53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kiemo sprendimai: kaip augalų pagalba susieti pastatą ir aplinką

Kiemo sprendimai: kaip augalų pagalba susieti pastatą ir aplinką

Pirmajam įspūdžiui apie namus (visiems vėlesniems, žinoma, taip pat…) svarbūs ir pastato fasadas, ir kraštovaizdžio dizainas. Bet pati svarbiausia yra visa tai sujungianti įėjimo zona.

Kaip komponuoti augalus

Įėjimo zona yra ta vieta, kuri susieja sodą ir namą, tad čia būtini sodo elementai – augalai. Juolab kad be dekoratyviosios jie turi dar vieną paskirtį – nukreipia žvilgsnį ten, kur jis logiškai ir turėtų krypti – į duris. Būdų, kaip tai padaryti, yra daugybė, tik svarbu žinoti kai kuriuos esminius principus.

X Prie įėjimo į namą augalus galite komponuoti simetriškai arba asimetriškai. Jei įėjimo zona yra pastato centre, o langų skaičius iš abiejų pusių vienodas, paprasčiausia (ir tradiciškiausia) taikyti simetrijos principą ir augalus išdėstyti tam tikra tvarka iš abiejų laiptų ar durų pusių vienodai. Juk jei iš vienos pusės jų gausu, o kitoje visai nėra, iškraipomas vizualus erdvės suvokimas. Asimetriškai įrengti įėjimo zoną tenka atsakingiau – svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp abiejų namo pusių: jei vienoje įkomponuosite „sunkiasvorį“ želdyną, kitoje jį turi atsverti architektūriniai elementai.

X Auksinė kraštovaizdžio dizaino taisyklė – augalus išdėstyti pakopomis. Gėlynuose šią taisyklę kartais galima ir laisviau interpretuoti, bet prie įėjimo į namą minėto reikalavimo paisyti tikrai verta. Augalus susodinkite taip, kad visi būtų matyti: aukštesni – arčiau namo sienos, vidutiniai – viduryje ir žemiausi – iš kraštų. Įėjimo zonai puošti skirtame gėlyne visi augalai turėtų būti kompaktiškos formos. Jei vietos visai nedaug, teks apsiriboti vien vijokliniais.

Su saiku

Gėlių rūšis derinkite prie namo stiliaus. Želdiniai prie įėjimo neturėtų tapti labiausiai į akis krintančiu viso kraštovaizdžio akcentu: juk jie – tik papildomas elementas, išryškinantis įėjimo zonos idėją. Taigi ir augalų spalvų paletę, ir rūšių įvairovę rinkitės atidžiai – saikas čia nepamaišys. Kompozicija iš skirtingų, tačiau vienodos spalvos augalų atrodo solidžiai ir ramiai. Harmoningas ir toks gėlių derinys, kai persilieja skirtingi tos pačios spalvos atspalviai. Jei tokie gėlynai atrodo šiek tiek monotoniški, tiks žaisminga kompozicija iš kelių vienodos rūšies, tačiau skirtingų spalvų augalų.

Vazonai – vasarinis akcentas

Jei priešais duris yra bent nedidelė aikštelė, joje verta pastatyti vazoną: gal su liaunu suformuotu medeliu, gal su įspūdingomis vienmetėmis gėlėmis. Svarbiausia, kad ir augalai, ir vazonai derėtų su namo fasadu, apdaila, kraštovaizdžio dizainu. Masyvūs vazonai turi žavesio ir suteikia solidumo įėjimo zonai, tačiau nedideli patogesni, nes lengva keisti jų vietą – galima atnaujinti eksterjerą kada panorėjus. Kita vertus, į didelį indą gėlių net nebūtina sodinti, užteks sustatyti jas su plastikiniais vazonais, tarpus pridengti ir užberti durpėmis ar užkišti samanomis. Prireikus kompoziciją bus galima nesunkiai pakeisti.

Sezoninę įvairovę praplės lauke vasarojantys kambariniai augalai. Tai jiems irgi tik į naudą, jei parinksite tinkamai apšviestą vietą ir pakankamai laistysite, nes vazone žemė džiūsta daug greičiau. Ypač dekoratyvūs svyrantieji – juos galima ne tik pastatyti, bet ir kabinti. Daugiamečių sodo gėlių taip pat verta pasodinti vazonuose – bent tam laikui, kai gražiai žydi.

