Priklausomai nuo rūšies, vaismedžiai bei vaiskrūmiai gali būti genimi skirtingu metų laiku. Nors dažniausiai tai yra daroma ankstyvą pavasarį, visgi yra augalų, kuriuos geriau genėti jau vasaros pabaigoje arba rudenį.
Reikia pradėti nuo to, kad norint pašalinti sergančias ar negyvas vaismedžių arba vaiskrūmių šakas, genėjimo laikas yra nesvarbus. Tad tai galite daryti tiek pavasarį, tiek vasarą, tiek rudenį. Kalbant apie medžių formavimą, vaismedžius (pvz., obelis) genėti galima ankstyvą pavasarį arba vasaros pabaigoje. Toks genėjimas skirtingu metų laiku turi savų pliusų ir minusų.
Kada geriau genėti ankstyvą pavasarį?
Vaismedžiai (obelys, kriaušės ir pan.) dažniausiai yra genimi pavasarį. Genėti paprastai yra pradedama vasario-kovo mėnesiais, o baigiama balandžio mėnesį. Stambiuose vaismedžių soduose šis darbas kartais būna pradedamas jau sausio mėnesį ir tęsiamas iki gegužės pradžios.
Pavasarinis genėjimas yra populiarus pirmiausia todėl, nes jis yra patogus. Kadangi lapai tokiu metu būna dar neišsiskleidę, gerai matyti šakos.
Taip pat genėjimas pavasarį nestabdo medžių auginimo taip, kaip genėjimas vasarą. Nugenėjus obelis ar kriaušes vasarą, išauga mažiau ūglių negu nugenėjus žiemą – ankstyvą pavasarį. Dėl šios priežasties, stambiuose, tankiai susodintuose soduose dažnai yra genima būtent vasarą (norint susilpninti vaismedžių augimą).
Kada geriau genėti vasaros pabaigoje?
Yra ir tokių augalų, kuriuos geriau genėti vasarą. Pavyzdžiui, kaulavaisius vaismedžius (vyšnias, slyvas ir kirtus) labiausiai tinka genėti vasarą, nes jie baigia žydėti jau ankstyvą pavasarį. Tai rekomenduojama daryti vasaros pabaigoje, po derliaus. Vasarą taip pat patariama genėti avietes. Tai reikėtų daryti iškart po derliaus surinkimo.
Kada geriau genėti rudenį?
Vijoklinius augalus (pvz., vynmedžius) rekomenduojama genėti rudenį. Ankstyvą pavasarį jų genėti visai netinka. Tai daryti galima nebent tada, kai augalai yra visiškai sulapoję (pavasario pabaigoje – vasaros pradžioje).
Rudenį taip pat galima genėti ir agrastus, serbentus, sausmedžius. Kadangi genint uogakrūmius jų senos šakos yra nupjaunamos iki pat pagrindo, juos genėti iš tiesų tinka įvairiais metų laikais (tai galima daryti ir vasaros pabaigoje, ir rudenį, ir ankstyvą pavasarį).