Įsilaužimų skaičius Lietuvoje, lyginti su ES vidurkiu, yra ganėtinai mažas. Tačiau tūkstančiai namų ūkių kasmet nuo jų vis tiek nukenti. Didelės dalies tų įsilaužimų būtų galima išvengti, jeigu visi turto savininkai rimčiau žiūrėtų į apsaugojimą. Šiame straipsnyje pasistengsime apžvelgti tai, kokią įtaką namų saugumui turi tam tikri jūsų sprendimai bei įvairūs pirkiniai, pvz., durų spynos, užuolaidos, signalizacija, seifai ir kita.
Visų pirma – apsvarstykite, ką verta laikyti namuose
Deja, bet nėra 100% efektyvios apsaugos nuo nusikaltimų, įsilaužimų ir/ar vagysčių. Kad ir kokią puikią apsaugos sistemą įsirengsite, kad ir kiek daug skirsite tam dėmesio, niekas nėra apsaugotas nuo žmogiškų klaidų arba force majeure įvykių. Dėl to, pirmasis būdas apsisaugoti yra minimizuoti potencialius nuostolius. Tai reiškia:
· Ribotas grynųjų pinigų ir kitų brangenybių laikymą namuose
· Visų brangių daiktų ir didelių grynųjų pinigų sumų laikymą tik saugiuose seifuose
· Seifų ir saugyklų privatumą nuo pašalinių ir net vaikų
· Brangių, bet retai reikalingų daiktų iškėlimo į specialias saugojimo vietas, apsvarstymą
Galbūt paaiškės, kad kolekcines vertybes verta išvežti į specialią saugyklą arba, kad reikia įsigyti seifą ar specialią dėžutę, kur būtų galima laikyti ir paslėpti brangius daiktus, kurių netekimas būtų didžiulis materialinis/nematerialinis nuostolis.
Laiku keičiama spyna
Bent jau devintajame ir dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje vakarų Europoje (o Lietuvoje kone iki pat ~2015-ųjų) tam tikro modelio automobilius nuvaryti būdavo be galo lengva, kadangi jų užvedimo spynelė per laiką susidėvėdavo ir pakakdavo bet kokio daikto, norint imituoti raktą. Susidėvėjusi ir išdraskyta spyna yra labai neefektyvi saugant nuo įsibrovimo. Ją ne tik lengva atrakinti neturint rakto, bet ir lengviau išlaužti.
Namų durų spynos dažnai taip pat būna pasenusios ir jau susidėvėjusios. Nors tikrą jos būklę ir ar ji verta keitimo, gali pasakyti tik meistras, tačiau per 3-7 metus gana smarkiai susidėvi dauguma tradicinių spynų. Tą patį patiria ir daug naudojamos durų rankenos. Jų keitimas nėra toks brangus, kaip galėtumėte pagalvoti (https://www.varle.lt/duru-rankenos/) tad apžiūrėkite galimus pasiūlymus ir išsikvieskite meistrą, kad būtų ramiau.
Išmanių ir elektroninių sistemų privalumai bei trūkumai
Daug kas turi tokią nuostatą, kad įsirengus: išmanią apsaugos, apšvietimo, durų užraktų ar kitą sistemą, kuri valdoma elektroniniu būdu, viskas pasidaro daug saugiau. Taip yra nebūtinai, nes išmanių ir elektroninių saugumo sistemų veiksmingumas labai didele dalimi priklauso ir nuo jų valdytojų.
Jeigu galvosite, kad elektroninė spyna ar išmanusis durų skambutis pridės daug saugumo, nes viskas yra modernu ir sklandu, tai nebūtinai bus tiesa. Vagišiai taip pat naudoja elektroninius įtaisus ir gali nulaužti tokias spynas. Dėl to verta šiuos sprendimus derinti su tradiciniais bei išlaikyti tokį pat budrumą.
Apgaulingas saugumo jausmas dėl kamerų
Kameros sukuria saugumo jausmą, jog, jeigu kažkas bandys laužtis į namus arba vogti turtą bei daryti nusikaltimą – jos iš karto nusikaltėlius atbaidys. Realybė tokia, kad nuo kamerų apsisaugoti vagišiai gali labai paprastai – tiesiog prisidengdami veidą. Taip, jos palengvina identifikaciją, tačiau, jeigu erdvė prastai apšviesta, o kamera filmuoja tik vidutine kokybe, net ir patys akyliausi policijos pareigūnai negalės nustatyti pažeidėjų tapatybės.
Kameros, kartu su apšvietimu sukuria nemalonias sąlygas vagišių darbui, tačiau tai tikrai nėra visa griaunanti gynyba, kaip daug kas įsivaizduoja. Nesitikėkite stebuklų, vien dėl to, jog ant namų tvoros kabo įspėjamasis ženklas apie kameras ir signalizaciją.
Apšvietimas + keturkojė apsauga
Tai, ko labiausiai bijo vagišiai – dėmesys, apšvietimas ir papildomi ar netikėti trukdžiai darbe. Jie rečiau puola namus, kuriuos prižiūri šunys, kadangi daugumą jų labai lengva sudirginti nepažįstamais (t.y. įsilaužėlių) kvapais ir šuo iš karto pabunda bei bando įspėti apie pašalinius.
Jeigu vagys jaučia grėsmę būti pastebėtais arba susidurti su nepatogumais nusikaltimo metu, jie ryžtasi ieškoti lengvesnio grobio. Geriausia ir efektyviausia prevencija nuo įsilaužimų yra kuo didesnių kliūčių sudarymas ir pasirūpinimas, kad tų kliūčių būtų kuo daugiau.
Privatumas – raktas į didesnį saugumą
Kuomet būnate namuose – užsitraukite užuolaidas. Jeigu durys turi dvi spynas – užrakinkite jas abi. Pernelyg daug socialiniuose tinkluose neskelbkite apie datas, kada planuojate išvykti ilgų atostogų. Nepalikite neprižiūrimų daiktų lauke ilgesniam laikui (per naktį). Kuo labiau saugosite savo privatumą, tuo sunkiau plėšikams ir įsilaužėliams bus rasti progą brautis ar pamatyti svarbią žvalgybinę informaciją (pvz., kur koks kambarys, kur jūsų spinta, kurioje vietoje būna šuo ir t.t.).