Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kaip geriausia apšviesti skirtingas namų erdves?

Kaip geriausia apšviesti skirtingas namų erdves?

Eksperimentuodami įvairių tipų apšvietimu, kambario atmosferą akimirksniu galite pakeisti iš ramios ar romantiškos į energingą, gyvybingą ar atvirkščiai.

Kad erdvios, aukštomis lubomis patalpos atrodytų jaukiau, jas apšvieskite mažesnio dydžio šviestuvais. Šiuos po kambarį galite išdėlioti tiek pavienius, tiek grupelėmis. Įvairiausiais ornamentais papuošti žibintai kambarių sienas bei lubas gali padengti įspūdingais šešėliais ir įvairiais šviesos atspalviais.

Vasarą ypatingai norisi mėgautis jaukiais vakarais. Kiemą puoškite girliandomis, prožektoriais bei arbatinėmis žvakutėmis. Ir net jei nuspręsite likti namuose, šitoks lauko apšvietimas įneš jaukumo bei šilumos jausmą jūsų namams.

Natūrali šviesa

Tam, kad maksimaliai išnaudotumėte natūralią šviesą, iš pradžių privalote nustatyti, kurie kambariai gauna daugiausiai šviesos. Taipogi atminkite, kad keičiantis metų laikams, keičiasi ir saulės pozicija danguje, todėl ir šviesa pro langus kris vis kitokiu kampu.

Veidrodžius kabinkite priešais langus, nuo langų pašalinkite viską, kas neleidžia saulės spinduliams patekti į patalpą. Naudokite plonas, šviesą praleidžiančias užuolaidas. Alinančiai saulės šviesai blokuoti įsigykite roletus. Jei planuojate įsirengti naujas duris, rinkitės tas, kurios yra įstiklintos. Apgenėkite medžius ir krūmus, kurie neleidžia saulei patekti į patalpas.

Drastiški sprendimai

Praplatindami langus iki grindų ir pašalindami palanges, namus padarysite kur kas šviesesnius. Jei įmanoma, įsirenkite vitrininius langus bei stumdomas duris. Vienas inovatyvesnių sprendimų būtų vieną pastato sieną ar jos dalį įrengti naudojantis stiklo blokeliais. Taipogi namuose galite įsirengti stoglangius.

Aplinkos apšvietimas

Kabančių šviestuvų turbūt galima rasti kiekvienuose namuose. Jei juos papildysite kitų rūšių šviestuvais, namuose sukursite kur kas įdomesnių apšvietimo variantų. Naudokite sieninius šviestuvus, stalines lempas, įleidžiamus bei kryptinius šviestuvus.

Shutterstock nuotr.

Akcentinis apšvietimas

Šio tipo apšvietimas subtiliai pabrėžia bendrą patalpų apšvietimą, sukuria šešėlius bei išryškina reikiamas vietas. Tam puikiai tinka halogeniniai prožektoriai, įleidžiami bei kryptiniai šviestuvai ir stalinės lempos.

Apsvarstykite, kurias interjero detales ketinate apšviesti. Ar tai būtų stiklinė vaza, mėgstamas paveikslas, o gal paprasčiausia stalo dekoracija – net smulkios detalės gali stipriai paveikti bendrą patalpos įvaizdį. Stiklinius indus ar vazas apšvieskite iš apačios arba iš galo. Apšviesdami iš apačios naudokite žemos įtampos halogeninius prožektorius arba LED juosteles.

Knygų lentynas iš galo apšvieskite halogeniniais arba sieniniais prožektoriais. Tinkamai apšviesti piešinius ir paveikslus yra žymiai sudėtingiau, ypač jei šie yra įrėminti stikle. Netinkamai pasirinktas apšvietimas atsispindės nuo stiklo. Kad taip neatsitiktų, naudokite įleidžiamus reguliuojamus šviestuvus. Taipogi ant lubų galite pritvirtinti reguliuojamą prožektorių ir nukreipti jį paveikslą.

Jei norite apšviesti augalus, iš pradžių įsitikinkite, jog šie mėgsta šviesą. Didesnėms vazoms apšviesti naudokite prožektorius, nukreiptus į netoliese augalo esančias grindis. Taip šviesa, atšokusi nuo grindų ir lubų pasklis po augalo lapais ir sukurs unikalius šešėlius. Sodo augalus galite apšviesti įsmeigiamais lauko šviestuvais.

Darbinis apšvietimas

Šis apšvietimo tipas skirtas tokiems darbams, kaip knygos skaitymas, darbas prie kompiuterio, maisto gaminimas, piešimas ar siuvimas. Toks apšvietimas privalo būti orientuotas į vieną vietą, tam paprastai naudojamos kaitrinės, LED, liuminescencinės ir kitokio tipo lemputės.

Darbui įsigykite reguliuojamą stalinę lempą. Jei lempos stiebas bus per trumpas, gali kilti problemų ją reguliuojant. Darbinis šviestuvas turėtų būti ryškesnis už kitus kambaryje esančius šviesos šaltinius. Lempą statykite į kitą pusę nuo jūsų rašomosios rankos, kitaip dirbsite savo šešėlyje.

Mano išsaugoti straipsniai