Gražu kiaurus metus

Universaliausi įėjimo zoną išryškinantys augalai – visžaliai spygliuočiai: jie nemeta lapų, yra ilgaamžiai, kiaurus metus išlieka dekoratyvūs, formų įvairovė stulbinama, o ir priežiūra nesudėtinga. Tiesa, spygliuočiams turi tikti mūsų klimato sąlygos: juk nesinori pačioje matomiausioje vietoje laikyti jų visą žiemą apdangstytų, nes vaizdas nebus labai estetiškas.

Dar atkreipkite dėmesį į tai, kokio aukščio jie bus suaugę, kad neužstotų įėjimo ir neužgrobtų erdvės. Įėjimo zona gražiai išryškinama ir tada, kai visai šalia durų stovi vazonas su augančiu spygliuočiu, kurio siluetas dera prie architektūrinio namo stiliaus. Tiesa, šaltuoju metų laiku vazoną reikės gerai apmūturiuoti, kad šaknys nesušaltų, ar kur nors kitur įkasti į žemę.

Vida Press

Augalai išryškina stilingus architektūrinius elementus, paslepia nedekoratyvius trūkumus.

Vida Press

Augalai priešais namą pabrėžia architektūros ypatumus ir namo stilių. Šalia laiptų įkomponuoti kaladžiai išsiskiria puošniais, plonyčiais tarsi pergamentas lapais. Jų ažūras pakartoja kalto metalo apdailą, o šviesi santūri spalva ne tik dera prie baltų durų, bet ir suteikia galimybę išryškėti laiptų dekoratyvumui ir natūraliai molio spalvai. Šios kambarinės gėlės žaliuoja aštuonis mėnesius, paskui lapai nunyksta ir lieka vien gumbai, bet pavasarį jie vėl iš naujo suželia. Tiesa, kaladžių lapai lepūs ir trapūs, tad juos būtina apsaugoti nuo vėjų.

Kaip matome pagrindinėje nuotraukoje, įėjimo zona gali būti namo šone, tad daugiamečių krūmų ir medžių kompozicija susodinta irgi tik vienoje pastato pusėje. Augalus svarbu parinkti taip, kad įvairiu metų laiku išryškėtų žiedų ar lapų spalvos. Beje, jos suderintos ne tik tarpusavyje – atsižvelgta ir į namo spalvą. Norint išvengti pernelyg didelio margumo, ypač, jei namo fasadas spalvotas arba jei yra išraiškingų architektūros elementų, augalai gali būti santūresni – tada labiausiai tiktų visžaliai spygliuočiai.

Įdomu
Pagal fengšui gyvenimo meno principus medžiai šalia įėjimo į namą yra labai svarbūs: priklausomai nuo to, kurioje vietoje pastato atžvilgiu jie auga, tai sustiprina arba susilpnina Či energijos tėkmę. Jei medis pasodintas visai arti durų, jis tampa kliūtimi teigiamai energijai, o esantys šalia, bet vos atokiau, atlieka apsauginę namų funkciją.

Augalai – tai nuoroda į kraštovaizdžio dizainą, o jaukūs aksesuarai pabrėžia namų nuotaiką. Jie gali būti naudojami pagal paskirtį – kaip įėjimo zonai apšviesti skirtos žvakidės, taip pat gali atlikti tik dekoratyvią funkciją. Svarbiausia, kad aksesuarai atspindėtų kokią nors temą, sukurtų apibrėžtą nuotaiką: galbūt atskleistų pomėgį kapstytis žemėje, o gal aistrą lankytis blusturgiuose…
Visi daugiamečiai augalai gražiai atrodo vazonuose. Ir visai nebūtina juose auginti vien lepių Viduržemio jūros regiono gėlių. Natūralu, kad jas mėgsta šiltesnių kraštų gyventojai ir į vazonus sodina tai, kas auga čia pat, gamtoje. Gal tokia idėja ir mums vertėtų pasinaudoti? Pasodinkite į vazonus įprastų, bet iš tiesų labai dekoratyvių garšvų, žliūgių ar rasakilų – jos atrodys tikrai įspūdingai. Ir originaliai.

Vida Press

Baltas namo fasadas – idealus įvairiaspalvių augalų kompozicijų fonas, o, jei ir žiedų atspalviai suderinti subtiliai, apgalvotai, nieko daugiau nė nereikia, vien gėlių užtenka įėjimo zonai pabrėžti. Namo architektūrai būdinga taisyklingai tiesių linijų geometrija, o, kad aštrūs kampai neatrodytų pernelyg griežtai, augalai sukomponuoti kontrasto principu, siekiant suteikti aplinkai romantiško polėkio. Gamta čia nespraudžiama į rėmus: skirtingų atspalvių rožių žiedai, nevienodai iš abiejų tako kraštų išsikerojusios levandos pabrėžia laisvės žavesį.

