53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip paruošti vaismedžius

Kaip paruošti vaismedžius, kad jie ištvertų žiemą?

Kokie bus gruodžio, sausio ir vasario mėnesiai? Drėgni ir šilti, o gal žvarbūs? Orų prognozėmis, kaip žinia, visiškai pasitikėti neverta, todėl geriau nerizikuoti ir tinkamai pasiruošti bet kokioms oro sąlygoms.

Paskutinės rudens ir pirmosios žiemos dienos – įtemptas metas sode. Greta daugybės kitų darbų ne mažiau svarbu paruošti vaismedžius saugiai peržiemoti.

Apžiūrėkite

Visų pirma kruopščiai apžiūrėkite medžių kamienų ir šakų žievę. Pamatysite, kiek kenkėjų pasirinko savo žiemojimo vieta būtent jūsų sode augančius vaismedžius. Visus kenkėjus reikia išnaikinti: nušluokite juos ant užtiesalo (geriausia, kad jis būtų popierinis) ir sudeginkite. O nuo kenkėjų, žiemojančių ant uogakrūmių žievės, padės rudens šakų apkarpymas.

Kad išvengtumėte ligų, rekomenduojama apipurkšti medžių šakas geležies sulfato tirpalu.

Jaunų medžių vainikėlius patartina surišti virvele, kad jų trapių šakų nepažeistų ir nenulaužtų per atlydį ir šalčius susidaręs ledas. O jeigu turite galimybę būti sode ir žiemą, geriausia retkarčiais nupurtyti nuo šakų sniegą.

Balinkite

Kamienus ir šakas būtina nubalinti. Nepatyrę sodininkai paprastai tai daro pavasarį, balandžio arba gegužės mėn. Veltui – balinimas pavasarį neduoda jokios naudos. O štai balinimas rudenį – visai kitas reikalas: tai padarius vasarį–kovą medžiai apsaugomi nuo saulės nudegimų. Beje, jaunus medelius galima išbalinti visiškai, ne tik kamienus ir pagrindines šakas.

Shutterstock nuotr.

Yra įvairių balinimo medžiagos receptų, į kurių sudėtį, be kalkių, įeina specialūs klijai, molis, tūbė ir preparatai ligų prevencijai (silpnos koncentracijos). Dažniausia sudėtis: 2,5 kg kalkių ir 1,5 kg molio ar tūbės dešimčiai litrų vandens. Mišinio nebūtina gaminti patiems – jo būna parduodamo jau paruošto sausu arba skystu pavidalu.

Vadovaujantis kitomis technologijomis, medžių balinti nebūtina. Štai vienas pavyzdžių: kamieną ir šakas galima apdengti eglės šakomis, o viršuje apvynioti balto popieriaus juostelėmis ar laikraščiais. Tai apsaugos ir nuo graužikų, ir nuo šalčio, ir nuo saulės. Tiesa, nerekomenduotina naudoti sintetinių medžiagų – jos nelaidžios orui, o nekvėpuodama žievė po dvejų ar trejų metų (neretai ir dar anksčiau) pradeda nykti.

Mulčiuokite

Ne mažiau svarbus ruošiant vaismedžius žiemai yra mulčiavimas, kai šaknys „aprengiamos kailiniais“. Prieš mulčiuodami medžių kamienus, papurenkite žemę 5 cm gylyje – papurentas dirvožemis ne taip lengvai užšąla. Tuomet uždėkite 10–20 cm mulčiuotą sluoksnį, kuris gali būti iš durpių, humuso, komposto, su pjuvenomis maišyto smėlio. Tai reikia padaryti iki pirmųjų rimtų šalčių. Priešingu atveju, jei sniegas dar neužklojo žemės, bet jau šalta, šaknys gali pašalti.

Kai kurie ekspertai nerekomenduoja naudoti mulčiavimui nukritusių lapų, nes jie, pirma, gali būti įvairių ligų šaltiniai, antra, pritraukia pelėnus.

Kai sniegas nuguls ant žemės, patartina jį aplink kamieną gerai sumindžioti – tai papildoma apsauga nuo šalčio ir graužikų.

Shutterstock nuotr.

Kad vėjas neišpūstų sniego iš sodo, galima sumontuoti sniegą sulaikančius skydus aplink medžius. Bet sniego perteklius taip pat kenkia medžiams. Dėl milžiniškų pusnių deguonis sunkiau patenka į kamienus. Todėl itin snieguotą žiemą būtina išvalyti sniego perteklių.

Mano išsaugoti straipsniai