Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kaip atsikratyti rūdžių

Kaip atsikratyti rūdžių

Pamiršote lauke genėjimo žirkles, o kaip tik ėmė ir palijo? Radiatorius, berods, jau toks senas, aprūdijęs, nors įsitaisėte jį dar visai neseniai?

Rūdys tikrai gadina tiek įrankio vaizdą, tiek jo naudojimo kokybę, bet truputėlį pasistengus ir panaudojus šiek tiek specialių valiklių – jūsų įrankiai vėl blizgės lyg nauji. Keli patarimai:
 –Jei valysite įrankius specialia chemija – pasirūpinkite, kad patalpa būtų vėdinama.
 –Visuomet užsidėkite apsauginius akinius.
 –Pagalvokite apie aplinkos saugojimą – pasidomėkite apie ekologišką rūdžių šalinimo būdą.
 –Visuomet atminkite, jog tinkamai apsaugojus įrankį nuo rūdžių, jų tiesiog neatsiras!

Pasiruošimas. Jei valysite nuo įrankio ar įrengimo, kuriame yra varžtų – visų pirma juos atsukite ir išimkite. Jie jie užrūdiję – panaudokite WD-40, patepus juo varžtas lengviau atsisuks. Galiausiai, jei vistiek niekaip neatsukate, prisiminkite, jog nuo šilumos veržlė plečiasi, tad galite pakaitinti virš viryklės.

Jei rūdis šalinsite rankiniu būdu, visų pirma – apsimaukite pirštines. Naudokite plieninį šveistuką, šlifavimo kempinėles, nailoninius medžiagos gabalėlius ar netgi aliuminio foliją. Galite naudoti ir švitrinį popierių, bet atminkite, jog taip galite subraižyti paviršių.

Jei aprūdijęs daiktas yra didelis, geriau rinkitės specialų rūdžių šalinimo įrankį – šlifuoklį ar elektrinį grąžtą specialiu antgaliu – plokščiu šlifavimo disku. Šlifuojantis diskas idealiai tiks kampams ar kitiems apvaliems paviršiams nuvalyti nuo rūdžių. Visuomet pradėkite šlifuoti rupiausiu paviršiumi ir judinkite šlifuoklį, nelaikykite vienoje vietoje – taip išvengsite metalo įbrėžimų. Valyti pabaikite plienine vilna (steel wool, angl.), kurią mūsų prekybos centrai vadina „metaliniu šveistuku“ – galutinai pašalinsite bet kokius rūdžių likučius.

Rūdis galima šalinti ir naudojant specialius cheminius tirpalus. Juos geriausia naudoti, kai matote, jog mechaninis valymas gali pažeisti metalo paviršių. Geriausi rūdžių valikliai – kurių sudėtyje yra fosforo ar vandenilio chlorido. Būkite atsargūs – tai yra nuodingos cheminės medžiagos, kurios išskiria dujas, todėl būtinai dėvėkite pirštines, apsauginius akinius ir patikrinkite, ar patalpa vėdinama. Tirpalą užpurkškite ant surūdijusios vietos arba užtepkite teptuku. Tirpalo veikimo laikas dažniausiai būna 15-30 min., tuomet reikia nuplauti ir išdžiovinti. Jei ne visos rūdys dingo, procesą pakartokite. 

Aplinkai draugiškesnis rūdžių šalinimo būdas – metalo jonų cheliacija. Tai taip pat cheminė reakcija, bet – daug švelnesnė, mažiau pavojinga. Surūdijusį daiktą reiktų pamerkti į tirpalą nakčiai.

Rūdis galima pašalinti ir namų ūkyje turimomis priemonėmis. Pavyzdžiui, actu ir aliuminio folija. Taip pat – druska ir citrinos sultimis. Citrinos žievelė šiuo atveju puikiai atstotų šveistuką. Taip pat namų šeimininkės patartų naudoti ir sodos pastą, kurią lengva pasigaminti sumaišius su vandeniu. 

Ką daryti, kad rūdys neatsirastų? Kai tik nuvalysite įrankius nuo rūdžių, nusausinkite. Jei tai yra sodo reikmenys, apipurkškite juos specialiu nuo rūdžių saugančiu preparatu, kuris padengs įrankius lyg plono vaško luobele. Perteklių nuvalykite. Laikykite įrankius sausoje patalpoje, patartina patalpoje laikyti ir drėgmę sugeriančių silicio gelio pokelių. 

Norėdami išvengti rūdžių ant radiatorių, vamzdžių, pagalvokite apie dažymą – gruntuokite ir nudažykite, nes dažai neleis susidaryti rūdims.

Mano išsaugoti straipsniai