Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Įtempiamos PVC lubos: jų privalumai ir trūkumai

Įtempiamos PVC lubos: jų privalumai ir trūkumai

Remontuojant patalpą pilna įvairiausių rūpesčių – štai įrengei lubas, o dar laukia šimtai kitų rūpesčių: nudažėte ar ištapetavote sienas, dar reikia sudėti grindis, primontuoti grindjuostes. Šie darbai labai užtrunka, tiesa, bent jau pirmam iš jų yra greitas sprendimas. Tai įtempiamos lubos, produktas apie kurį vis dažniau kalbama ir kuris vis dažniau giriamas. Kuo jos naudingos? Radome ne tik pluoštą privalumų, tačiau ir trūkumų.

Įtempiamų lubų tvirtinimą nusako jų pavadinimas –  PVC plėvelė įtempiama ant lubų perimetre įmontuoto karkaso. Tiesa, besiūlėms luboms naudojamas kitas variantas iš poliuretanu dengto poliesterio audinio. Jis pasižymi kiek siauresnėmis padengimo galimybėmis, tačiau daug kur yra ir pranašesnis nei PVC plėvelė. Karkasas tvirtinamas kambario perimetre, pagal gamintojo rekomendaciją paliekant 1-3 cm nuo tikrųjų lubų. 

Įtempiamos lubos tvirtinamos per visą kambario perimetrą, todėl svarbu tinkamai išsimatuoti ir parinkti karkasą. Kuo taisyklingesnių geometrinių formų kambarys, tuo lengviau bus susitvarkyti su karkasu. Karkaso profiliai gali būti pagaminti iš plastiko arba aliuminio. Aliuminio profiliai yra ilgaamžiškesni ir idealūs, jei kambario sienos taisyklingos formos. Priešingu atveju, jei plokštumos sudėtingesnių formų, pavyzdžiui, šiek tiek lenktos, darbui gali būti pasirenkami plastikiniai profiliai, taip pat jie labai tinka besiūlėms luboms. Karkaso konstrukcija sudaro apie du trečdalius kainos.

Kai jau pritvirtinamas karkasas, ateina laikas tvirtinti plėvelę. Plėvelė luboms užsakoma pagaminti gamykloje. Įjungiama šilumos patranka (dujinis šildytuvas) ir patalpa bei plėvelė įšildoma jos pagalba. Temperatūrai pasiekus apie 50-70ºС laipsnių danga pradeda temptis, ir ją galima pradėti fiksuoti prie profilio. Plėvelės kraštas yra įtaisomas į specialius karkase esančius griovelius, kur suformuojamas vadinamasis užraktas. Kambariui atvėsus plėvelė įgyja savo numatytąjį stangrumą ir lieka lygi kaip stiklas.

Kokie tokių lubų privalumai?

Nereikia lyginti pagrindo – kadangi plėvelė su pagrindu nesiliečia, jo nereikia tinkuoti. Tiesa, geriau pasirūpinti, kad ant lubų nebūtų atplaišų, kadangi jos nukritusios ant lubų kai kuriais atvejais gali matytis.

Neatsiranda įtrūkimų – ši danga vientisa bei pakankamai plastiška, todėl net ir sėdant pamatams, tose vietose, kur gelžbetoninėse lubos atsirastų įtrūkimas, čia jo nepamatysite.

Lygus lubų paviršius. Apdaila yra vienas didžiausių tokių lubų privalumų: galima rinktis iš įvairių variantų vaizdų, spalvų ar nuotraukų. Plėvelės gaminamos gamykloje, tačiau galima pasirinkti jūsų norimą vaizdą (tiek dangaus skliautą, tiek, jei norisi, vestuvių nuotrauką), paviršiaus blizgumą (matinis-blizgus). Taip pat tokios lubos suteikia galimybę pritaikyti apšvietimo sprendimus, kurie kitais atvejais būtų sunkiai įgyvendinami (pavyzdžiui, įsimontavus šviestuvus į perdangą, galite turėti šviečiančias lubas.

