ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Idėjos

Idėjos, kaip sumaniai sodyboje pasitelkti languotą raštą

Kontrastingi ar monochrominiai, ritmiški ar išskydę, langučiai į vieną visumą susieja atskirus interjero dizaino elementus. Tad nieko keista, kad šio geometrinio ornamento trauka kartais virsta manija, paskui tarsi priblėsta ir vėl suka ratą iš naujo… Languotas raštas visada turi gerbėjų (kaip ir jam abejingų), tad dizaineriams nelieka nieko kita, kaip kurti naujų jo interpretacijų.

Tikslinga geometrija

Geometriškas langučių ornamentas tvarkingas, santūrus, nors išvaizdus, bet nelabai išraiškingas. Jis namams suteikia aiškumo ir ramybės. Galbūt net šiek tiek įspraudžia į griežtus rėmus (tvirtinama, kad languotame interjere vyrauja vyriška energetika). Kita vertus, asociacija su miela languoto pledo šiluma, su kaimo sodybos jaukumu tą griežtumą sušvelnina.

Gamintojo nuotr.

Tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad langučiai gan panašūs, tačiau yra daugybė jų variacijų. Tai ne tik tradicinis škotiškas raštas – tartanas, „Vychi“ ornamentas ar dvispalvis žemaitiškos skaros motyvas. Laikui nepavaldų ornamento populiarumą lemia išradingos langučių formų, atspalvių improvizacijos, pritapusios šiuolaikiškuose interjeruose, drąsiai derinamos su kitais raštais ir tekstūromis. Ne veltui dizaineris Tommy Hilfigeris tvirtina, kad langučių raštas sugrįžta ciklais, bet niekuomet neišnyksta.

Gamintojo nuotr.

Angliška klasika ar kaimo sodybos įvaizdis

X Populiariausias pasaulyje langučių ornamentas yra tartanas – vilnonis audinys, kurio neutraliame arba ryškiame fone statmenai susikerta plonos įvairiaspalvės linijos. Kadaise iš šio audinio buvo siuvami škotų kiltai, ir ornamentas nurodė priklausomybę kuriam nors klanui. Šiandien sukti galvos dėl rašto autentiškumo neverta, o dekoruodami interjerą turime reikalų su stilizuotais, kartais nuo tradicijų net ir nutolusiais, kūrybingų dizainerių sukurtais langučių ornamentais – pavyzdžiu galėtų būti populiarusis „Burberry“ tartanas.

Gamintojo nuotr.

Klasikinis tartanas nedviprasmiškai pabrėžia savo ryšį su angliška klasika, ypač naudojamas baldų apmušalams dekoruoti. Kita vertus, dabar jį matome ir ant sienų, kilimų, šviestuvų gaubtų bei daugelio kitų aksesuarų.

Gamintojo nuotr.

X Kaimiškas stilius turi savo variaciją – griežtų kontūrų dažniausiai dvispalvius langučius. Spalvos ne tokios dramatiškai kontrastingos, kaip, tarkim, tartanų. Jie paprastesni, todėl dera su išraiškingomis faktūromis – nertais ar pintais aksesuarais ir, žinoma, grubokais mediniais baldais.
Smulkūs dvispalviai langučiai, kurių viena spalva balta, o kitos tradiciškai mėlyna ar raudona, vadinami „Vichy“ – rašto pavadinimas kilęs nuo Prancūzijos miestelio, kuriame 1850 metais vietiniai audėjai sukūrė šį ornamentą. Dabar „Vichy“ yra įvairiausių dydžių ir spalvų, šiuo ornamentu dekoruota tekstilė laikoma privalomu kaimiško ar Provanso stiliaus atributu.

Gamintojo nuotr.

Kaimynystė: dryžiai tinka, o gėlės?

Atrodytų, languoti tapetai ar audiniai turi nemažai privalumų, tačiau jie nesugebėjo išpopuliarėti kaip, tarkim, dekoruoti augaliniais motyvais ir kitais grafiniais elementais. Kodėl? Dizaineriai tvirtina, kad prie tokio ornamento nelengva priderinti tinkamus aksesuarus, užuolaidas, baldus. Ir vis dėlto langučiai niekada neišeina iš mados, jie gali būti šiuolaikiški ar tradiciniai, kontrastuojantys ar susiliejantys su įvairaus stiliaus dekoru.

Gamintojo nuotr.

Langučiai – gan „stiprus“ ornamentas, ir ryškūs kaimynai jam nereikalingi. Šalia languotų baldų harmoningai atrodo vienspalviai tapetai ir tekstilė. Ir, atvirkščiai, – jei languotos didelės sienų plokštumos, atsvara galėtų būti monochrominiai baldai. Kita vertus, tinkama eklektika – puikus dalykas. Kai languotumas lengvai išryškintas šviesiomis pastelinėmis linijomis, ornamentų konflikto galima ir nebijoti, todėl langučius suderinus su kitais raštais – ne tik dryžiais ar zigzagais, bet ir sudėtingais leopardo kailio, augaliniais motyvais – interjeras atrodys originaliai ir netikėtai.
Daug languotų elementų sukuria mirgėjimo įspūdį. Dizaineriai siūlo naudoti ne daugiau kaip du skirtingus motyvus: tarkim, vieną – užuolaidoms, kitą – baldų apmušalams. Ornamentų ritmas ir spalvinė gama turėtų būti panašūs.

Gamintojo nuotr.

Languoto interjero svarbu neperkrauti kitais dekoro elementais: juk patys langučiai yra „daugybiniai“, tad detalių perteklius vargins, o vietoj languotos tvarkos bus vizualus chaosas.

Gamintojo nuotr.

Šiuolaikiška spalvų paletė

X Subtilus fonas. Šiuolaikiškumo tradiciniams langučiams suteikia šviesių neutralių spalvų paletė, todėl ornamento spalvas patariama dozuoti saikingai, nes tikrai ne visiems jaukus atrodys tradicinis raudonai žalias tamsaus atspalvio tartano ornamentas. O subtilus languotas pastelinių atspalvių raštas tobulai atsvertų ryškius elementus – pavyzdžiui, ryškią paveikslo „dėmę“ ant sienos.
Dideliame kambaryje įspūdingai išryškės labai išdidintas ornamentas, tačiau spalvų paletė turėtų būti kukli: harmoningai atrodys balta spalva, derinama su šviesiai pilka.

X Dinamiškas akcentas. Kad šiuolaikiškas vienspalvis šviesus interjeras atrodytų įspūdingai, sudėliojami ryškūs akcentai: langučių ornamentas taip pat gali atlikti šį vaidmenį. Languota ryškiaspalvė sofa, keletas šviestuvų gaubtų ar kilimas suteikia dinamiškumo, nors vizualiai gali šiek tiek sumažinti erdvę.

Svarbu atminti!
Kad languotas raštas harmoningai „pritaptų“ interjere, vieną iš spalvų reikėtų atkartoti kituose dekoro ar apdailos elementuose.

Be to, stambūs langučiai tinka didelei, baldais nepastatytai plokštumai dekoruoti; ankštoje erdvėje toks raštas slėgs. Smulkiais langučiais, nelygu, kokio dydžio kambarys, nereikėtų dekoruoti visų sienų – vargins. Taigi jie labiau tinka kaip akcentai, kad ir vienai sienai.

Mano išsaugoti straipsniai