ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
7 eksperto patarimai

7 eksperto patarimai, kaip išsirinkti žemės sklypą

Žemės sklypo įsigijimas, kuriame svajojate statyti namą, yra vienas pirmųjų ir svarbiausių žingsnių. Tačiau ar tikrai žinote, į ką atkreipti dėmesį ir kaip išsirinkti žemės sklypą, kad vėliau netektų gailėtis?

Geodezinių ir kadastrinių matavimų įmonės MB „Tigema“ direktoriaus Šarūno Levano komentarai.

1. Vieta

Vienas pirmųjų aspektų, pagal kuriuos žmonės renkasi žemės sklypą – jo vieta. Tai apima ne tik geografinę padėtį, bet ir aplinką: gamtovaizdį, kaimynystę, atstumą iki svarbių miesto objektų (pvz., parduotuvės, ligoninės, mokyklos, autostrados ir pan.). Labai gerai reikėtų įsivertinti, ko iš tiesų norite: gyventi miesto šurmulyje ir mėgautis visais jo teikiamais privalumais ar kaip tik atvirkščiai – gyventi nuošaliau, ramiau. Ne paslaptis, kad nuo sklypo vietos labai dažnai priklauso ir kaina. Be abejonės, sklypo kainą sudaro daugybė faktorių, tačiau dažniausiai žemės sklypai, tinkantys gyvenamųjų namų statybai, miesto teritorijoje kainuoja brangiau nei užmiestyje.

2. Sklypo forma/išmatavimai

Renkantis sklypą būtinai atkreipkite dėmesį į sklypo formą ir jo išmatavimus. Tai turės didelę įtaką ne tik Jūsų namo išdėstymui, bet ir kitų pastatų, laisvalaikio zonų ar sodo planavimui. Galbūt neįprastos formos sklypai gali suteikti unikalią ir išskirtinę aplinką, tačiau dažniausiai tai sukels papildomų iššūkių architektams ir statybininkams. O kartais sklypo forma ir jo išmatavimai gali netgi neleisti išpildyti Jūsų svajonių vizijos.

3. Apsaugos zonos

Jei žemės sklypo vieta, jo forma ir išmatavimai atitinka Jūsų lūkesčius, tuomet atkreipkite dėmesį ir į apsaugos zonas, nes jos gali apriboti (arba visai neleisti) namo statybas ar nustatyti tam tikras sąlygas. Pavyzdžiui, per Jūsų norimą įsigyti žemės sklypą ar jo dalį gali eiti elektros linijos, drenažo įrenginiai, kiti inžineriniai tinklai ir pan., tuomet norėdami pasistatyti savo būstą, galite turėti papildomų iššūkių ir išlaidų. Taip pat Jūsų sklypas gali patekti ir į saugomos teritorijos ribas, gali būti kultūros paveldas ir t. t., tokiais atvejais, Jums bus reikalingi atitinkamų institucijų leidimai su nustatytais reikalavimais.

Žemės sklypas
Žemės sklypas
Pexels nuotr.

4. Infrastruktūra ir komunikacijos

Ne paskutinėje vietoje turėtų būti ir Jūsų norimo įsigyti žemės sklypo infrastruktūra. Atkreipkite dėmesį, koks privažiavimas prie sklypo, nes ateityje tai gali sukelti papildomų išlaidų. Atsižvelkite ir į būsimos plėtros planus, kurie gali turėti įtakos Jūsų sklypo vertei ir patogumui. Įvertinkite, ar Jūsų sklype yra nustatyti servitutai, kurie leidžia kitiems naudotis tam tikromis sklypo dalimis – tokiu atveju negalėsite užtverti ar kitaip uždrausti naudotis šiomis sklypo dalimis. Dairydamiesi žemės sklypo atsižvelkite ir į tai, ar iki jo nutiestos būtinos komunikacijos, tokios kaip elektra, vandentiekis, kanalizacija ir pan. Žinoma, komunikacijas galima ir įsivesti, jei jų nėra, bet tuomet įvertinkite išaugusias pinigų ir laiko sąnaudas.

5. Dokumentai

Idealiu atveju būtų gerai, kad perkant žemės sklypą jam būtų atlikti kadastriniai matavimai, nes taip tiksliai žinosite ir tikslias perkamo sklypo ribas, ir jo plotą. Pasitaiko atvejų, kai žmonės įsigyja žemės sklypą, kuriam buvo atlikti preliminarūs žemės sklypo matavimai, tuomet gali laukti ir nemaloni staigmena – atlikus kadastrinius matavimus paaiškėja, kad pirktas žemės sklypo plotas neatitinka faktiško jo ploto. Liūdniausia būna, jei tas plotas pasikeičia į mažesniąją pusę.

6. Grunto savybės

Grunto tipas ir gruntinio vandens lygis yra labai svarbūs statybos ir pamatų įrengimui. Aukštas gruntinio vandens lygis ir molingas arba supiltas gruntas gali reikalauti brangesnių techninių sprendimų, tokių kaip kur kas gilesni gręžtinių polių pamatai arba specialūs hidroizoliaciniai darbai ir pan.

7. Kaimynai

Kartais kaimynystėje gyvenantys žmonės gali būti viena pagrindinių priežasčių pirkti arba nepirkti žemės sklypą. Žinoma, kaimynai yra kintantis aspektas: jie gali išsikraustyti, šalia gali atsikraustyti nauji, taip pat Jūsų santykiai su kaimynais gali kisti – gerėti arba prastėti, tad tai neturėtų būti lemiama priežastimi apsisprendžiant dėl sklypo pirkimo. Vis dėlto, jei sklypas turi daugiau trūkumų ir jei nuo pat pradžių nesutariate su kaimynais, tuomet šis veiksnys gali užtvirtinti Jūsų apsisprendimą.

Renkantis žemės sklypą savo svajonių namams įvertinkite visus aspektus, nes tai gali turėti reikšmingą įtaką tiek statybos procesui, tiek ir būsimam Jūsų gyvenimui. Tik gerai apsvarstę visus veiksnius priimsite tinkamiausią sprendimą, kuris geriausiai atitiks Jūsų ir Jūsų šeimos poreikius bei lūkesčius.

Mano išsaugoti straipsniai