Švarus ir greitas montavimas. Montuojant tokias lubas praktiškai nieko nereikia išnešti iš kambario (nebent gyvus organizmus, įskaitant ir augalus, kad jiems nepakenktų aukštesnė temperatūra), sudedamos labai greitai per kelias valandas, montuojant nereikia jokių birių ar šlapių medžiagų. Taip pat lengva išmontuoti.

Lengvai plaunamas ir valomas paviršius – jis nejautrus vandeniui, todėl galima nesunkiai valyti ir plauti. Nebijo drėgmės ir vandens garų, ant jo nesiveisia pelėsis.

Nusibodusias lubas galima keisti – karkasas paliekamas tas pats, o užtiesiama nauja plėvelė su kitu vizualiniu sprendimu.

Tokios lubos gali ir atlaikyti vandenį iš užliejantį jus iš viršaus – plėvelė įsitempia nuo jo svorio, tačiau, jei yra sumontuota tinkamai, vandens nepraleidžia. Tiesa, tuomet reikės atsargiai jį išleisti. Tačiau tai daug paprasčiau nei šluostyti permirkusias grindis, nuolat galvojant apie žalą.

Shutterstock nuotr.

Kokie tokių lubų trūkumai?

Greičiausiai jau skaitydami privalumus, klausėte savęs, kiek toks malonumas kainuoja. Tai yra didžiausias tokių lubų trūkumas – jas įrengti kainuoja nemažai, ypač lyginant su tradicinėmis, tinkuotomis ar gipso kartono lubomis. Kvadratinis metras lubų gali kainuoti nuo ~ 20 eurų ir daugiau, priklausomai nuo medžiagos. 

Dideliems plotams dengti tokioms luboms neužtenka vienos plėvelės išmatavimų ir jas reikės jungti. Taip padidėja rizika, kad siūlės iširs, be to, jų įrengimui bei sutaisymui reikalinga meistro ranka. Tiesa, rinkoje galima rasti ir besiūlių poliesterio įtempiamų lubų audinių, paprastai gaminamų iš poliesterio.

Tokių lubų uždėjimas reikalauja specifinių įgūdžių ir įrangos. Žinoma, tai galite pasidaryti ir patys, tačiau reikės nuomotis šilumos patranką, taip pat tokioms luboms naudojamas specialus įrankis. Kaskart prireikus kažką taisyti ir nuimti dangą, laukia ta pati procedūra. Patiems reikėtų mėginti įrengti tokias lubas taisyklingų geometrinių formų patalpoje, kadangi sudėtingesnių formų lubų įrengimas reikalauja specifinių žinių.

Nors lubos neįtrūksta ir praktiškai nekeičia savo išvaizdos, Įtempiamas lubas reikėtų saugoti nuo mechaninių pažeidimų ar pradūrimo.

Įtempiamos lubos montuojamos ant daugelio paviršių ir patalpų, tačiau netinka nešildomoms patalpoms, kadangi yra mažiau atsparios žemoms temperatūroms.

Kartais lubos mažumėlę išsilenkia – priežasčių tam gali būti įvairių: ir smulkių, ir labai rimtų. Nepavojingiausia, kai lubos tiesiog atsipalaiduoja iš karkaso, ar nukrenta sunkesnis tinko gabalas. Kita vertus, jei lubos gerokai išsilenkusios, tai gali būti ir ženklas, kad esate per žingsnį nuo užliejimo iš viršaus. Gerai įrengtos, sandarios lubos gali atlaikyti didelį vandens svorį, tačiau savaime suprantama, jį reikės kuo greičiau išleisti. Atkabinti medžiagą yra gana nesunku, tačiau uždėjimui vėlgi reikia specialių įrankių ir prietaisų.

Dažniausiai gamintojai luboms suteikia apie 10 metų garantiją. Priežiūros tokioms luboms reikia praktiškai tiek pat, kiek kitų tipų luboms – labai nedaug. Jei lubos susipurvino, jas galima drąsiai plauti, tačiau geriau nenaudoti abrazyvinių valiklių, nes jie gali paveikti lubų išvaizdą. Taip pat pašalinti atplaišas ar šiukšles už lubų esančioje ertmėje jeigu tokių pasitaiko ir jeigu jos trukdo.

Mano išsaugoti straipsniai