Prasidėjus vasarai kuo daugiau laiko stengiamės praleisti gryname ore. Visgi, išvykos į gamtą dažnai asocijuojasi ne tik su plaukimu baidarėmis malonumais ar miegojimu po žvaigždėmis, bet ir su įkyriais uodais bei nemaloniais jų įgėlimais. Nors priemonių ir būdų apsisaugoti nuo uodų yra įvairių, tačiau išsirinkti, kurios iš tiesų yra veiksmingos, gali būti sunku, todėl prieš ruošiantis pramogauti atvirame ore, svarbu tuo pasidomėti. Dalinamės ekspertų rekomendacijomis ir patarimais.
Uodas pasaulio mastu yra vienas iš pavojingiausių vabzdžių žmogui – jis perneša Zika, Nilo, maliarijos virusus ir kt. Pasaulio sveikatos organizacija fiksuoja nuo 300 iki 500 mln. susirgimų maliarija per metus – kasmet miršta apie milijonas žmonių.
Kenkėjų kontrolės „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas teigia, kad Lietuvoje taip pat gyvena maliariniai uodai, tačiau kol kas mūsų šalies klimatinės sąlygos nėra palankios vystytis maliarijos sukėlėjams. Nepaisant to, kad Lietuvoje skraidantys uodai nėra pavojingi, jų įkandimai skausmingi, galintys sukelti alergiją.
Tam, kad išvykus į gamtą uodai kankintų mažiau, reikėtų ne tik tinkamai pasirinkti stovyklavimo vietą, bet ir aprangą. Be to, egzistuoja ir įvairiausi natūralūs nuo uodų apsaugantys būdai. Pavyzdžiui, sakoma, ruošiantis į gamtą svarbu neprisikvepinti. Mat bet kokie kvepalai, kūno losjonai, dezodorantai, kremai ar muilas savo maloniu kvapu gali pritraukti vabzdžius. Itin reikėtų vengti priemonių turinčių stiprų gėlių kvapą – jį uodai ypač mėgsta.
Ekspertas dalijasi ir dar keliais patarimais, padėsiančiais apsisaugoti nuo uodų.
Dėvėkite tankiai austus, šviesius drabužius. Uodai negali prasiskverbti pro drabužius, kurių audinys yra labai tankus, todėl medvilniniai ir lininiai rūbai paprastai nėra geriausia apsauga nuo sugėlimo. O, daugelis sintetinių pluoštų, ypač sportiniai rūbai – puikus pasirinkimas. Be to, manoma, kad norint išvengti uodų įkandimų reikėtų rengtis šviesiai. Mat tamsūs rūbai jiems labiau išsiskiria aplinkoje ir kelia didesnį susidomėjimą.
Venkite stovinčio vandens. Uodai deda kiaušinėlius stovinčiame vandenyje, nesvarbu, ar tai būtų pripučiamas baseinas, ar gėlių vazonas, ar kita vandens terpė, todėl prieš įrengdami stovyklavietę apsidairykite, įsitikinkite, kad aplink nėra talpos su vandeniu. Palapinę statyti taip pat reikėtų toliau nuo vandens telkinio.
Naudokite tinklelį nuo uodų. Vienas paprasčiausių būdų apsisaugoti nuo uodų – įsigyti specialų tinklelį. Tinklelį ištiesti galite ir leidžiant laiką pavėsinėje, tačiau svarbiausia jo nepamiršti tuomet, kai planuojate gamtoje praleisti visą naktį. Geriausia yra rinktis kompaktišką, baltą, stačiakampio formos tinklelį nuo uodų, kurį būtų galima pakišti po čiužiniu ar miegmaišiu. Kad tinklelis veiktų dar efektyviau jį galima apipurkšti permetrinu, kuris padeda atbaidyti ne tik uodus, bet ir kitus vabzdžius.
Įsigykite uodus atbaidančias rites ir lazdeles. Specialios ritės ir lazdelės – dar vienas būdas apsisaugoti nuo uodų. Uždegtos ritės smilksta ir skleidžia citronelės ir (arba) sandalmedžio aromatą, kuris padeda atbaidyti uodus ir kitus vabzdžius. Taip pat galima rinktis ir sandalmedžio smilkalų lazdeles. Jos atbaido net iki 70 proc. aplink skraidančių uodų.
Lašinkite eterinį aliejų. Jei šiltą vakarą leidžiate prie laužo, tikėtina, kad aplink jus pradės skraidyti uodai, todėl norėdami išvengti šių vabzdžių kompanijos, į ugnį įlašinkite kelis lašus eterinio aliejaus. Tam puikiai tinka ir bazilikų, gvazdikėlių, anyžių ar eukaliptų aliejus. Jeigu eterinių aliejų po ranka neturite – į laužą galite įmesti kelias kadagio šakeles.
Nepamirškite repelentų. Repelentai – viena iš veiksmingiausių priemonių apsaugančių nuo uodų. Jie gali būti gaminami iš cheminių medžiagų arba augalinės kilmės ingredientų. Kuo stipresnė cheminių medžiagų koncentracija repelentuose, tuo ilgiau jie išlieka veiksmingi. Visgi, naudojant šias priemones reikėtų nepamiršti repelentų nepurkšti tiesiai ant drabužių. Repelentais nepamirškite įsitrinti rankų, alkūnių, riešų, kulkšnių ir visų kitų vietų, kur jūsų oda yra itin plona. Taip pat galite išbandyti ir natūralios sudėties repelentus, kurių sudėtyje yra baziliko, mėtos, medetkos, citrinmedžio, nimbamedžio, citronelos, baziliko, levandos, katžolės – šių augalų kvapo uodai itin nemėgsta.
Naudokite elektrinį fumigatorių. Jei iškylaujate vietoje, kurioje yra pavėsinė su elektros tiekimu, būtinai įsigykite elektrinį skystų insekticidų garintuvą, kuris šviesa privilioja vabzdžius. Įjungtas įrenginys į aplinką skleidžia veikliąsias medžiagas, kurios atbaido ir aplink skraidančius uodus.