Elektros instaliaciją planuojantys naujakuriai susiduria su dilema – kur vedžioti elektros laidus. Nors atrodytų, kad didelio skirtumo nėra, teisingas sprendimas padėtų sutaupyti apie 30 proc. elektros instaliacijai reikalingų lėšų.
Patartina elektros instaliacijos montavimo darbus atlikti vos pastačius „dėžutę“. Ėmus instaliaciją tvarkyti ar ją keisti jau įrengtame name, kaina ženkliai iššaugtų, darbai būtų sudėtingi, o baigus darbus apdaila gali atrodyti neestetiškai. Visgi specialistų teigimu, elektros instaliacijos keitimo darbai naujai pastatytame name – retas reiškinys. Dažniau tenka paplušėti neseniai įsigytuose senuose namuose.
Tačiau įrengiant elektros instaliaciją naujos statybos name taip pat galima be reikalo pasididinti montavimo darbų samatą. Elektros laidus vedžioti galima po grindimis, po lubomis ir palei sienas. Visgi pastarasis variantas kur kas brangesnis.
„Pigiausia elektros instaliaciją montuoti vedžiojant laidus po grindimis, ant sutankinto grunto. Tai suteikia galimybę laisviau manevruoti, kertant kampus mažinti atstumą, o tuo pačiu ir medžiagų sunaudojimą. Panašiai galima žaisti ir vedžiojant laidus po lubomis. Nors gali pasirodyti, kad tai menkniekis, toks elementarus sprendimas gali padėti sutaupyti iki 30 proc. lėšų“, – teigia inžinierius Rimantas Bimba.
Tuo tarpu brangesnis variantas – vedžioti elektros laidus per sienas – ne tik kainuoja daugiau, bet ir yra sudėtingesnis, ilgiau užtrunkantis.
Klojant laidus po grindimis, privalu naudoti plastikinius lanksčius vamzdelius, kad laidai būtų apsaugoti. Sienose taip pat patartina juos naudoti. Be apsauginių vamzdelių apsieiti gali tik po lubomis vedžiojami elektros laidai. Vamzdeliai gali būti su viela ar be jos. Vamzdeliai su viela pranašesni tuo, kad laidus iš jų paprasčiau ištraukti.
Siekiantiems pataupyti siūloma prieš kreipiantis į meistrą tiksliai numatyti kur ir kokie prietaisai bus montuojami. Ypač didesnės galios reikalaujantys namų apyvokos prietaisai: indaplovė, skalbimo mašina ir viryklė. Taip pat svarbu žinoti, kur statysite televizorių, muzikos centrą ar darbo kompiuterį, kur kabės šviesos šaltiniai.
„Turint namo projektą, žinant baldų ir įrangos išdėliojimą galime parinkti tinkamo skersmens ir savybių laidus, jų jungimo ir skirstymo dėžutes, kištukinius laidus, o taip pat ir paskaičiuoti samatą“, – sako R. Bimba.
Montuojantiems elektros instaliaciją patiems elektrikai duoda keletą paprastų patarimų. Pirmiausia, kada elektros instaliacija būtų saugi ir patikima, reikia sujungti laidus taip, kad jie niekada neatsikabintų, nebūtų įsitempę ar nesiremtų į aštrias briaunas, pavyzdžiui gipso kartono profilius. Taip pat patartina pirkti laidus su dviguba izoliacija.
Be to, laidai turėtų būti vedžiojami stačiais kampais, o atstumus reikėtų matuoti preciziškai: horizontaliai vedami kabeliai negali būti arčiau nei 15 centimetrų nuo grindų ar lubų, o vertikaliai – ne arčiau nei 10 sentimetrų nuo durų ir langų.
Visgi retas savamokslis meistras visiškai teisingai išsivedžioja elektros laidus. Neretai profesionalai pasikviečiami į pagalbą jau tik taisyti padarytų klaidų. Tuomet darbai kainuoja daugiau nei būtų padaryti pradinėje stadijoje.