53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip paversti mažą erdvę patogia gyventi?

Kaip paversti mažą erdvę patogia gyventi?

Ne vienas daugiabučio namo gyventojas svajoja apie didelį ir erdvų būstą. Gyventi susigrūdus ankštame bute mažai ką vilioja, todėl, jei tik galėtų rinktis, daugelis turbūt nė nedvejodami iškeistų savo butelį į erdvius apartamentus. Vis dėlto, mažo ploto būsto nereikėtų nurašyti. Gyventi mažoje erdvėje gali būti ne tik jauku, bet ir patogu. Užuot skundusis vietos trūkumu, bet neturint galimybės išsikelti kitur, energiją ir jėgas verčiau paskirti esamoms gyvenimo sąlygoms gerinti.

Nėra abejonės, kad susiprojektuoti patalpas didelėje erdvėje yra kur kas lengviau nei ribotame plote, kur svarbus kiekvienas centimetras. Mažas būstas – tikras iššūkis dizaino atžvilgiu, tačiau pasitelkus tam tikras taisykles net ir be profesionalaus interjero dizainerio ar architekto pagalbos galima susikurti patogius, funkcionalius ir jaukius namus, iš kurių nenorėsite niekur keltis.

Būsto erdvių planavimas

Mažiems butams labiausiai tinka laisvas, kitaip dar vadinamas atviras planavimas. Tai reiškia, kad visas būstas projektuojamas kaip viena didelė erdvė, o ne dalijamas į atskiras mažas patalpėles. Jas gerai pažįstame: 12 m2 ploto svetainė, miegamasis, kuriame vos įmanoma apsisukti, ir ankšta virtuvėlė.

Prieš pradedant planuoti patalpas, pirmiausia reikėtų įvertinti savo ir savo šeimos gyvenimo būdą – ar esate aktyvūs ir užsiėmę, o namo grįžtate tik pernakvoti, ar didžiąją laiko dalį leidžiate namuose. Galbūt turite vaikų, kuriems būtų reikalinga žaidimų zona, o gal namai yra kartu ir jūsų darbo vieta? Atsakę į šiuos klausimus, jau turėsite atspirties tašką, nes žinosite, kokios patalpos turėtų atsirasti jūsų būste – beliks tik protingai jas išdėstyti.

Taikant laisvo planavimo metodą, gyvenamosios erdvės nebūtina skaidyti sienomis su durimis. Poilsio, darbo ar maisto gaminimo zonas galima atskirti ir stumdomomis atitvaromis, širmomis, užuolaidomis, kuriomis erdvę galima keisti priklausomai nuo besikeičiančių būsto gyventojų poreikių.

Shutterstock nuotr.

Vizualiai erdves galima atskirti ir daugybe kitų būdų: naudojant skirtingas apdailos medžiagas, interjero spalvas arba tiesiog patiesus kilimą.

Shutterstock nuotr.

Paprastai didžiausia būsto erdvė skiriama svetainei, kuri sujungiama su valgomuoju ir virtuve. Šioje patalpoje sukasi visas šeimos gyvenimas, joje praleidžiama daugiausia laiko – priimami svečiai, ruošiami namų darbai, gaminamas maistas, bendraujama ir t. t. Likusioms patalpoms – voniai, miegamajam – vietos reikia kur kas mažiau.

Kita vertus, įrengus patogų vonios kambarį, erdvią virtuvę, t. y. svarbias aiškią paskirtį turinčias patalpas, be kurių negalėtume gyventi, – būstas iškart atrodo didesnis. Aukštos lubos taip pat sukuria erdvumo įspūdį, o dideli langai jį dar labiau sustiprina. Turint pakankamai aukščio, galima įrengti antresoles miegojimo zonai, vaikų kambariui arba daiktų sandėliui.

Shutterstock nuotr.

Baldai

Renkantis baldus verta prisiminti svarbią taisyklę: mažose patalpose – tik maži baldai. Masyvūs ir aukšti baldai užgriozdina erdvę, o liauni, su kojelėmis, siaurais ranktūriais arba visai be jų atrodo lengvesni ir mažesni.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Savaime suprantama, kad mažame būste laisvas grindų plotas itin vertingas, todėl išnaudokite vertikalius paviršius – kabinkite ant sienų lentynas, spinteles ir pan. Atminkite – kuo daugiau lieka neuždengtos grindų ploto, tuo patalpa atrodo didesnė.

Shutterstock nuotr.

