53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems

Žemuogių auginimas: atmintinė pradedantiesiems

Koks nepaprastas jausmas apima vasarą, kai pamiškėje randame pirmąsias prinokusias žemuoges. Šie vaiskrūmiai pasižymi ne tik puikiu uogų skoniu, bet ir savo dekoratyvia išvaizda. Kultūrines žemuogių rūšis visai nesudėtingai galima užsiauginti ir nuosavame darže. Pristatome kelis patarimus, kaip tai padaryti.

Trumpai apie žemuoges

Reikia pradėti nuo to, kad žemuogės yra be galo sveikos uogos. Jose yra itin gausu žmogui naudingų dalykų: vitaminų (B, C, E, K), mineralų (geležies, kalio, natrio, fosforo, kalcio), karotinoidų, pektinų, antoksidantų ir t.t. Taigi šiomis uogomis tikrai verta praturtinti savo racioną.

Darže auginti galima kultūrines raudonos spalvos (Regina, Rugia, Muricata) arba geltonos spalvos (Yellow Cream, Yellow Wonder) rūšis. Geltonos spalvos žemuogės savo skoniu beveik nesiskiria nuo įprastų raudonų, tiesiog jose yra šiek tiek mažiau geležies. Šios spalvos žemuogės yra ypatingos tuo, kad jų nelesa paukščiai, nes jiems tokios uogos atrodo nesunokusios.

Taip pat verta žinoti, kad kai kurios kultūrinių žemuogių rūšys yra remontantinės, o tai reiškia, kad jos dera ne tik vasaros pradžioje, bet visą sezoną iki pat šalnų.

Shutterstock

Žemuogių sėjimas

Žemuogės paprastai yra dauginamos ūsų užaugintais kereliais ir sėklomis. Kadangi kultūrinės žemuogės neturi ūsų, jas reikia sėti. Į daigyklas žemuogės yra sėjamos nuo vasario vidurio iki kovo vidurio. Daiginti galima dėžutėse arba durpinėse tabletėse (dažniausiai patariama rinktis būtent pastarąjį daiginimo variantą, į durpinę tabletę įberiant 1-2 sėklas).

Daiginant dėžutėje, pusę jos tūrio reikia užpildyti puriu sodinimo substratu, tada jį reikia sudrėkinti. Sėklos yra sėjamos ant lygaus ir drėgno substrato paviršiaus. Sėklas galima užberti plonu grunto sluoksniu (to galima ir nedaryti). Tam, kad neišgaruotų drėgmė, dėžutę reikia uždengti plėvele ir atidengti tada, kai pasimato pirmieji daigeliai. Žemuogių daigus tinka auginti vėsesnėje patalpoje, kurioje vyrauja maždaug 15 laipsnių šilumos.

Žemuogių pikavimas

Jeigu žemuogės yra daiginamos durpinėse tabletėse, jų pikuoti nereikia. Kitu atveju, pikuoti galima, kai išauga pirmieji 3-4 lapeliai. Tada ateina metas daigus pasodinti į didesnes dėžutes. Į dirvą žemuogių daigai sodinami su 4-5 lapeliais.

Shutterstock

Daigų persodinimas į nuolatinę auginimo vietą

Žemuogių daigų persodinimas į nuolatinę augimo vietą vyksta gegužės mėnesį. Pirmiausia yra paruošiamos lysvės (atstumas tarp jų turi būti 40 cm). Tada jose padaromos duobutės (kas 20–30 cm). Į duobutes reikia įdėti perpuvusio, sijoto komposto, tada jas gerai palieti. Kai vanduo susigers, galima sodinti daigus.

Mano išsaugoti straipsniai