Plokštuminiai pamatai dažnai yra naudojami įrengiant energetiškai efektyvius namus. Šio tipo pamatams Lietuvoje dar teks išsikovoti savo pozicijas, tačiau namų, pastatytų naudojant šią technologiją kasmet vis daugėja. Pagrindinė plokštuminių pamatų ypatybė yra kompleksinė statyba, iš karto įrengiant keletą apatinės namo dalies sluoksnių, įskaitant ir grindinį šildymą.
Plokštuminių pamatų ypatybės
Plokštuminiai pamatai yra vientisa pamatų forma, apsupta specialios polistirolo konstrukcijos, kuri monolitinę plokštę izoliuoja nuo kontakto su gruntu. Dėl šios priežasties nesusidaro šalčio tiltai, išvengiama problemų, kylančių dėl įšalo lygio, grunto slinkimo bei galimų pastato deformacijų.
Atsakyti į klausimą, ar šio tipo pamatai tinkami jūsų namui, geriausiai galima po grunto tyrimų. Kaip ir kiekvienu statybos atveju, namo konstruktorius įvertina ne tik grunto specifikacijas, tačiau ir būsimo namo apkrovas. Taip pat reikėtų pažymėti, jog įrengiant šio tipo pamatus, teks atsisakyti rūsio.
Plokštuminiai pamatai, kaip ir juostiniai, priklauso sekliųjų pamatų tipui. Tiesa, skirtingai nuo pirmųjų, jų įrengiamo gylis yra mažesnis, reikia atlikti mažiau žemės darbų. Rekomenduotina juos įrengti ne giliau nei grunto įšalo riba. Orientacinis gylis plokštuminiams pamatams, pasak įmonės „Professional Masters group“ vadovas Žilvino Praleikos, gali būti vienas metras.
Tai, kad šalyje populiaresni juostiniai ar poliniai pamatai lemia ne tik sąlyginai trumpas šios technologijos gyvavimo laikas Lietuvoje. Didesnį kitų tipų pamatų populiarumą, anot eksperto, lemia du pagrindiniai veiksniai.
Visų pirma, tai grunto savybės – plokštuminiai pamatai tiks ne kiekvienam gruntui. Antra, reikėtų atsižvelgti ir į namo statybinių medžiagų pasirinkimą – jeigu užsakovas ketina statyti didelį mūrinį namą, plokštuminiai pamatai gali nebūti tinkamas pasirinkimas.
„Užsakovai kartais gal ir norėtų būsimą namą statyti ant plokštuminių pamatų, tačiau tai visų pirma priklauso nuo grunto. Taip pat ir nuo kitų veiksnių – svarbu kokios medžiagos bus naudojamos tolesniam namo statymui, ar tai bus statybiniai blokeliai, ar namas bus karkasinis, skydinis. Nuo to priklauso namui tenkančios apkrovos. Plokštuminiai pamatai yra populiarūs Skandinavijos šalyse, ten pamatai įrengiami ant kieto uolieninio grunto, dėl ko beveik nėra jokio namo „vaikščiojimo“. Tačiau tokiu atveju paprastai statomas karkasinis namas“, – teigia Ž. Praleika.
Pagrindinis pabrėžiamas tokių pamatų privalumas yra didelė šiluminė varža – aplinkai namas atiduoda mažiau šilumos, o į namus per pamatą ateina mažiau šalčio. Kadangi šio tipo pamatai remiasi į žemę visa plokštuma, sumažėja namo nuokrypio tikimybė, pamatus galima montuoti ant silpno grunto.
Priklausomai nuo namo projekto, plokštuminių pamatų įrengimas dažniausiai būna brangesnis nei polinių ar juostinių. Apytikslė pamatų kaina 120 kv. m. ploto namui , pasak Ž. Praleikos, gali būti 300 litų kvadratiniam metrui. Jis taip pat pastebi, jog kuo pastato plotas mažesnis, tuo pamatų įrengimas brangesnis.
