Mediniais langais ir durimis puikuojasi tiek kaimo sodybos, tiek istoriniai daugiabučiai mieste. Visais atvejais stengiamasi išsaugoti šias istorines vertybes. Pastaruoju metu medinė architektūra, įskaitant langus ir duris, tampa vis labiau vertinama, todėl pateikiame jums specialistų komentarą, kaip restauruoti šias autentiškas detales.
Niekas nepaneigtų, kad mediniai langai ir durys yra unikalus kultūros paveldas. Vis dėlto, juos restauruoti įmanoma patiems, savo jėgomis, be didelių investicijų. Medžio apdailos specialistų ir medinių baldų gamintojų pasiteiravome, kaip reikėtų restauruoti šį paveldą.
Istoriniai mediniai langai ir durys yra architektūrinis ir amatininkystės paveldas, atspindintis senų laikų meistrų įgūdžius. Medinius langus ir duris reikia du kartus per metus apžiūrėti. Meistrai sako, kad tai galima padaryti plaunant langus, nes paprastai tai darome dukart metuose – pavasarį ir baigiantis vasarai. Plaunant langus reikėtų atkreipti dėmesį į medinių rėmų būklę ir patikrinti, ar ji nepablogėjusi.
Prieš restauruojant istorinius langus ir duris, kaip ir prieš bet kurį restauravimo procesą, būtina sudaryti restauravimo programą, kuri apimtų darbo planą su konkrečiomis užduotimis, medžiagas ir instrumentus, kuriuos reikės naudoti, pasirinktą darbų technologiją ir metodus, suplanuoti finansus – medžiagų, darbų kainas, taip pat biurokratinius procesus – gauti statybos valdybos, kultūros paminklų apsaugos inspekcijos leidimus, numatyti konsultacijas su restauratoriais, architektais ir statybų inžinieriais.
Medinių langų ir durų privalumai
Medienos gaminiai yra ekologiški, mediena yra atsinaujinantis išteklius.
Medinių langų ir durų utilizavimas nekenkia aplinkai.
Medinių langų ir durų konstrukcija yra kvėpuojanti, tai padeda išvengti drėgmės ir pelėsio patalpose.
Tinkamas naudojimas ir priežiūra užtikrina medinių gaminių ilgaamžiškumą.
Juos galima remontuoti, restauruoti ir perdažyti.
Medinius langus galima modernizuoti, pakeitus stiklus ir įdėjus sandarinimo juostas.
Darbams naudojami instrumentai:
- karšto oro džiovintuvas;
- infraraudonųjų spindulių lempa;
- gremžtukai, šveistukai, mentelės;
- guminių langų sandarinimo juostų freza;
- šlifavimo aparatas;
- stiklo pjovimo instrumentai;
- kaltai, oblius, pjūklas, grąžtai, šepetėliai, plaktukai;
- abrazyvinės medžiagos;
- asmens apsaugos priemonės (akiniai, apsauginė kaukės, pirštinės ir kt.);
- stovai, stalai, darbastalis, pastoliai.
Svarbiausia yra stengtis kuo mažiau sugadinti istorinį paveldą, t. y., nesiimti tokių veiksmų, kurie gali sumažinti vieno ar kito objekto kultūrinę vertę. Jeigu norite tobulai lygaus paviršiaus, teks susidėti naujus langus ir duris, nes istorinių langų ir durų vertė yra jų paviršiaus faktūra.
Restauravimo procesas
Specialistai pataria pirmiausia medinius langus ir duris nuplauti – po tokios procedūros gali paaiškėti, kad visai nebūtina nugramdyti senų dažų. Jeigu langų glaistas gerai išsaugotas, jo galima negramdyti, o tik užglaistyti tas vietas, kur jis ištrupėjo.
Tokių langų stiklinimas yra labai sudėtingas procesas. Istorinių stiklų storis yra tik 2–3 mm, o šiuolaikiniuose languose naudojamas 4 mm storio stiklas, todėl neatsargiai demontuojant juos galima paprasčiausiai sudaužyti, o tai lems nuostolius. Dėl šios priežasties meistrai nerekomenduoja patiems keisti stiklų.
