Viena didžiausių statybinei medienai kenkiančių grėsmių – puvimas. Tiek šlapias, tiek ir sausas puvinys mėgsta drėgmę bei gali padaryti rimtą konstrukcinę žalą jūsų namams. Šiame straipsnyje aptarsime kaip elgtis su šiais puviniais, jų atsiradimo priežastis, simptomus.
Kas yra sausas puvinys?
Sausas puvinys medienai yra labai pavojingas. Serpula lacrymans – toks šio grybelio techninis pavadinimas. Tvirtas sijas, gegnes ir rąstus jis gali paversti yrančiomis, pavojingomis konstrukcijomis. Nepaisant jo vardo, sausam puviniui klestėti reikalinga drėgmė. Iš tiesų, jam reikalinga bent 20 % drėgmės mediena. Jam patinka drėgnos, šiltos, nevėdinamos sąlygos, todėl dažnai jis surandamas tokiose vietose, kurios yra sunkiai matomos, pavyzdžiui, stogo statramsčiuose, medinių grindų apatinėje pusėje, po laiptais ir už grindjuosčių.
Blogiausia yra tai, kad sauso puvinio sporos greitai keliauja ir visada ieško naujos medienos, kuria galėtų pasimaitinti. Ir ne tik medienos – mūras ir tinkas jam taip pat tinka. Per kelis mėnesius visa pastato konstrukcinė sistema gali atsidurti pavojuje, todėl vos tik pamačius sausąjį puvinį labai svarbu veikti greitai.
Kokie yra sauso puvinio simptomai?
Stebėkite ar nesimato:
• Matinių balkšvų ataugų su geltonomis ir/ar alyvinėmis dėmėmis;
• Ataugų panašių į blynus, kurių centras rausvai gelsvas. Jei tai pamatysite, žinokite, kad čia įsikūrė grybelis, o ta rausvai gelsva spalva yra milijonai sauso puvinio sporų, tad elkitės atsargiai!
• Ryškus ir gana aštrus grybų kvapas;
• Suskilusi, sudžiūvusi ar trapi mediena. Pamėginkite įkišti į ją atsuktuvą, jei jis paskęs medienoje, reiškias ji pūna.
Kaip gydyti sausą puvinį?
Tai yra dviejų žingsnių procesas:
1) pirmiausia reikės eliminuoti vandens šaltinį, dėl kurio atsiranda drėgmė. Ypatingai atidžiai apžiūrėkite:
• Nesandarias vandentiekio sistemas, stoglatakius ar vamzdynus, įskaitant stogvamzdžius ir nutekamuosius vamzdžius iš cisternų;
• Kondensacijos susidarymą;
• Lietaus vandenį, patenkantį pro plyšius duryse ir languose;
• Sugadintą hidroizoliaciją;
• Nukritusias stogo čerpes arba prakiurusią stogo hidroizoliaciją;
• Užblokuotą ventiliaciją.
Kai suradote drėgmės šaltinį, jums reikės kruopščiai išvėdinti patalpą.
2) Antras žingsnis – atsikratyti pažeistos medienos.Pamėginkite sumažinti sporų sklaidą ir gausiai apipurkškite pažeistas vietas fungicidais.
Statybinę medieną, pavyzdžiui, gegnes, reikėtų pakeisti nauja. Nupjauti galai turi būti apdoroti, kad būtų užkirsta bet kokia galimybė puvėsiui plisti.
Sveika mediena, esanti šalia infekcijos, turi būti apdorota su konservantais, kuriuose būtų saugaus ir bekvapio mineralo boro ir glikolio, kad giliai įsiskverbtų. Pažeistas tinkas turi būti pašalintas ir pakeistas fungicidiniu tinku. Mūrą reikia nuvalyti su cheminiu fungicidu ir apipurkšti su mūro biocidu.
Kas yra šlapias puvinys?
Šlapias puvinys yra dažniau sutinkamas, o sukelia jį grybelis Coniophora puteana. Šį grybelį traukia tik labai šlapia mediena ar tinkas ir jis, priešingai nei sausas puvinys, lieka tik šlapioje vietoje. Paprastai manoma, kad jis yra mažiau destruktyvus už sausąjį puvinį, tačiau rimti atvejai yra pavojingi pastato konstrukcijai.
Kokie yra šlapio puvinio simptomai?
Šlapio puvėsio pažeista mediena paprastai yra minkšta ir korėta, dažnai ji atrodo tamsesnė už aplinkui esančią sveiką medieną. Jei mediena dažyta, tai gali paslėpti puvimą, tad mediena atrodys visai sveika. Tad tik badydami su atsuktuvu galėsite aptikti, ar ji yra pažeista. Ant sienų grybelis palieka rudas/juodas gijas, iš kurių susidaro į papartį panašus raštas.
Kaip gydomas šlapias puvinys?
Šlapias puvinys, kaip ir rodo jo pavadinimas, atsiranda tose vietose, kurios tiesiogiai ir nepertraukiamai kontaktuoja su vandeniu, tad pirmas žingsnis – eliminuoti drėgmės šaltinį, kaip aprašyta anksčiau.
Antras žingsnis – pašalinti ir pakeisti pažeistą medieną. Jei pažeista buvo nedidelė sritis, supuvusi mediena pašalinama, kad būtų galima ištirti medieną, o aplinkines sritis padengti epoksidiniu medžio kietikliu ir konservantais. Nuo mūro ir tinko šlapią puvinį lengvai pašalinsite su vieliniu šepečiu.