Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Patarimai

Patarimai, kaip sulaukti gausaus porų derliaus

Auginti porus nėra taip sudėtinga, kaip daugeliui atrodo. Svarbiausia tinkamu laiku juos pasėti, kad išaugtų daigai, nes nuo to priklauso ir derliaus nuėmimo metas.

Porus dažniau galima pamatyti parduotuvių lentynose nei daržo lysvėje. Ir visai be reikalo, nes šių daržovių derlius daug didesnis, nei paprastųjų svogūnų, be to, baltoji poro „kojelė“ (pseudo stiebas) labai švelnaus, pikantiško, kiek aštroko skonio – daug subtilesnio, nei paprastojo svogūno.

Porai labai naudingi organizmui: juose daug askorbo rūgšties (kurios kiekis poruose didėja net nuėmus jų derlių), B grupės vitaminų, vitamino A, PP, E ir H, mineralų (kalcio, magnio, natrio, fosforo, geležies).

Virtuvėje porai labai universalūs. Jais galima gardinti sriubas, salotas, antruosius patiekalus, padažus, užkandžius, įdarus – porai natūraliai sustiprina patiekalo skonį ir suteikia pikantiškumo.

Porų sodinimas

Porų vegetacinis laikotarpis ilgas (apie 6 mėnesius), todėl vėsesnio klimato regionuose jie auginami sėjinukais. Sėti porus reikia kovo viduryje (arba balandį – šiltnamyje).

1. Išdėliokite daigus daigyklėje, užberkite plonu žemių sluoksniu, šiek tiek suspauskite ir užklokite plėvele, kol sudygs. Porų sėklas sėkite netankiai – po 1-2 sėkleles į kiekvieną angą, kad vėliau sėjinukų nereikėtų persodinti. Kad porai sudygtų, reikia, kad 10-12 valandų būtų šviesu, tad ankstyviesiems sėjinukams reikės papildomo dirbtinio apšvietimo.

2. Lauke sodinti daigus galima antroje gegužės pusėje (šalnų šis augalas nebijo). Bet kad daigai geriau prigytų, iki sodinimo juos užgrūdinkite: išneškite dėžę kelioms dienoms į sodą ir pastatykite nuo vėjo apsaugotoje vietoje, pusšešėlyje. Porus geriausia sodinti eilėmis, tarp kurių būtų 40 cm atstumas, į purią žemę, praturtintą humusu.

3. Kad „kojelės“ būtų ilgos ir baltos, pasodinkite sėjinukus į 12-15 cm gylio duobutes, ir laistydami srove plaukite žemę link augalo, kad ji palaipsniui pridengtų stiebus. Porams augant, apkaupkite juos (3-4 kartus per sezoną).

Jauni porai auga labai lėtai. „Kojelės“ skersmuo ima augti tik praėjus 2–3 mėnesiams nuo sėjos.

Kadangi porai labai „ėdrūs“, prieš sodindami daigus, lysvę patręškite kompostu (3-4 kg/m2). Pasodintus daigus gausiai laistykite, taip pat laistykite ir vėliau, jei labai sausa. Kad derlius būtų geresnis, galima kas 2-4 savaites laistyti augalus atskiestu perrūgusiu dilgėlių ar taukės užpilu.

Svarbu: viename plote su porais puikiai auga pomidorai, kopūstai, morkos, salierai.

Šis augalas vertingiausias dėl savo pikantiško skonio stiebo arba „kojelės“. Kad stiebas būtų juo švelnesnio ir malonesnio skonio, augalą reikia periodiškai apkaupti, papilant žemių iki lapų. Porų derlius nuimamas rudenį (rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje), jie laikomi pakasti į smėlį, 0 °С…+1 °С temperatūroje.

Šiltesniame klimate porus galima užauginti ir nesodinant daigų: pasėkite porus tiesiai į lysvę birželio pabaigoje, tada iki žiemos jauni augalai spės sustiprėti. Spalį apkaupkite juos ir uždenkite. Žinoma, derlių jūs galėsite nuimti tik kitais metais. Taip pat porus į atvirą gruntą galima sodinti spalį, o tada lysvę mulčiuoti durpėmis. Daigų laukite kitą pavasarį.

Daigų sodinimo ypatumai

Nuo sėjos iki daigų sodinimo į atvirą gruntą praeina apie 60-70 dienų (kol susiformuoja 2-3 tikri lapai). Iki sudygimo temperatūra patalpoje turi būti +22 °С…+24 °С, o po to ją galima sumažinti iki +17 °С…+20 °С dieną ir +10 °С…+12 °С naktį (jei kambaryje bus nuolat karšta, poro žiedynkotis susiformuos jau pirmais metais, o ne antrais, kaip priklauso).

Anksčiau buvo rekomenduojama trumpinti lapus iki 8-10 cm, nes buvo manoma, kad po tokios procedūros stiebas storėja ir geriau auga šaknys. O dabar ekspertai sako, kad tai reikia daryti tik tokiais atvejais:

1. Jei sodindami pažeidėte šaknis, tada ir lapų masę reikia sumažinti, kitaip didelė tikimybė, kad augalas žus.

2. Taip pat lapus trumpinti verta, jei daigus sodinate vasarą, kad sumažėtų drėgmės išgaravimo plotas. Tokiu atveju sutrumpinkite jaunų augalų lapus iki trečdalio jų ilgio. O jei sodinukai silpni, nenupjaukite jų lapų net jei sodinate vasarą.

Svogūninės kandys – pikčiausias visų svogūninių augalų priešas. Lervos įsikuria stiebo viduje.

Kaip kovoti: pasodinę daigus, užklokite juos lengva neausta medžiaga.

Rūdis galima atpažinti iš geltonai rudų dėmių ant lapų. Kad rūdys nepažeistų porų, nesodinkite jų toje pačioje vietoje dažniau nei kartą per 4 metus.

Stiebai, žiedynkočiai ir žiedai

Porai yra dvimečiai augalai. Pirmaisiais metais susiformuoja tik stiebas ir lapai. Antrais metais jis žydi, suformuodamas iki 1,5 m žiedynkotį. Pats stiebas tampa kietas ir nevalgomas.

Tiesa, kai kurie augalai gali imti žydėti ir pirmais metais, bet jų sėklos nespėja subręsti.

Norite surinkti porų sėklas?

1. Išsirinkite porą tvirtų sveikų egzempliorių ir žiemai nuneškite juos į rūsį, o pavasarį vėl pasodinkite į lysvę.

2. Rudenį, kai ims skilti viršutinės sėklų dėžutės, nupjaukite žiedynkočius ir išdžiovinkite sausoje, gerai vėdinamoje vietoje. Po to surinkite sėklas ir suberkite į popierinį maišelį. Jas galima sėti 3 metus.

Žiedai džiūdami išsiskleidžia ir išlaisvina sėklas.

Mano išsaugoti straipsniai