Atliekant kasmetinius sodo darbus reikalingi ne tik geri įrankiai ar tvirtos medžiagos šiltnamių statybai, bet ir gausybė įvairiausių smulkmenų. Viena iš jų – virvė. Tai nepamainomas pagalbininkas tiek sode, tiek darže. Tačiau renkantis virvę reikėtų žinoti apie jų rūšis.
„Renkantis virvę reikia žinoti, kam ji bus naudojama. Aktyviam laisvalaikiui, sportui tinkamos vienokios virvės, traukti automobilį reikalingos kitokia virvė, o darbui sode ir darže prireiktų dar kitokio produkto. Taigi žinant jos paskirtį ir įvairių rūšių virvių savybes, galima išsirinkti patį tinkamiausią gaminį“, – teigia bendrovės „Žemaičių virvės“ vadovas Kazys Domarkas.
Jam antrna ir bendrovės „Baltijos virvės“ vadovas Modestas Bernackas, priduriantis, kad svarbu ne tik kam virvė bus naudojama, bet ir kokioje aplinkoje tai bus daroma, kokios sąlygos veiks virvę.
Pagal tai, iš kokių medžiagų jos pagamintos, virvės skirstomos į keturias populiariausias grupes: poliamidines, natūralaus pluošto ir polipropilenines ir poliesterines virves.
Poliamidinės virvės. Kitaip dar kapranu vadinamos virvės yra vienos populiariausių rinkoje. Jos naudojamos daugelyje veiklų, tačiau dėl savo savybių itin populiarios žvejyboje ir sodininkystėje bei daržininkystėje.
„Poliamidinės virvės yra ne tik stiprios, bet ir impregnuojamos, todėl nebijo aplinkos poveikio, įskaitant drėgmės, tiesioginių saulės spindulių, temperatūrų pokyčių ir t.t. Dėl to šias virves naudoja net žvejai, iš jų daromi tinklai, kurie tarnauja ilgus metus“, – pastebi K. Domarkas.
Jo teigimu, kur kas mažiau sudėtingų aplinkos sąlygų nei žvejyboje veikiamos poliamidinės virvės sode ar darže gali deramai tarnauti iki 20 metų.
Polipropileninės ir poliesterinės virvės. Šio tipo virvės sode ar darže naudojamos dažniausiai. Tai vadinamosios „sodo virvės“ arba tiesiog „sodo špagatas“. Jos pakankamai tvirtos, todėl dažnai naudojamos kaip tvirtinimo elementas. Tokios virvės yra pakankamai pigios, o atsparumas aplinkos poveikiui puikus, tad tai išties optimalus sprendimas.
„Vadinamasis sodo špagatas paprastai yra maišomas sudedant natūralų ir sintetinį pluoštą. Sintetinis pluoštas suteikia virvei tvirtumo, o natūralus užtikrina, kad, pavyzdžiui, rišant augalus, virvė jų nenupjautų. Taigi tokia, maždaug lygiomis sintetinio ir natūralaus pluošto dalimis pagaminta, virvė yra pats geriausias variantas“, – sako M. Bernackas.
Natūralaus pluošto virvės. Į natūralaus pluošto virvių kategoriją patenka lininės ir medvilnines virvės. Sodo darbams jos nelabai tinkamos, nes nėra tokios atsparios atmosferos poveikiui, todėl kelių dešimtmečių lauke netarnaus.
Lininės virvės dažniausiai naudojamos interjero erdvėse, kaip apdailos detalė, dekoro elementas. Jas pamėgę liaudies menininkai, mat suteikia autentiškumo meno dirbiniams. Žinoma, linas naudojamas ir kaip apdailos elementas ir atvirose erdvėse, tačiau aplinkos poveikis stipriai veikia jo ilgaamžiškumą.
Medvilninės virvės taip pat nėra ilgaamžės. Kita vertus, pintos medvilninės virvės yra pakankamai tvirtos, todėl dažnai naudojamos sportininkų. Visgi jos taip pat nėra geras pagalbininkas sode ar darže.