Tiek statydamiesi namą, tiek įsirengdami rūsį ar palėpę neapsieiname be laiptų. Taigi, išskyrėme pagrindinius dalykus, kurių negalima praleisti pro akis įsirengiant šią be galo svarbią interjero detalę – laiptus.
Laiptų patogumas – svarbiau už viską
Specialistai vieningai pabrėžia, kad svarbiausia yra laiptų funkcionalumas, patogumas jais naudotis, įkomponavimas erdvėje. Dėl šios priežasties laiptų projektas turėtų būti numatytas dar planuojant namo statybas, o ne jau namą pastačius. Pagrindinė daroma klaida – kai motyvuojant erdvės stoka laiptams paliekama per mažai vietos, t. y. padaromos per mažos laiptų angos. Tokie laiptai būna nepatogūs ir padidėja traumų tikimybė.
Kokie laiptai yra patogiausi naudotis? Paprastai sakoma, kad laiptai turi atitikti formulę 2h + b = 63, kadangi standartinis žmogaus žingsnio ilgis yra 63 cm. H atitinka pakopos aukštį, o b – ilgį. Pagal šią formulę išvedama, kad geriausias balansas ir išeina tada, kai pakopos aukštis yra 17 cm, o plotis – 29 cm, su minimaliais nuokrypiais. Lipant tokiais laiptais išeikvojama mažiausiai jėgų. Žinoma, kartais verta laiptus pažeminti, tuo pačiu padidinant pakopos plotį – pavyzdžiui, jei senam žmogui sunku pakelti koją.
Žinoma, labai svarbu ir tai, kad laiptų pakopos būtų vienodo aukščio, nes jei apatinė ar viršutinė pakopa bus mažesnė, galite išsisukti koją. Be to, laiptų kampas neturėtų viršyti 45 laipsnių. Statesni laiptai tinka nebent rečiau naudojamoms patalpoms pasiekti. Optimalus laiptų plotis – ne mažiau nei 90–120 cm.
Statant laiptus paprastai įrengiamos tarpinės aikštelės – jos skirtos pailsėti, taip pat leidžia įrengti posūkį. Laiptai su aikštelėmis yra patogesni, saugesni, bet užima daugiau vietos. Tačiau dažnai aikštelės būtinos, nes viename laiptatakyje neturėtų būti daugiau nei 17 pakopų.
Laiptų modeliai ir tipai
Renkantis laiptų modelį kone viskas priklauso nuo erdvės galimybių. Tarkime, sraigtiniai laiptai laikomi mažiausiai patogiais, vaikams ir senyvo amžiaus žmonėms jais laipioti gana sudėtinga, tačiau jie užima mažiausiai vietos. Tuo metu tiesiems laiptams reikia gana daug laisvo ploto, todėl juos renkasi erdvesnių namų savininkai. Natūralu, kad spiraliniai ar palei sienas besisukantys laiptai užims mažiau vietos nei tiesūs paradiniai laiptai.
Laiptai skirstomi į keletą stambių kategorijų – tiesius, sraigtinius, pasuktus, su aikštele ar be jos. Pasak architektų kiekvienam namui jie projektuojami individualiai. Svarbus ne tik laiptų modelis, bet ir dizainas – jis turi derėti prie bendros interjero stilistikos, natūraliai įsikomponuoti į erdvę.
Laiptai būna mediniai – iš ąžuolo arba uosio medienos – arba mediniai su metalinėmis ar gelžbetonio konstrukcijomis. Mediniai laiptai – pigiausi, nes viskas daroma iš tos pačios medžiagos, tačiau gelžbetonio – tyliausi.
Vertikalios turėklus prilaikančios atramos, primygtinai rekomenduojamos dėl saugumo, gali būti gaminamos iš medžio, o norint paįvairinti dizainą – iš bronzos, chromuoto metalo, žalvario. Patys turėklai taip pat gali tapti išskirtine dizaino detale, tačiau nepamirškite, kad svarbiausia – jų patogumas. Už turėklų turi būti patogu laikytis – tai esminis kriterijus juos įrengiant.