Vis dėlto, jeigu geologinės sąlygos leidžia rinktis tarp kelių pamatų variantų, svarstant ekonomiškai priimtiniausią, reikėtų atsižvelgti į tai, jog klojant šiuos pamatus kartu įrengiamos reikalingos komunikacijos, įrengiamas pagrindas grindų klojimui (juodgrindės). Įrengiant juostinius ar gręžtinius pamatus, šie darbai paprastai atliekami kituose namo statybos etapuose. Dėl šios priežasties, apskaičiuoti, kurie pamatai yra pigesni tampa kiek sudėtingiau. Be to, didelė šiluminė varža lems mažesnius šilumos nuostolius, todėl skaičiuojant kainą, reikėtų įvertinti ir šį veiksnį.
Pamatų įrengimo eiga
Plokštuminiai pamatai paprastai įrengiami tokia tvarka:
• Paruošiama statybų aikštelė. Sklype visame būsimo namo perimetre iki statybos projekte numatyto gylio nukasamas organinis sluoksnis;
• Kadangi namas į pagrindą remiasi visa savo plokštuma, svarbu tinkamai paruošti po namu esantį gruntą. Jis turi būti tvirtas ir nedesiformuoti. Tam gruntas po pamatais dirbtinai sutankinamas, naudojamas smėlis, žvyras bei skalda;
• Po pamatu klojamas neaustinės geotekstilės paklotas. Ši medžiaga naudojama tiek apsaugoti polistirolą nuo papildomos drėgmės, tiek paties grunto tvirtumui;
• Aplink būsimo namo perimetrą formuojamas putų polistirolo sluoksnis – ši priemonė skirta apsaugoti monolitinį pamatą nuo kontakto su gruntu. Dažniausiai perimetro plokštės būna iš aukštesnės rūšies polistirolo (ji nusakoma skaičiumi – kuo jis aukštesnis, tuo didesnis jo atsparumas gniuždant) nei vidinė dalis, kadangi viduje pamatai gauna mažesnę apkrovą;
• Sudedamas pirmas polistirolo sluoksnis;
• Per visą pamato plotį tiesiama politileno plėvė;
• Ant viršaus dedamas antras ir jeigu reikia trečias polistirolo sluoksnis,paliekant tarpą iki šoninio polistirolo;
• Sudedamas armatūrinis tinklas. Jis paprastai išdėstomas dviem sluoksniais;
• Po pamatu išvedžiojamos komunikacijos – vandentiekio, nuotekų sistema, elektros tinklai. Užsakovams turėtų būti aktualu, ar šiuos darbus gebės atlikti ta pati įmonė, kuri daro pamatus, ar darbininkų reikės ieškoti papildomai. Vėliau atliekami šių mazgų bandymai – prieš betonuojant siekiama patikrinti, ar viskas veikia tinkamai. Svarbi plokštuminių pamatų dalis yra grindinis šildymas – pasak Ž. Praleikos, daryti plokštuminius pamatus be šios įrangos yra neracionalu. „Plokštuminiai pamatai be grindinio šildymo iš esmės yra nereikalingi. Betonas turi savo temperatūrą, todėl jei pamatas nebus šildomas, jis šaldys namą, nepaisanto to, kad pats pamatas yra izoliuotas nuo grunto poveikio“, – teigia ekspertas;
• Kitas pamatų įrengimo žingsnis – pilamas betonas. Išliejama vientisa betono plokštė, suformuojamos lygios juodgrindės. Pašnekovo teigimu daryti kitus darbus galima gana greitai, maždaug po trijų dienų. Papildomai šiltinti ar izoliuoti nuo drėgmės šių pamatų nebereikia – tinkamai įrengtas pamatų „apvalkalas“ apsaugo tiek nuo ardomojo drėgmės poveikio, tiek nuo didelių šilumos nuostolių;
• Kadangi apkasus pamatus, dalis cokolio liks paviršiuje, vėlesniame namo statybos etape gali būti atliekama cokolio apdaila. Tiesa, pamatų klojime galima naudoti ir plokštes su jau paruošta apdaila iš išorės. Kitu atveju, jei naudojamas tik polistirolas, apdailai gali tikti klinkerio plytelės, armuotas tinkas ar kiti sprendimai.
Iš viso plokštuminių pamatų įrengimas gali trukti maždaug 3 savaites, atsižvelgiant į tai, ar vidines komunikacijas įrengs tas pats rangovas, ar meistrų reikia ieškotis papildomai. Paprastai įrengiant plokštuminius pamatus statybvietėje užtenka 3 žmonių.
Kitose dalyse bus aprašyti juostiniai ir stulpiniai pamatai.