Vida Press

Įėjimo zonos apželdinimas tiksliai suderintas su namo architektūriniu sprendimu ir eksterjeru.

Aksesuarų gali būti ir labai daug, jeigu jie stilingai parinkti. Įvairių formų, tačiau tokios pačios pintos faktūros daiktai, vos kelių atspalvių, nors ir skirtingų formų, žiedai, santūri spalvinė apdailos medžiagų paletė, vertikalių ir horizontalių linijų derinys – visa tai apgalvota iki menkiausių detalių. Tad kodėl šio kūrybiško sprendimo nepanaudojus dar vienam tikslui? Taigi čia įrengta poilsio vieta, įėjimo zonai suteikianti ir funkcionalumo, ir dekoratyvumo, ir net intrigos prieskonį.

Vertinga idėja: šalia suolo vazone augantis lakoniškai nugenėtas medelis užima nedaug vietos, o toks vertikalus akcentas atrodo gražiai. Jo kamienas plikas, tad šalia galima pastatyti dar keletą indų su augalais.

Vida Press

Jei priešais duris nedaug vietos, vertikalus želdinimas tiks geriausiai. Taip gali augti ir rožės, ir šluotelinės hortenzijos, ir daugelis kitų vijoklinių augalų – tereikia prie sienos pritvirtinti karkasą, kad turėtų kur kabintis ar apsivyti, ir karpyti, kad pernelyg į šalis neišsiplėstų. Vijoklinius augalus galite auginti ne tik žemėje, bet ir vazonuose. Jei norite, kad jie čia peržiemotų, sodinkite į masyvius ir aukštus indus. Manote, kad toks nelabai tinka į viršų besistiebiančiam vijokliui? Labai paprasta šio „negražumo“ išvengti. Šalia vijoklio pasodinkite žemaūgių ar kiliminių augalų, arba palikite apačioje vijoklio šaką, kuri nusvirs, – tai sušvelnins aukščių kontrastą ir pridengs substratą vazone.

Vida Press

„Senoviškos“ piliarožės ne tik išryškina namo stilių ir paslepia nedekoratyvų jo pamatą – jų žiedų spalvos tobulai susieja į vieną visumą margą trinkelių taką, fasado ir ryškių durų spalvas.

Vida Press

Monotoniškai praktiško ar net visiškai beveidžio namo fasado fone vienintelis patrauklus ir nenuobodus akcentas kartais būna tik augalai, tad puošti įėjimą jie turėtų visais metų laikais. Vazonai su karpomais ir formuojamais medeliais gali stovėti čia žiemą vasarą, o žemės paviršius juose, loveliai ir mažutė lysvė vienmetėmis žydinčiomis gėlėmis apsodinami tik sezono metu. Svarbu atminti, kad augalus teks keisti mažiausiai tris kartus per metus, kad įėjimo zona visą šiltąjį sezoną atrodytų gražiai. Iš pradžių gali žydėti našlaitės, vėliau atsiras vasarinių gėlių, o rudeniop, kai atvės naktys, prireiks atsparesnių augalų. Verta iš anksto pagalvoti, kiek galėsite investuoti, kokius augalus ir kaip išdėstysite, kokią spalvų paletę priderinsite prie aplinkos.

Praktiškas patarimas
Žiemoti medeliai gali ne bet kokiuose, o tik šamoto vazonuose – tai kietoji keramika, ji nėra porėta, tad vanduo į tarpus neįsiskverbia ir augalai nesušąla.

Vida Press

Poilsio vietą įrengę šalia įėjimo į namą vienu šūviu nušausite du zuikius – tas pats gėlynas papuoš abi zonas. Iš tiesų augalai prie durų dažniausiai labiau pastebimi svečių ar matomi praeivių, o čia yra galimybė ir patiems jais grožėtis. Kad minimaliai dekoruotas baltas pastatas ir margaspalviai gėlynai neatrodytų „kas sau“, durims parinkta sodriai violetinė spalva. Patrauklu, nenuobodu ir stilistiškai pagrįsta.

Vida Press

Supurtykite savo vaizduotę ir kurkite tai, kas gražu jums, o ne aplinkiniams!

Konsultavo botanikė Teresė Jokšienė.

Mano išsaugoti straipsniai