53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Darbai sode gegužę

Darbai sode gegužę

Gegužė – ilgai lauktas, teikiantis daug džiaugsmo, bet ir įtemptas mėnuo sodininkams. Reikia skirti dėmesio ir sodui, ir gėlynui, ir daržui, patikrinti, kaip peržiemojo įvairūs augalai ir pasodinti naujų. 

O viena iš svariausių sodininkų užduočių gegužę – rasti laiko pasigėrėti savo sodu, neskubant pavaikštinėti palei gėlynus ir, žinoma, fotografuoti savo sodą.

Gegužę būtina apsaugoti sodinius nuo kenkėjų ir nuo ligų. Vos atšilus, atsibunda vikšrai, drugeliai ir vabalai, kuriems reikia rasti maisto.

Norint apsaugoti pumpurus ir būsimą derlių nuo kenkėjų, reikia apipurkšti medelius, taip pat putinus ir šermukšnius, specialiais preparatais. Purkškite pirmomis dienomis, kai laikosi pliusinė oro temperatūra, jei naktį pasitaiko truputį šalčio, tai neturės įtakos apipurškimui. Medelius reikia apipurkšti tris kartus: kol neišsprogo pumpurai, paskui – ant žalio kūgio ir galiausiai – kai nukrenta visi žiedlapiai.

Apžiūrėkite medžių kamienus, įtrūkimus užtepkite specialiu balzamu, o gilesnius įtrūkimus užpildykite molio mišiniu. Visus medžius apsukite lipniąja medžių juosta, kai ant jos prisirinks daug vabzdžių, pakeiskite nauja. Tokie darbai sode padės apsisaugoti nuo obelinio žiedgraužio ir kitų kenkėjų.

Nuo rauplės medžius apipurkškite šlapalo tirpalu – pakelį suberkite į kibirą vandens ir išmaišykite.

Apžiūrėkite, ar ant serbentų nėra serbentinių erkučių – jei jų yra, pumpurai atrodo išsipūtę, juos reikia nurinkti ir iš karto sunaikinti. Jei serbentų pumpurai jau išsiskleidė, pasitelkite purškalą nuo kenkėjų.

Vaismedžių sodinukus geriausia pasodinti iki gegužės vidurio. Pirkdami atidžiai apžiūrėkite sodinukus, kad ant žievės nebūtų įbrėžimų, įvertinkite, ar proporcingai išsidėsčiusios būsimo vainiko šakelės. Patartina rinktis sodinukus su pusiau prasprogusiais pumpurais, nes nepradėję sprogti pumpurai gali taip ir neprasprogti.

Pakelkite aviečių, gervuogių krūmų stiebus, jei žiemą jie buvo nulinkę. Kai ims sprogti pumpurai ir jau matysis, kurios šakos sėkmingai peržiemojo, išpjaukite sausus stiebus iki pat dirvos, nepalikite kelmokšnių. Aviečių ūglių viršūnes patrumpinkite 15–20 cm, kad paskatintumėte dygti šoninius ūglius, ant kurių susidaro žiedai. Aviečių krūmai mulčiuojami perpuvusiu arba peršutusiu mėšlu, pridedant mineralinių trąšų.

Skiepijami vaismedžiai. Visa skiepijimo procedūra turi trukti ne ilgiau nei vieną minutę, kad neapdžiūtų įskiepis ir poskiepis. Vaismedžiai skiepijami, jei norisi paįvairinti turimas veisles arba jei nedera vaisiai.

Dieną be saulės nudenkite visus spygliuočius, geriausia tai padaryti baigiantis pirmam gegužės trečdaliui. Jei spygliai kai kur padžiūvę, nesveikas šakeles nupjaukite (išskyrus kėnių) ir apipurkškite kokiu nors stimuliatoriumi. Tokiu būdu galima išgelbėti medžius, jei pakenkta ne daugiau nei 50 proc. spyglių.

Gegužę augalus reikia apsaugoti ir nuo šalnų. Kai atvėsta iki nulio (dar ne iki šalčio), medžius ir sodinukus apliekite arba apipurkškite vandeniu. Susidarys ledukai, kurie apsaugos pumpurus ir mezgines nuo šalčių.

Mano išsaugoti straipsniai