Nors gražus akvariumas yra estetiška interjero detalė, nereikia pamiršti, kad tai nėra statulėlė iš Afrikos ar paveikslas, kurių priežiūra apsiriboja dulkių nušluostymu. Įsirengdami akvariumą įsipareigojate lygiai taip pat, kaip nusipirkdami katę ar šunį – tai sistema, reikalaujanti nuolatinės priežiūros. Tačiau argi neįmanoma savo pirmojo akvariumo įrengti taip, kad jis papuoštų interjerą ir dar reikalautų sąlyginai nedaug priežiūros? Įmanoma, atsako akvariumistikos ekspertai.
Nors akvariumą galima vertinti dvejopai – kaip vietą žuvims ir kaip interjero detalę, net ir dailiame bei puikiai apšviestame akvariume aukštyn pilvais plaukiojančios žuvys jūsų interjero tikrai nepapuoš. Todėl pirmas žingsnis prieš priimant bet kokius sprendimus, turėtų būti įvertinimas, ar gebėsite rūpintis žuvimis. Gera žinia ta, kad įvairios žuvys reikalauja skirtingo pastangų kiekio, dar daugiau, yra nelepių, tačiau spalvingų akvariumo žuvų variantų. “Tokiu atveju reikėtų rinktis Afrikos ciklidus – tai yra labai spalvingos žuvys. Tiesa, šioms žuvims reikia didesnio, bent 100 l talpos akvariumo. Bet pradedančiajam tai nekliudo – kuo didesnis akvariumas, tuo jis reikalauja mažiau priežiūros, jame geriau nusistovi biopusiausvyra, mažesni temperatūros svyravimai. Nedidelės žuvys, tokios kaip kardonešiai, gupijos, neonai, molinezijos yra nelepios, gyvavedės, gerai veisiasi, turi spalvų, tačiau tokiu atveju akvariumas turėtų būti mažesnis arba reikės daug žuvų – smulkios žuvys mažame akvariume nesižiūri“, – pasakoja parduotuvės „Aquazoo” atstovas Raimundas Pūras. Tiesa, atkreipkite dėmesį rinkdami smulkesnis žuvis ciklidams į kompaniją – beveik visų rūšių ciklidai yra plėšrūs, tad mažesnių žuvų ilgainiui gali tiesiog nelikti.
Akvariumo forma ir talpa. Tradicinė akvariumo forma – stačiakampė, nors techninės galimybės leidžia Gaminti įvairių formų ir kampų skaičiaus akvariumus – trikampius, keturkampius, penkiakampius, iš jų galima daryti kolonas, pertvaras, ilgesni, panoraminiai akvariumai tarnauja kaip paveikslai. Tuo atveju, jeigu geriausia vieta akvariumui yra patalpos kampe, galite rinktis specialius kampinius akvariumus. Vis dėlto, reikia atsižvelgti į realias galimybes ir, pasikartosime, prisiminti, kad tai ne tik dizaino detalė, tačiau ir ekosistema. „Dizaineriai gali nubraižyti praktiškai bet ką ir tuščias akvariumas brėžinyje iš tiesų gali atrodyti gerai. Tačiau pradėjus įmantrų akvariumą įrenginėti, pasimato problemos. Geriau, kai akvariumo forma yra įprastesnė, kubas ar stačiakampis“,- pasakoja akvariumų parduotuvės „Akva art” direktorius Olegas Vasiljevas.
Jis taip pat pataria atsižvelgti į akvariumo plotį, kadangi didesnis plotis sudarys geresnį vizualinio gylio įspūdį, tuo tarpu siauresnis akvariumas atvirkščiai, vaizdą suspaudžia. Akvariumo plotis turėtų būti bent 40-50 cm. „Siūlyčiau nesirinkti labai aukštų akvariumų, kadangi taip šviesos patekimas iki dugno labai suprastėja – augalai šviesos pilnai negauna , reikia papildomų lempų. Tai svarbu ir kalbant apie priežiūra – jei aukštis 70-80 cm, vidutiniam žmogui gali būti sunku pasiekti dugną norint jį išvalyti ir aptarnauti. Aukštį siūlau rinktis apie 60 cm. Taip pat reikėtų vengti lenkto stiklo akvariumų, nes toks stiklas laužia vaizdą, išdidėja pačios žuvys“,- pataria R. Pūras.
