Energetikos rinkoje vis dažniau kalbama apie ketvirtąją pramonės revoliuciją, kitaip dar vadinamą Pramone 4.0, ir pramonės šakų skaitmeninimą. Tačiau šiame kontekste pamirštami individualūs vartotojai, kurie daro vis didesnę įtaką energetikos transformacijai. Ekspertas nurodo protingą sprendimą.
Energetikos rinkoje vis dažniau kalbama apie ketvirtąją pramonės revoliuciją, kitaip dar vadinamą Pramone 4.0, ir pramonės šakų skaitmeninimą. Tačiau šiame kontekste pamirštami individualūs vartotojai, kurie daro vis didesnę įtaką energetikos transformacijai. Ekspertas nurodo protingą sprendimą.
Atsinaujinančių energijos šaltinių integravimo ir išmaniųjų tinklų eroje individualūs vartotojai taip pat turėtų pasinaudoti Pramonės 4.0 technologijų teikiamais privalumais.
Namų ūkiams tenka nemažas procentas visos suvartojamos energijos. Jie taip pat turi savus biudžetus bei investicijų planus, jie vartoja energiją, stebi jos tiekimą ir tuo pačiu lemia elektros tinklo stabilumą. Namų ūkių įtaka, atsižvelgiant į dinamiškai augantį elektros gamintojų skaičių ir populiarėjančias namuose elektromobilių įkrovimo stoteles, vis augs. 2024 m. sausio 1 d., VĮ „Regitra“ duomenimis, Lietuvoje iš viso buvo užregistruota 19435 elektromobiliai.
„Kinta ir individualūs vartotojų poreikiai. Dažniau dirbame iš namų, turime vis daugiau įrangos bei prietaisų. Todėl optimaliai valdyti mažą savo elektrinę ir dešimtis įrenginių bus vis sunkiau. Kadangi namų ūkiai energiją ir gamina, ir vartoja, jiems svarbu žinoti, pavyzdžiui, ar geriau dabar ją atiduoti į tinklą, ar panaudoti savo elektromobilio įkrovimui. Taip pat reikia atsižvelgti ir į galimas perkrovas ar sutartinės galios viršijimą, skirtingus tarifus ir mažesnes energijos sąnaudas, priklausomai nuo paros laiko. Geriausia, jei sistema visa tai padarytų už mus“, – sako ABB elektrifikacijos verslo Lietuvoje vadovas Audrius Lapinskas.
Stebėti ir analizuoti svarbius energijos vartojimo parametrus leidžia „ABB System pro M compact® InSite“ sistema. Prie jos prijungus prietaisus, realaus laiko duomenis galima pasiekti per „InSite“ žiniatinklio serverį. Neseniai pradėto naudoti skaitmeninio apsaugos nuo viršįtampių įrenginio eOVR atveju, informaciją apie viršįtampius įvykius, aplinkos temperatūrą ar įtampos kokybę galima pasiekti nuotoliniu būdu. Jis netgi pateikia vartotojams prognozuojamos techninės priežiūros rekomendacijas, kurios praplės sistemos apsaugą nuo viršįtampių ir kartu užtikrins paslaugų tęstinumą.
Reali galimybė sutaupyti
Sistema tokiu būdu suteikia galimybę apskaičiuoti išlaidas, automatizuoti tam tikrus veiksmus ir priskirti prioritetus atskiroms apkrovoms, pavyzdžiui, garaže esančiai įkrovimo stotelei ar virtuvės buitinei technikai. Atskirų funkcijų veikimą galima užprogramuoti taip, kad būtų galima greitai reaguoti į tam tikrus įvykius ar viršytas ribines vertes. Gavus sąskaitą iš energijos tiekėjo matomi tik elektros skaitiklio duomenys, o kas konkrečiai, ir kiek energijos suvartoja – lieka paslaptimi, todėl ABB siūlomas sprendimas leidžia realiai sutaupyti.
„Sprendimas iš pradžių buvo kurtas pramonės ir komunalinių paslaugų bendrovėms. Tačiau tam tikra modulinė sistema leidžia, kad bet kurie klientai galėtų lengvai ją pritaikyti ir susikonfigūruoti pagal savo poreikius. Daugiausia dėmesio buvo skirta paprastam naudojimui, intuityvumui ir, svarbiausia, jos kelių lygių integracijai. Sistemą galima prijungti net prie namų automatizavimo įrenginių. Dėl tokio įvairiapusio požiūrio į energijos paskirstymą mūsų namai tampa išties išmanūs, ir šis „išmanumas“ neapsiriboja vien tik temperatūros sureguliavimu“, – teigia A. Lapinskas.
„InSite“ – tai produktų šeima, sukurta Lenkijoje ir šiuo metu parduodama visame pasaulyje. Iš pradžių ji buvo skirta saulės elektrinių operatoriams, tačiau laikui bėgant nauji modeliai ir naujos funkcijos leido išplėsti klientų ratą, įtraukiant pramonės įmones. Naujausia serija taip pat yra pritaikyta ir individualiems klientams. Sistema ir toliau siūlo nemažai funkcijų dideliems pramonės klientams, pavyzdžiui, nuotolinį sunkiai pasiekiamų įrenginių, pavyzdžiui, vėjo jėgainių, monitoringą.