Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Patarimai

Patarimai, kaip išsirinkti rašomąjį stalą

Nepaisant to, kad vis daugiau laiko namuose dirbame kompiuteriais, pasidėdami juos nors ir ant kelių, mokiniai ruošdami namų darbus vis dar skaito knygas, rašo į sąsiuvinius, piešia ant paprastų popieriaus lapų. Todėl rašomasis stalas dar nėra archajiškas mokinio aplinkos komponentas. Naujųjų rašomųjų stalų pasirinkimo įvairovė yra labai plati, tačiau rinktis stalą pagal grožį ar vaikų kambaryje pastatyti savo jaunystės rašomąjį stalą gali būti klaida. Ar viską apie juos žinote? Apie rašomuosius stalus pasakoja ManoNamai.lt kalbintos specialistės.

Patarimai

Tinkamas aukštis. Vienas aktualiausių klausimų perkant prekes vaikui – jis jas „išauga“. Nuolatos pirkti reikia ne tik drabužius, kuprines, tačiau augant reikės pasirūpinti ir tinkama mokymosi aplinka. Ne išimtis ir stalai – mokyliniame amžiuje formuojasi stuburas ir laikysena, todėl labai svarbu, suteikti kuo patogesnes sąlygas. 

„Pradinukui labai patogu reguliuojamo aukščio stalas. Čia reguliuojasi ne tik stalo aukštis, bet ir stalviršio pasvirimo kampas – taip išvengiama kūprinimosi, vaikas išlaiko taisyklingą laikyseną. Pirma taisyklė – vaikas sėdėdamas prie stalo, kojos pėda pilnai turi remtis į grindis. Jei vaikas mažo ūgio – papildomai galima pastatyti pakylą, kad remtųsi kojytėmis. Rankos turi būti sulenktos per alkūnes 90 laipsnių kampu ir padėtos ant stalo. Reguliuojamo aukščio kėdė – pats svarbiausias pirkinys. Aš netgi siūlyčiau pirmiau rinktis kėdę, o tada jau derinti stalą“, – pasakoja UAB „Klaipėdos baldų prekyba“ parduotuvių dizaino vadovė Jūratė Putytė. 

Stalo plotis. Lyginant su senaisiais stalais, stalo plotis tapo kiek mažiau svarbus, dėka pasikeitusių mokymosi ir darbo metodų. „Dabar dauguma dirba su nešiojamais kompiuteriais, kurie neužima daug vietos, o ir stacionarių kompiuterių monitoriai dabar yra kompaktiškesni nei buvo ankščiau. Patogiausias darbastalio dydis turėtu būti toks: ilgis nuo 110 cm, plotis nuo 55 cm. Standartinis aukštis 72-76 cm. Lentynoms griežtų reikalavimų nėra. Jei į lentynas bus dedami segtuvai – svarbus lentynų aukštis – 33 cm, standartinis lentynų gylis 32 cm“, – pasakoja pašnekovė.

Medžiagos. Šiais laikais darbo ir biuro baldus gaminmi iš įvairiausių medžiagų –stiklo, metalo, natūralios medienos, dažytos medienos ar jos pakaitalų, plastiko ir kitų medžiagų. „Nėra ribų iš ko gaminti darbo stalą – medžiagos naudojamos pačios įvairiausios – stiklas, natūrali mediena, laminuota medžio drožlių plokštė, dažyta medžio dulkių plokštė, plastikas. Jei kalbėtume apie ilgaamžiskumą, patvarumą – siūlyčiau natūralios medienos darbo stalus. Jie dažnai gaminami iš ąžuolo, beržo, pušies. Bet tai ne virtuvinis stalviršis – biuro stalui nekeliami tokie dideli reikalavimai. Todėl medienos rūšys – daugiau stiliaus ir dizaino klausimas. Skirtumas būtų tik kainoje. Natūralios medienos stalai yra brangesni“, – teigia dizainerė. 

Spalvos. Vaikai vienaip ar kitaip prie stalo greičiausiai praleis nemažai laiko skaitydami ar rašydami, todėl reikėtų atsižvelgti į stalviršio spalvų intensyvumą. „Vaikui siūlyčiau nesirinkti stalo su ryškiu stalviršiu. Dabar labai dažnai gaminamos įvairių spalvų ir apdailų vaikiškų baldų kolekcijos, tačiau darbo stalas turėtų būti neryškus – kitaip vargins vaiko akis. Suaugusiam tokių apribojimų nėra, tad dizainas ir spalvos – jau skonio reikalas“, – pasakoja J. Putytė. 

Vieta ir naudojimas

Nemažiau svarbus ir rašomojo stalo patogumas bei jo naudojimas. Netinkamai pasirinkus stalą ir vėliau netaisyklingai prie jo sėdint, ilgainiui gali atsirasti stuburo iškrypimų. Tai ypatingai svarbu jauname amžiuje, kai vaiko fiziologija dar tik formuojasi. 

Atkreiptinas dėmesys į taisyklingą sėdėjimo poziciją – reikėtų tikrinti, ar vaikas prie stalo sėdi nesusilenkęs, tai padės išvengti nemalonumų ateityje. „Renkantis rašomąjį stalą pirmiausia reikia prisiminti, kad jis turi atitikti vaiko ūgį. Labai svarbu pripratinti savo atžalą prie rašomojo stalo sėdėti taisyklingai: tiesiai, giliai, kūno svorį vienodai paskirstant abiem sėdmenims, nugarą atrėmus į kėdės ar suolo atramą, galvą truputį palenkus į priekį. Taip sėdint atstumas nuo akių iki knygos arba sąsiuvinio turėtų būti apie 35 cm. Tarp liemens ir suolo krašto lieka 3-4 cm tarpas. Kojos per klubo ir kelio sąnarius sulenktos tiesiu kampu – pėdos remiasi į grindis ar pakoją, dilbiai laisvai guli ant stalo“, – pataria Liudmila Sliaužienė, Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja.

Akys taip pat yra jautrios netinkamoms sąlygoms. „Negalima ruošti pamokų tik prie stalinės lempos, nes susidaro ryškus kontrastas tarp apšviesto stalo paviršiaus ir tamsios patalpos. Tokioje aplinkoje akys greičiau nuvargsta ir gali išsivystyti įvairių regėjimo sutrikimų. Stalinė lempa turėtų būti su gaubtu, kuris apsaugotų akis nuo tiesioginės šviesos akinimo“, – pataria specialistė.

Įrengiant kambarį vaikui, rašomojo stalo vietai reikėtų skirti didžiausią dėmesį, galbūt netgi pagal jo poziciją formuoti kitus kambario komponentus. Rekomenduojama rašomąjį stalą statyti prie lango – taip ant stalviršio pateks daugiau natūralios šviesos. Statyti rašomąjį stalą reikėtų šviesiausioje kambario vietoje, šonu prie lango, kad langas sėdinčiam dešiniarankiui vaikui būtų iš kairės, o kairiarankiui iš dešinės.

Reklama: biuro stalai

Mano išsaugoti straipsniai