ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Ką vertėtų žinoti planuojant statyti šiltnamį?

Ką vertėtų žinoti planuojant statyti šiltnamį?

Nusprendus statyti šiltnamį neretai kyla daug klausimų – kokiu atstumu jį statyti nuo sklypo ribos, ar pirkti surenkamą, ar patiems pasistatyti, tvirtinti ant išlieto pamato ar statyti be pamato. Priklausomai nuo konstrukcinių sprendinių, šiltnamis gali būti priskirtas nekilnojamiems statiniams arba kilnojamiems daiktams.

Jeigu šiltnamį perkeliant į kitą vietą reikėtų jį išardyti į atskiras sudedamąsias dalis (medines, metalines konstrukcijas ir pan.), toks daiktas prarastų savo, kaip pagalbinio ūkio paskirties pastato, paskirtį (ir vertę) ir būtų laikomas nekilnojamu daiktu (statiniu), kurio statybai būtų keliami toliau nurodyti reikalavimai.

Iki 80 kv. m ploto ir iki 5 m aukščio šiltnamis priskiriamas I grupės nesudėtingiems statiniams. Norint statyti tokį statinį projektas ir statybą leidžiantis dokumentas (SLD) privalomi tik statybos kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje ir Kuršių nerijoje. Didesnių techninių parametrų šiltnamiai – tai neypatingi arba ypatingi statiniai. Norint statyti tokį statinį projektas ir SLD privalomi visada.

Shutterstock nuotr.

Rašytinis kaimyno sutikimas privalomas, kai šiltnamis statomas arčiau kaip 3 m atstumu nuo sklypo ribos, bet ne arčiau kaip metro, kai pastato bet kurios konstrukcijos, esančios 1–3 m atstumu nuo sklypo ribos, bet kurio taško aukštis, matuojamas nuo žemės paviršiaus ties sklypų riba, yra didesnis už horizontalų atstumą nuo šio taško iki sklypų ribos, arba statant pastatą arčiau kaip metro atstumu nuo sklypo ribos. Šis dokumentas reikalingas visais atvejais statant statinius sodininkų bendrijoje mažesniu kaip 3 m atstumu nuo sklypo ribos.

Šiltnamis be pamatų, kurįo, norint perkelti į kitą vietą, nereikėtų išardyti į atskiras sudedamąsias dalis, laikomas kilnojamu daiktu. Šiuo atveju jo statymui netaikomi Statybos įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų reikalavimai.

Shutterstock nuotr.

Svarbu ir tai, kad žemės savininkams ir kitiems naudotojams privalu laikytis Žemės įstatymo nuostatos – savo žemės sklypuose vykdant ūkinę ir kitą veiklą nepažeisti gretimų žemės sklypų savininkų ar naudotojų ir gyventojų teisių bei įstatymu saugomų interesų.

Mano išsaugoti straipsniai