Niekas taip neįneša savito stiliaus į jūsų namus kaip natūralaus medžio grindys. Tačiau kietmedžio grožis turi savo kainą – tokioms grindims graso įvairūs pavojai, pradedant nekvalifikuotais darbininkais, baigiant jūsų pačių naminiais gyvūnėliais. Kaip atsiradusias problemas spręsti?
Dažnu atveju nuo problemų gelbsti viso ploto peršlifavimas, dalies arba visų grindų keitimas. Vis dėlto, tai nėra labai pigus sprendimas. Kai kurias problemines vietas galima maskuoti kilimėliais ar tiesiog ignoruoti. Tačiau juk ne tam įsirengėte medines grindis, kad jas slėptumėte, ar ne?
1. Įbrėžimai ir defektai
Įbrėžimai medinėse grindyse dažnai nėra gilesni nei paviršiaus danga, todėl juos neturėtų būti sunku užmaskuoti. Tam yra skirtų specialių priemonių, tačiau kiti naudoja paprastesnius sprendimus (priklausomai koks pažeidimo pobūdis), tarkime, siauru teptuku tepamą laką ir pažeidimus nuspalvina buitinėmis priemonėmis.
Šiuo atveju svarbiausia, kad gražiai užpildytumėte ir atitaikytumėte tą pačią spalvą. Prekyboje egzistuoja ir specialių markerių, kurie skirti būtent tokiems atvejams, jie būna įvairių spalvų ir gali pasirūpinti įbraukimais ar įmušomis. Tiesa, jei reikės uždažyti didesnį plotą, jūsų pastangos matysis ir atrodys nevienodai.
Grindų tarpams, įbrėžimams bei įdaužoms užpildyti gali būti panaudotas specialus glaistas. Juo nuglaistytą ir apšveistą paviršių reikės dar kartą padengti.
Būtina prisiminti, kad daug lemia ir padengimas. Alyva naujai galima padengti ir nedidelę dalį viso ploto, tačiau ji yra mažiau atspari mechaniniam poveikiui ir braižymams. Lakas, atvirkščiai, pasižymi didesniu atsparumu, tačiau kai jį reikia atnaujinti, reikia užsiimti visu grindų plotu.
2. Atšokusios lentos
Tai dažniausiai vienas iš netinkamos eksploatacijos pavyzdžių. Medinėms grindims egzistuoja tam tikros temperatūros bei drėgmės sąlygos (dažniausiai priklauso nuo konkretaus produkto, tačiau atitinka normalią kambario aplinką, todėl specialiai prie grindų derintis nereikia). Tai taip pat gali būti didesnės drėgmės rezultatas, pavyzdžiui, užliejimo. Ši problema taip pat gali iškilti dėl per didelio pačių lentų drėgnumo prieš dedant jas ant pagrindo arba dėl netinkamo perimetro apskaičiavimo, kitų montavimo klaidų, prastos kokybės klijų.
Netinkamas įrengimas itin svarbus veiksnys, nes gali būti, kad atšoko ne tik esamos, tačiau tai greitu metu padarys ir kitos grindų lentos. Sutvarkius dabartinę problemą, leisite lėšas ir laiką naujam tvarkymui. Todėl nors ir skausmingas, kai kuriais atvejais dangos perklojimas gali būti vienintelis patikimas būdas. Tačiau šį kartą reikia nedaryti tų pačių klaidų, viską atlikti tinkamai ir būti pasiruošus praverti piniginę, kadangi toks būdas kainuoja brangiau. Labai gali būti, kad tas pats parketas grindims netiks, todėl galima arba kloti naują arba parinkti kitokią grindų dangą ir kloti ant viršaus.
Vis dėlto tai neskamba kaip geras variantas ir, laimei, yra išeičių. Naudinga, jei medinės lentos buvo tvirtinamos prie pagrindo arba gali būti tvirtinamos naudojant tvirtinimo elementus – reikės dar kartą jas pritvirtinti. Tačiau šiais laikais tokios dangos kaip parketas daugiausiai klijuojamos. Nuimti jį nepažeidžiant ir vėliau perklijuoti gali būti sudėtinga. Tokiu atveju siūloma pragręžti lenteles ir įterpti specialių klijų – klijai užpildo tarpą tarp lentos ir pagrindo, tuomet dangą slegiant prilimpa. Skylutės užtaisomos mediniais kištukais.
3. Pelėsiai
Juodos ar baltos dėmės – tai ženklas, kad dauginasi pelėsiai. Vėlgi, taip nutinka dėl pernelyg didelės drėgmės namuose. Kadangi pelėsiai ir jų sporos yra itin žalingos žmogaus organizmui, drėgmės problema taip pat turi būti išspręsta, nes problema kartosis. Tad pirmas žingsnis yra panaikinti pelėsio atsiradimo priežastis. Pagrindinės iš jų yra drėgmė ir prasta oro apytaka patalpoje. Žinoma, užliejimo atveju drėgmė gali kauptis po grindimis ir tokiu atveju, dažniausiai tenka ardyti dangą iki pagrindo.
Kai suradote priežastis, galite užsiimti ir mechaniniu pelėsio šalinimu. Rekomenduojama naudoti profesionalias apsaugines priemones nušlifuojant paviršių, pasidengusį pelėsiais, nes valant balikliu ar ar kitu paviršių valikliu neįmanoma visiškai pašalinti pelėsių sporų. Jei pelėsis išplitęs, dalį ar net visą struktūrą teks keisti. Jei paveikta didžiuma grindų ploto verčiau keisti viską, nes sporos yra mažos, gyvybingos, tačiau dažnai nepastebimos. Daug lemia, kurioje vietoje pelėsis formuojasi ir, deja, neretai jis tūno po grindimis.
4. Patamsėjusios dėmės
Patamsėjusios ar net pajuodusios dėmės ant medinių grindų dažniausiai bus jūsų naminių gyvūnų kaltė – jei katė ar šuo dar neišmoko savo reikalų atlikti lauke, grindų danga nuo to nukentės labiausiai. Riziką grindims pajuosti didinate, jei šios vietos nespėjote greitai išvalyti.
Daug kas priklauso nuo įsigėrimo laipsnio. Pirmiausia tikrai verta dangą pašlifuoti, kadangi jauni gyvūnai šlapinasi nereguliariose vietose ir greitai išmoksta tai atlikti reikiamose vietose, todėl gali būti, kad drėgmė nebus persisunkus per visas lentas. Deja, dėl spalvos reikėtų šlifuoti visą plotą. Tai skausmingas sprendimas, tačiau mažiau kainuojantis nei perkloti dangą iš naujo.
Jei šlifavimas nepadeda – tada reikės pakeisti esamas lentas. Jei pasiseka pakeisti konkrečias lentas, vėliau teks suvienodinti spalvą, nes senų ir naujų lentų tonai skirsis. Tačiau medienos spalvinimui yra įvairių variantų – jei reikia, galite medieną pabalinti ir ar kitaip tonuoti. Jei niekur neskubate, verta palaukti, nes po kiek laiko naujų ir senų lentų skirtumas gali tapti ne toks ryškus. (tačiau gali ir išlikti). Geriausia būti pasilikus šiek tiek tos pačios spalvos medienos lentų nenumatytiems atvejams.