Žinoma, nedidelė patalpa erdviausiai atrodytų išvis be baldų, tačiau taip asketiškai gyventi būtų sunku. Kita vertus, apsikrauti įvairiais rakandais irgi nereikėtų. Mažuose būstuose, siekiant išgauti erdvės pojūtį, rekomenduojamas minimalistinis stilius, čia kuo puikiausiai galioja pasakymas – mažiau yra daugiau. Švara ir mažai daiktų, neeksponuojamų atvirai, o paslėptų uždarose spintose ir spintelėse, kuria erdvaus būsto įspūdį. Baldus, kurių taip pat neturėtų būti daug, reikėtų rinktis daugiafunkcius ir lengvai transformuojamus, pavyzdžiui, iš valgomojo stalo į sofą arba iš sofos į lovą ir pan.

Shutterstock nuotr.

Nederėtų pamiršti ir įvairių nišų bei kampų – juose galima įrengti atviras pakabinamas knygų lentynas ar darbo kampelį. Plačios palangės gali tapti puikia vieta prisėsti, o gal netgi virsti valgomuoju stalu ar darbastaliu.

Shutterstock nuotr.

Akivaizdu, kad taupant erdvę dažnai gimsta unikalių sprendimų. Visos pašėlusios idėjos yra sveikintinos, jei tik jos padeda susikurti jaukius ir patogius namus.

Shutterstock nuotr.

Spalvos ir medžiagiškumas

Koloristikos pagrindai kuriant būsto interjerą neabejotinai praverstų, tačiau net ir neturint šių žinių aišku, kad šviesiai išdažytas kambarys vizualiai atrodo didesnis negu tamsus. Ši taisyklė galioja ne tik interjere, bet ir aprangoje, dažant plaukus ir daugelyje kitų su spalvomis susijusių sričių. Taigi, renkantis dažus, nereikėtų persistengti. Čia galioja ta pati saiko taisyklė – kuo mažiau spalvų, tuo mažiau rizikuojate suklysti. Tikrai neprašausite pasirinkę 2–3 tos pačios spalvų gamos atspalvius ir juos išlaikę visame interjere.

Pagyvinti vaizdą galima ryškiais aksesuarais ir akcentais, kuriuos lengva keisti. Daug skirtingų spalvų mažoje patalpoje gali sukurti chaosą, o tamsios spalvos sugeria šviesą, todėl kambarys atrodo mažesnis.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Kita vertus, vienodai šviesus interjeras kai kuriems žmonėms gali atrodyti pernelyg nuobodus, todėl išmanant spalvų meną net ir mažame būste galima naudoti ryškesnes ir tamsesnes spalvas – jos prideda dramatiškumo ir intensyvumo.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.

Renkantis medžiagas galioja panašios taisyklės, kaip ir derinant spalvas – šviesios, lengvos tekstūros, blizgios medžiagos (nerūdijantis plienas, stiklas) didina erdvę. Mažo būsto interjere svarbų vaidmenį vaidina veidrodžiai, o pakabinti aukštai erdvumo iliuziją dar labiau sustiprina, vizualiai trindami plokštumų sankirtas. Ne veltui veidrodžiai naudojami liftuose – taip žmonės mažoje erdvėje jaučiasi patogiau ir maloniau.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Apšvietimas

Jau minėta, kad dideli, aukšti langai – puikus privalumas mažoje patalpoje. Apie skaidrių plokštumų dangstymą sunkiomis naktinėmis užuolaidomis negali būti nė kalbos. Naudokite tik lengvo audinio dienines užuolaidas arba užuolaidų iš viso atsisakykite, o naktį uždenkite langus žaliuzėmis ar ritininėmis užuolaidomis. Atminkite – kuo daugiau šviesos patenka į kambarį, tuo erdvesnis jis atrodo.

Shutterstock nuotr.

Shutterstock nuotr.

Planuojant dirbtinį apšvietimą reikėtų žinoti, kad šviesos šaltinį geriau įrengti kuo arčiau lubų. Mažame ir žemame kambaryje nuo lubų karantis sietynas netiks. Netiks ir akcentinis apšvietimas, nes mažoje patalpoje šviesa turi būti išskaidyta ir jos turi būti kuo daugiau. Dar viena gudrybė, skirta patalpoms žemomis lubomis – nukreipti apšvietimą į lubas, taip optiškai jas paaukštinsite.

Patogiai ir stilingai įsirengti mažo ploto būstą, kuriame viskas tilptų, nėra lengva užduotis, tačiau išmanant nedidelių erdvių planavimo principus, žinant įvairių būdų, kaip optiškai padidinti erdvę, galima išsiversti ir be dizainerio pagalbos. Galbūt pritaikę šias taisykles savo bute, pamatysite, kad jis nėra per mažas, tiesiog buvo neteisingai suplanuotas.

Mano išsaugoti straipsniai