvą, pagerintą durpių komposto pūdiniu ir patręštą kompleksinėmis trąšomis.

Rožių priežiūra. Patikrinkite kamieninių rožių atramas ar neišlaužė jų vėjas. Rožių stiebus prie kuoliukų pririškite tvirtai, kad stipriam vėjui pučiant stiebas nesitrintų į juos.

Kad rožės greitai sukrautų žiedus antrą kartą, tinkamai nupjaukite pirmuosius. Pirmiausia – negalima nupjauti viso metūglio. Žiedstiebius su nužydėjusiais žiedais nupjaukite iki pirmos gerai išsivysčiusios akutės.

Jei rožėms leidžiate pražysti ir nužydėti ant krūmo, būtinai laiku pašalinkite nužydėjusius žiedus. Juo ilgiau juos paliksite nenupjautus, tuo vėliau nusikels naujų ūglių formavimasis, o kartu ir antrasis žydėjimas.

Norint paspartinti naujų ūglių formavimąsi (antrąjį žydėjimą), visas rožes patręškite kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais: išbarstykite apie kiekvieną krūmą po šaukštą šių trąšų, o kad trąšos greičiau suveiktų, palaistykite jų tirpalu (1 šaukštas trąšos – 10 l vandens).

Išpjaustykite skiepytų rožių, alyvų ar kitų dekoratyvinių krūmelių laukines atžalas.

Pavasarį žydinčių daugiamečių gėlių dauginimas – biržely. Šiuo metu padalinkite ankstyvųjų gėlių: aubrietės, šliaužiančio fliokso, plukės, raktažolės kerelius ir pasodinkite į pastovią vietą gėlyne. Sekančių metų pavasarį užims visą jiems skirtą plotą. Po sodinimo gausiai palaistykite ir pridenkite agroplėvele nuo tiesioginių saulės spindulių, kol naujai pasodinti augalai prigis.

Kardelių vėlyvas sodinimas ir priežiūra. Kad rugsėjo mėnesį turėtumėte žydinčių kardelių, dalį jų gumbasvogūnių galite pasodinti birželio pradžioje. Sodinimui pasirinkite didesnius gumbasvogūnius, nes mažesni ilgiau auga.

Anksčiau pasodintus pradėkite laistyti tik tada, kai susiformuos žiedstiebiai. Tai lengvai nustatysite, suėmus tarp nykščio ir rodomojo piršto plokščiąją kardelių stiebų pusę. Vesdami pirštais nuo žemės į viršų stiebu nustatysite, ar yra žiedstiebis. Jei žiedstiebio neapčiuopiate, jis dar nesusiformavęs.

Dekoratyviniai krūmai. Sausros metu ypač daug drėgmės reikia pavasarį pasodintiems visžaliams augalams. Birželio mėnesį jie dar nebūna taip įsišakniję, kad galėtų imti vandenį iš aplinkos. Kartais perdžiuvę augalai ir visai žūva. Ypač jautrūs drėgmės trūkumui yra rododendronai, palaistykite juos ir kitus augalus.

Dabar pradėkite karpyti lapus metančias (vasaržales) gyvatvores. Kirpti iki senos medienos nereikia, pašalinkite tik metūglių viršūnes. Kad gyvatvorės viršus būtų lygus, kerpant naudokite virvę, kurią ištempkite norimame kirpti aukštyje. Kad pavasarį pasodinta gyvatvorė išaugintų stiprius ūglius, nepamirškite jos palaistyti, patręšti.

Dekoratyvinių krūmų nužydėjusius žiedus, kurių vaisiai nebūna puošnūs, pašalinkite.

Kiti darbai. Šiuo metu gazono žolė greitai auga, todėl ją dažnai nupjaukite. Per sausras gazonus palaistykite, kas dvi savaites patręškite kompleksinėmis trąšomis su didesniu azoto kiekiu.

Iki birželio vidurio lysvėje pasėkite našlaites, saulutes, neužmirštuoles. Visos gėlės puikiai augs ir gražiai žydės, jei tinkamai ir su meile prižiūrėsite: laiku palaistysite, papurensite dirvą, naikinsite piktžoles, apmulčiuosite apie augalus durpėmis ar medžio drožlėmis, kas 10 -15 dienų patręšite kompleksinėmis trąšomis. Tam, kad gėlių neapniktų kenkėjai ir ligos, pastebėjus pirmus požymius, nupurškite jas augalų, turinčių fitoncidinių savybių: česnako, kraujažolės, serenčių, medetkos, kiečio ištraukomis. Jei tai negelbės, purškite rekomenduojamais insekticidais ar fungicidais. Geriausia purkšti vakare, pasibaigus dienos karščiams.

Mėnesio pabaigoje iškaskite jacintų, tulpių ir kitų svogūninių gėlių svogūnėlius, kada pagels ir pradės džiūti lapai, o dengiamieji žvynai paruduos. Apdžiovinkite svogūnėlius ir per vasarą laikykite sandėlyje.

Mano išsaugoti straipsniai