Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Konsultantė pataria

Konsultantė pataria, kaip tvarumo idėjas pritaikyti savo bute ir kasdieniame gyvenime

Pastaraisiais metais vis labiau populiarėjančios tvarumo idėjos stipriau skinasi kelią ir nekilnojamojo turto rinkoje. Investicijos į ilgaamžes medžiagas, atsakingas požiūris į energijos taupymą, kuo mažiau greito vartojimo elementų – tai tik keletas tvaraus gyvenimo principų.

„Tvaraus būsto kūrimo nenorėčiau vadinti tendencija, tai turėtų būti mūsų gyvenimo dalis. Ją sudaro daug faktorių, o vienas iš esminių – erdvė, kurioje galėtume propaguoti tvarų gyvenimo būdą. Tai ne tik tvarios medžiagos, kurias naudojame statydami ar įrengdami būstą, bet ir asmeninės nuostatos. Pavyzdžiui, galbūt bute auginsime daržoves ar uogas, naudosime atsinaujinančius elektros energijos šaltinius ar pirksime baldus iš antrų rankų“, – sako Danijoje dirbanti Giedrė Skučaitė, „Lendager“ tvarumo konsultantė, architektė.

Šiuo metu nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eika“ viename iš savo projektų įrenginėja eksperimentinį butą, kuriame sieks atsižvelgti į tvaresnio gyvenimo principus. Bendradarbiaujant su įmone „Jung“ įrengiamame bute ypatingas dėmesys bus skiriamas elektros sąnaudų sumažinimui, kurios bus valdomos su išmaniomis sistemomis. Šviestuvai bus įrengiami iš perdirbtų medžiagų, didžiojis dalis sprendimų, baldų, interjero detalių įsigyta iš Lietuvos dizainerių.

„Eksperimentiniame bute tvarumas atsiskleis per unikalias, ilgaamžes medžiagas, iš perdirbtų medžiagų sukurtus ar ekologiškus Lietuvos dizainerių gaminius. Čia pritaikysime ir pernai pristatyto išmanaus buto patirtį, žinias bei įdiegsime naujų sprendimų, kurie leis patogiai gyventi ir, kas dabar svarbiausia, sutaupyti“, – teigia Maija Nikitina, „Eika“ inovacijų ambasadorė.

Kuo mažiau medžiagų ir darbų, tuo tvariau

Pasak tvarumo konsultantės G. Skučaitės, kalbant apie tvarumą, pirmiausia, reikia prisiminti, kad kuo mažiau medžiagų ir resursų naudojame būsto apdailai ir įrengimui, tuo tvaresnis yra būstas.

„Tad patartina investuoti į kokybiškas ir ilgaamžes, mažą anglies dioksido pėdsaką paliekančias medžiagas, kurioms nereikėtų daug priežiūros ir dažnų pokyčių. Tai gali būti organinės, lokaliai surandamos medžiagos ar išgautos iš perdirbtų gaminių ar atsinaujinančių šaltinių. Tad ieškant klasikinių sprendimų, galima rinktis medieną ar akmenį ir sukurti estetišką būstą, kuris greit neatsibostų“, – pataria G. Skučaitė.

Buto baldai galėtų būti iš antrų rankų, vintažiniai, pavyzdžiui, derinami su dizainerių kūryba ir sukuriantys harmoningą būsto interjerą. Jeigu atsibodo minkšto baldo spalva, galima pakeisti tekstilę ir audinį, bet neskubėti pirkti naujų gaminių. Vietinių gamintojų pasirinkimas taip pat prisideda prie tvaresnio gyvenimo – nereikia toli keliauti, eikvoti kuro sąnaudų, transportuojant medžiagas bus išskiriama mažiau anglies dioksido, be to, skatinami vietiniai verslai.

Taupyti energiją, naudoti atsinaujinančius šaltinius

Tvaresniam gyvenimo būdui pasitarnauja ir išmaniosios technologijos. Jos padeda optimizuoti ir valdyti energijos suvartojimą. Galima nustatyti, kad išvažiuojant iš namų šiluma automatiškai išsijungtų, o grįžtant vėl būtų įjungiama.

„Dabar yra labai daug įvairių programėlių, kurios valdomos telefonu ir padeda taupyti. Visą apšvietimą ar kitus įrenginius galima kontroliuoti per atstumą. Taip pat išeinant į darbą, išjungti iš elektros lizdo dalį prietaisų, kurie nors ir nepastebimai, bet naudoja energiją. Tokie maži darbai atrodo nereikšmingi, bet paskaičiavus duoda nemažą efektą“, – teigia tvarumo konsultantė.

Namuose auginti daržoves

Pasak G. Skučaitės, šiuo metu vis labiau populiarėja maisto auginimas namuose – tai yra dar vienas tvarumo pincipas.

„Savo bute ar name augindami daržoves ar vaisius, tampame šiek tiek nepriklausomi nuo bendro vartojimo. Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai bendruomenėms sudaromos sąlygos įsirengti šiltnamį ant namo stogo ar bendro naudojimo vidiniame kieme, o užauginamą produkciją naudoti savo reikmėms. Ten pat galima kaupti lietaus vandenį ir juo laistyti auginamas daržoves. Toks principas populiarus Skandinavijoje ir galėtų būti lengvai pritaikomas Lietuvoje“, – pasakoja tvarumo konsultantė.

Pastebima, kad vienas iš didžiausių tvarumo priešų – nuolatinis siekis atsinaujinti ir pirkti naujus, ne ilgaamžius daiktus. Tačiau pasitelkus kūrybiškumą galima pritaikyti tas medžiagas ar gaminius, kurie atrodė nebereikalingi. Jeigu atsibodo būsto išplanavimas, nereikia iš karto griauti sienų, o apsitrynus kėdės paviršiui, pirkti naują. Viena maža detalė ar sprendimas gali pakeisti bendrą vaizdą. Galbūt galima pakeisti baldų ar sienų spalvą, durų rankenėles ar atnaujinti grindis pritaikus medienos raižinius. O gal pakaks tiesiog surasti baldams naujas vietas ir toliau gyventi šiek tiek tvariau. 

Mano išsaugoti straipsniai