Juostiniai monolitiniai pamatai ilgą laiką buvo patys populiariausi – jų įrengimas, nors ir reikalaujantis atsakingumo, yra pakankamai aiškus, be to, jų įrengime yra dalyvavęs kone kiekvienas šiek tiek su statybomis susijęs žmogus, tad yra ko pasiklausti patarimo ar pasimokyti iš klaidų. Pasirodžius pamatų blokeliams šis procesas dar supaprastėjo ir tapo įkandamas net tiems, kurie patys juostinių pamatų lieti nesiryžo.
Abiejų tipų pamatai yra klasifikuojami kaip juostiniai pamatai. Tiek vienus, tiek kitus galima naudoti ir montuojant rostverką ant gręžtinių pamatų.
Juostiniai monolitiniai pamatai
Pamatų tipo pasirinkimas gali priklausyti nuo daugybės smulkių veiksnių, tačiau paprastai monolitiniai pamatai pasirenkami, jei konstrukcijai reikės atlaikyti didesnius krūvius, tarkime, statote didelį mūrinį namą. Taip pat tokie pamatai pasirenkami esant komplikuotesniam gruntui. Tačiau žinoma, nėra taisyklių be išimčių.
Juostiniai monolitiniai pamatai yra įrengiami šia tvarka: jeigu planuojama, jog būsimas namas bus su rūsiu – kasama pamatų duobė. Reikia prisiminti, kad ji turėtų būti gilesnė už įšalo zoną (Lietuvoje ~1,2 m). Jeigu namas rūsio neturės, kasamos tranšėjos aplink būsimo namo perimetrą, taip pat tose vietose, kur numatytos atraminės sienos.
Tuomet po būsimu pamatu sutankinamas gruntas, dažnai įrengiama neaukšta papėdė, ant kurios klojiniai – mediniai skydai, turintys atlaikyti liejamo betono spaudimą ir prilaikyti betono konstrukciją, kol jis pakankamai sustings. Klojiniai paprastai nuomojami, tačiau kai kurie šeimininkai, turėdami atliekamos medienos ir tvirtinimo priemonių, šį darbą atlieka ir patys. Tuomet pamato tvirtumui užtikrinti į klojinių vidų pagal projektinius reikalavimus sudedamas ir kruopščiai sutvirtinamas armatūrinis tinklas.
Atlikus minėtus darbus, galima lieti betoną. Užbaigus šį proceso etapą, betonas paliekamas stingti. Optimalus betono stipris yra pasiekiamas po 28 dienų, tačiau pradėti kitus darbus dažniausiai galima jau po poros savaičių. Per visą tą laiką, jei pasitaikė šilti orai, o pamatai stovi saulėkaitoje, būtina pasirūpinti, kad betonas neperdžiūtų, nuolat jį palaistant.
Monolitinių pamatų privalumas, lyginant su daugeliu blokinių pamatų yra jo vientisumas. Betonas neturi silpnųjų taškų ar siūlių. Dėka tokio sprendimo, galima naudoti standartinę hidroizoliaciją, kadangi nereikia rūpintis, kaip užtepti ar kitaip uždengti siūles, taip pat yra mažesnė drėgmės prasiskverbimo tikimybė. Šio tipo juostiniai pamatai taip pat gali atlaikyti didelį svorį ir spaudimą.
Juostiniai surenkamieji pamatai
Surenkamieji pamatai yra kone idealus pasirinkimas esant lengvos konstrukcijos namui, taip pat tuo atveju, jeigu gruntas yra nekomplikuotas.
Juos įrengiant taip pat kasama tranšėja arba pamatų duobė. Tuomet įrengiama papėdė, tačiau šiuo atveju galima naudoti tuos pačius blokelius, jei apkrovos nėra didelės. Jie tiesiog paverčiami ant šono ir pastatomi išilgai, tuomet ant jų galima tvirtinti kitus, jau standartiškai sudėtus blokelius. Galimi ir kiti variantai – kaip ir monolitinių pamatų atveju išlieti gelžbetoninę juostą arba įsigyti specialių blokų pamatams.
Tuščiaviduriai betono blokeliai, priklausomai nuo gamintojo, gali būti montuojami arba mūrijami tokiu pat principu kaip įprastos plytos ir blokeliai – perdengiant siūles. Betoniniai blokeliai, priklausomai nuo projekte numatytų apkrovų gali būti armuojami tiek horizontaliai, tiek vertikaliai.Pabaigus šį darbą, tuščiaviduriai blokeliai užpilami betonu iki viršaus ir paliekami džiūti.
Betoniniai blokeliai paprastai pasirenkami dėl to, kad juos įrengti trunka greičiau nei monolitinius, taip pat toks darbas santykinai lengvesnis, kadangi šiuolaikiniai gamintojai dažnai stengiasi jį paversti kuo paprastesniu. Kitas dažnai pabrėžiamas privalumas yra tai, kad tokiems pamatams nereikia klojinių, kuriuos reikia nuomotis ir montuotis. Blokeliai yra gana lengvi, prireikus juos nesunku apdirbti.
Vis dėlto, kaip ir minėta, daugelio blokelių trūkumas yra papildomos siūlės pamato sienoje, kurias reikia daug kruopščiau izoliuoti, kad neatsirastų plyšių drėgmei bei šalčio tiltelių.