Pro ausis praleidžiame vyresnių žmonių sukauptą patirtį, kuri gali būti vertinga. Pateikiame liaudies patarimus. Juos pasitelkus, jei ne šiemet, tai bent kitąmet, turėtumėte sulaukti geresnio derliaus.
1. Augalus patariama lieti pirmosiomis dienomis (trijų dienų laikotarpyje) po to, kai juos pasodinote.
2. Trūkstant azoto nusmailėja agurkų vaisių viršūnės, o trūkstant kalio – vaisiai smulkėja netoli pagrindo (vaisiakočio).
3. Jei nuėmę žirnių derlių augalų šaknis paliksite žemėje, vėliau čia augdamos daržovės gaus papildomai azoto.
4. Abrikosai žydi anksti, o jų vaisių reikia laukti labai ilgai. Tad nederančius abrikosus galima auginti kaip žydinčius dekoratyvinius medžius.
5. Norėdami stikliniame šiltnamyje augančius augalus apsaugoti nuo perkaitimo, stiklų vidines puses nubalinkite kreida arba kalkėmis.
6. Tam, kad greičiau užaugtų daržovės, į dirvą sėkite ne jų sėklas, o sodinkite daigus. Daigais patariama auginti burokėlius, salotas, salierus ir kitas daržoves. Tačiau tokiu būdu negalima auginti morkų ir ridikėlių, nes pažeidus jų šaknis, užaugs išsigimę šakniavaisiai.
7. Pomidorai nesirgs, jei 30 min sėklas palaikysite 1 proc. kalio permanganate.
8. Šaltu vandeniu patariama laistyti antrosios sėjos ridikėlius. Palaistę arba po lietaus nepamirškite supurenti žemę.
9. Kai užsimegs pupų ankštys, nuskinkite augalų viršūnėles, nes jose apsigyvena naikinantys derlių pupiniai amarai.
10. Daržą ir sodo medelius bei krūmus pravartu laistyti kiaulpienių, dilgynių ar mėšlo raugu.
Prisirinkite po pusę kibiro kiaulpienių, dilgynių be šaknų, ar karvės mėšlo, kurį randate pievose, kur ganosi karvės, ir užpilkite vandeniu. Laikykite uždengtą mažiausiai savaitę. Litrą raugo pilkite į kibirą vandens ir laistykite. Vieną savaitę laistykite kiaulpienėmis, kitą savaitę – dilgėlėmis, o trečią – karvės mėšlo raugu. Tai galite panaudoti laistant augalus tiek šiltnamyje, tiek lauke. Viskas ima augti labai sparčiai ir nebereikia jokių kitų trąšų.
11. Agurkus laistykite juodos duonos raugu. Tam reikės 2/3 kibiro senos, sudžiūvusios duonos, plutelių, jas užpilkite vandeniu, paslėkite ir laikykite savaitę šiltoje vietoje. Raugą praskieskite vandeniu 1:3 santykiu ir laistykite agurkus šiltnamyje, lauke. Pilkite po 0,5 litro (kiekvienam agurkui). Pomidorų daigus vieną kartą palaistykite jodo tirpalu. Į 3 litrus vandens įlašinkite 1 lašą jodo. Pomidorus pasodinus, laistykite naudojant tokį pat tirpalą, tik į 1 litrą vandens įlašinkite 3 lašus jodo.
12. Burokėlius laistykite druskos tirpalu. Į 10 litrų vandens dėkite 30 g druskos, išmaišykite ir
jau galite laistyti. Druskos po saują paberkite ir po vaismedžiais bei vaiskrūmiais. Ji padeda įsisavinti dirvoje esančias maistines medžiagas.
13. Braškes purškite kalio permanganato tirpalu: 10 l vandens ištirpinkite apie 3-5 g kalio
permanganato. Apsaugo nuo pilkojo puvinio ir nuo miltligės.
14. Per sezoną augalus purškite 2-3 kartus kraujažolių antpilu nuo tripsų, voratinklinių erkučių
ir blakučių. Maždaug ant 80 g kraujažolės užpilkite 2 litrus verdančio vandens ir leiskite nusistovėti. Tada dar užpilkite 8 litrus šilto vandens ir palaikykite parą. Nukošus, ištirpinkite truputį skysto muilo ir purškite.
15. Kad tarplysviai nepriželtų, sukasant lysves tarplysvius išklokite senais žurnalais, laikraščiais ir
užberkite šiek tiek žemės, kad vėjas nenupūstų.
16. Nupjovus žolę, ja išklokite tarplysvius.Tose vietose žolė nebeauga, o kartu tai ir trąša.