Stiklas. Kadangi žengdami pirmus žingsnius, patys savo akvariumo greičiausiai neklijuosite, renkantis akvariumą iš parduotuvės galite pasidomėti, kur pagamintas stiklas. O.Vasiljevas pataria nesirinkti pigiausių variantų, kadangi nors jie ir yra pigesni, tačiau lengvai subraižomi, minkštesni, ne visada gali turėti lygų paviršių.
Tūris. Net jeigu tai pirmas kartas, kai auginsite žuvis, geriausia iškart rinktis didelį akvariumą. Mažuose akvariumuose ekosistema daug greičiau reaguoja į pokyčius, tad nepageidajamiems pokyčiams suvaldyti turėsite mažai laiko. Didesnės talpos akvariumai yra atlaidesni pradedančiojo klaidoms. „Kuo mažesnis akvariumas, tuo daugiau kaprizų. Būtent jame palaikyti biologinę pusiausvyrą yra žymiai sunkiau, nei didesniame. Didelis akvariumas gali gyventi „savaime“ net iki pusmečio ar metų – procesai vyksta natūraliai. O mažame viskas gali greitai keistis. Jeigu yra galimybių, reikėtų rinktis bent 100-200 litrų akvariumą. Nors skaičiai atrodo dideli, tačiau net ir tokios talpos akvariumas vizualiai neatrodo labai didelis“,- pataria O. Vasiljevas.
Vieta. Svarbiausias kriterijus parenkant vietą akvariumui – į jį neturėtų šviesti tiesioginiai saulės spinduliai. Saulės spinduliai stimuliuos vandens augalų augimą, tačiau geriausia yra jį kontroliuoti dirbtiniu apšvietimu. Visa kita priklauso nuo jūsų patalpos esamo ar norimo išplanavimo. “Mitas, kad akvariumui kenkia skersvėjis – nei skersvėjis, nei tarkime, galinga muzika žuvims nebaisu. Galite statyti jį net ir tamsiame patalpos kampe kampe – kai jis bus apšviestas, atsiras jaukumo. Žmonės akvariumus stato ir miegamajame. Apšvietimas būna įjungtas 10-12 valandų, todėl miegoti šviesa netrukdo. Tiesa, filtro kompresoriai išskiria šiek tiek ūžesio. Jis nėra labai didelis, bet priklauso nuo žmogaus – vienas girdi ir mažiausią garsą, kitas į tą patį garsą nekreipia dėmesio“,- pasakoja O. Vasiljevas.
Rinkdami vietą akvariumui, atsižvelkite ir į praktiškumą. Akvariumas turėtų turėti patogią prieigą prie elektros šaltinių, kadangi reikės naudoti apšvietimą ir filtravimo įrangą. Tačiau tuo pat metu reikia atkreipti dėmesį, kad elektros lizai ar ilgintuvai turi būti saugioje vietoje, kad netyčia dužus stiklui, vanduo jų neaplietų.
Akvariumą galite statyti ant baldų, taip pat galite rinktis metalinius stelažus ir juos apdengti plokštėmis. Prisiminkite, kad akvariumo dugno plotis turi pilnai remtis į paviršių, nepalikite kabančių kraštų. Taip pat paviršius, nesvarbu ar baldo, ar nišos turi būti lygus. Statant akvariumą ant nelygumų, atsiranda rizika, kad jis skils. Jei tokių sąlygų užtikrinti neišeina, reikėtų pasirūpinti specialiu kilimėliu. Nors jis pats savaime gali pasirodyti ne toks ir plonas, tačiau didelis akvariumo svoris jį suspaudžia iki tiek, kad matosi tik plona juostelė.