Senus dažus galima truputį nuvalyti – tik ten, kur jie nusilupę, o likusius palikti ir prieš dažant šiek tiek pašlifuoti, kad paviršius būtų lygesnis ir prie jo geriau priliptų naujų dažų sluoksnis. Jei vis dėlto nuspręstumėte visiškai nuvalyti visus dažus, galite naudoti džiovintuvą, bet tai gana drastiškas procesas, nes karštas oras įkaitina ir po dažais esančią medieną, iš jos išsiskiria dervos, medis suminkštėja. Alternatyva galėtų būti infraraudonųjų spindulių lempa – tai daug švelnesnis metodas, nes jis taip stipriai neįkaitina medžio. Galima naudoti ir įvairius dažų valiklius, bet tai daryti reikia atsargiai, nes jų kvapas labai stiprus ir nemalonus. Dirbant su jais reikia labai gerai išvėdinti patalpas.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį keičiant sugedusius ar susidėvėjusius elementus?
Paprastai labiausiai būna pažeistos tos vietos, kurias tiesiogiai veikia atmosferos veiksniai. Ypač tada, kai oro sąlygos staigiai keičiasi – po šalčio ateina atodrėkis ir atvirkščiai. Tokiais atvejais vanduo suteka į mažyčius plyšelius, ten sušąla, išsiplečia, plyšiai didėja ir ilgainiui tampa pastebimi. Tačiau laiku restauravus apsauginį sluoksnį, sumažės tikimybė, kad reikės keisti tam tikrus elementus.
Jei langai pažeisti tiek, kad kai kuriuos elementus reikia pakeisti, laikykitės toliau išvardytų taisyklių
1. Pamestą arba stipriai pažeistą detalę pakeiskite atitinkama sausa medžiaga, atsižvelgdami į konstrukciją, pluošto kryptį ir profiliavimą.
2. Labai svarbu naudoti atitinkamoms oro sąlygoms skirtas statybines medžiagas. Keičiamų detalių nereikėtų laikyti itin sausoje arba drėgnoje patalpoje, nes konstrukcija gali deformuotis. Gruntavimui reikia naudoti gruntą, pritaikytą išoriniams darbams – tokį, kuris iki galo nesukietėja, nesustingsta. Kadangi medis nusėda ir išbrinksta, kietas glaistas ištrupa ir konstrukcijos būklė nepagerėja.
3. Šlifuojant labai svarbu naudoti tinkamo šiurkštumo švitrinį popierių. Visų pirma reikia šlifuoti popieriumi Nr. 120, tada Nr. 180, o galiausiai – Nr. 240. Geriausia naudoti švitrinį popierių su audinio pagrindu. Nors ir brangesnis, jis yra ilgaamžiškesnis.
Stiklo grioveliams naudojamos šelako granulės, kurias reikia ištirpinti 95 proc. spirito tirpale.
Paprastai nuo 10 iki 15 g šelako tirpinama 100-ame g spirito. Pagrindinis tikslas – sumažinti medžio laidumą vandeniui, kuris tekės nuo stiklų.
Langus ir duris prieš dažydami impregnuokite linų sėmenų pokostu. Tam, kad medis jį kuo geriau sugertų, jį reikia pašildyti ir šepetėliu įtrinti į medieną. Linų sėmenų pokostas į medieną gali įsigerti net 5 mm. Natūralus pokostas išdžiūva (kol nebelimpa) per 8–12 val., o visiškai – per 24 valandas, naudojant orui ir drėgmei atsparią, puikiomis techninėmis savybėmis pasižyminčią dangą.
Po gruntavimo jau galima dažyti, tik turėkite omenyje, kad apdailos procesas gali užtrukti labai ilgai, kol paviršius visiškai išdžius. Dažymo procesas paprastai trunka ne mažiau nei savaitę. Reikia turėti omenyje tokius veiksnius kaip oro sąlygos, nes nuo jų priklauso džiūvimo eiga.
Be abejo, tokius darbus geriausia atlikti vasarą. Paviršiams išdžiūvus langus galima sumontuoti, naudojant autentiškus varžtus – juos galima išsukti iš kitų senų nereikalingų daiktų.