Reikalavimų baldams taipogi nėra daug – svarbiausia, kad baldas būtų tvirtas ir be abejo, atrodytų gerai. „Nesirinkite pačios pigiausios prekės – baldai turi būti kuo tvirtesni. Galinė baldo sienelė neturėtų būti kaip paprasto baldo, sakykim, fanera, geriausia jei ji pagaminta iš DSP. Akvariumo svoris, nors ir yra nemažas, nėra viename taške, jis pasiskirsto, todėl nereikia išsigąsti didelio skaičiaus. Pastačius, akvariumo geriau nejudinti, pavyzdžiui, negerai nešioti į vonią išplauti – taip padidėja rizika jį sudaužyti. Plaukite vietoje su vandens žarna“, – patarimais dalijasi O. Vasiljevas.
Apšvietimas. Apšvietimo funkcija reikalingiausia ne žuvims, o akvariume augantiems augalams. Apšvietimo 24 valandas per parą nereikia, užtenka 10-12 valandų, imituojant atogrąžų dienos ilgį. Akvariumo apšvietime naudojamos liuminescencinės, HQL (gyvsidabrio) ir LED lempos, jos įtaisomos akvariumo dangtyje. „Ekonomiški LED šiestuvai – naujausia tendencija. Pradinė investicija yra brangi, tačiau jos taupios, o laikyti gali iki 100 000 valandų. Įmanoma ir kitokia nei standartinė gelsva šviesa, yra skirtingų spektrų. Tik reikėtų vengti mėlyno spektro, nes mėlyna spalva gėlame vandenyje skatina dumblių augimą. Mėlyna negali dominuoti, tai ne jūra. Šviesos kryptis turėtų būti tik iš viršaus – jeigu augalą apšviesite iš šono, jis ir stiebsis į tą vietą“, – pasakoja O. Vasiljevas.
Kaina. Kaina, be abejo, labai priklauso nuo daugelio techninių veiksnių ir nuo žuvų rūšių. Pačių žuvų kaina gali skirtis nežymiai, tačiau jei renkatės gėlavandenes, akvariumo joms įrengimas atsieis pigiau nei jūrinėms žuvims. O. Vasiljevas skaičiuoja, kad ekonominis pilnai įrengto 150 l akvariumo variantas galėtų kainuoti nuo 1000-1200 lt. Įmantresnių akvariumų kaina gali būti keliolika kartų didesnė. Pašnekovas pastebi, kad kartais žmonės susižavi darbais, rastais dizaino tinklapiuose ir kataloguose, ir ateina pirkti būtent su tokia vizija, tačiau išsiaiškinę, kaip tokie darbai atliekami ir kiek jie kainuoja, pasirenka paprastesnį, tačiau taip pat estetišką akvariumo variantą.
Klaidos. Jeigu tai jūsų pirmasis akvariumas, neišvengiamai padarysite smulkių ar stambių klaidų. „Viena dažniausių klaidų – pirkti žuvytes skirtingose vietose. Pasirinkimo teisė, kur pirkti, žuvų parduotuvių yra daug, todėl atsirinkite savą žuvų parduotuvę. Ten turi būti dirbama profesionaliai ir nemeluojama, pardavėjai turėtų mokėti atsakyti į iškilusius klausimus“, – pataria O. Vasiljevas.
Norint išvengti klaidų renkantis žuvis, galite prisiminti taisyklę, kad mažiau yra daugiau. „Pasistatę akvariumą žmonės iškart nori daug ir gražių žuvų – kai kada jų prileidžia tiek daug ir įvairių, kad įvyksta jų “perdozavimas”. Kita problema – žuvų peršėrimas. Vos tik įrengus akvariumą, žuvys nuo to pradeda kristi, o pirkėjas mano, kad nusipirko blogas žuvis. Papildoma rizika atsiranda ir vasarą – jei nuolatos nefiltruojate vandens, ir papildomai nėra prijungta oro pompa, vanduo pradeda šilti ir žuvys gali išgaišti“,- pasakoja R. Pūras.