Suvaldyti erdvę ir pritaikyti ją gausios, aktyvios šeimos poreikiams buvo sunkiausia užduotis projektuojant naujos statybos trijų miegamųjų butą. Tačiau studijos „Jurta architektai“ architektei Monikai Akromei pavyko ne tik rasti tinkamiausią erdvių zonavimo sprendimą, bet ir sukurti jaukią gyvenamąją erdvę, kurios pagrindiniu dekoro elementu tapo nestandartiniai spalviniai deriniai ir išraiškingos faktūros.
Objekto dosjė:
Tipas – trijų miegamųjų butas naujos statybos name.
Plotas – 98 m².
Gyvenamoji erdvė – bendrasis kambarys su svetaine, virtuve, valgomuoju, šeimininkų miegamasis, du vaikų kambariai, du vonios kambariai.
Gyventojai – 5 asmenų šeima.
Projekto autorė – Monika Akromė (studija „Jurta architektai“).
„Buto šeimininkai – labai kūrybiškos asmenybės, turinčios puikų skonį. Neįprasti spalviniai deriniai ir faktūrų gausa interjere kuria bohemiškai jaukų interjerą, atvirą gerai kompanijai“, – sako projekto autorė Monika Akromė.
Naujos statybos name įrengtą trijų miegamųjų butą projektavusi studijos „Jurta architektai“ architektė Monika Akromė pasakoja, kad funkcinis šios erdvės planas buvo dėliotas ir kurtas visais įmanomais variantais, o jų buvo nemažai: „Reikėjo apgalvoti daug funkcijų išlaikant aiškų zonavimą ir patogumą nepamirštant estetikos. Kadangi šeimininkai jau įsirenginėdami planavo gausią šeimą, viena sąlygų buvo bent du vaikų kambariai, atskiras tėvų miegamasis su vonios kambariu ir kuo funkcionalesnis bendrasis kambarys.“
Naujajame bute įsikūrusi gausi šeima mėgsta laiką leisti drauge, tačiau buvo reikalinga suprojektuoti ir asmenines šeimos narių erdves, tad bendrasis kambarys su patogiai išdėstytomis funkcinėmis zonomis – svetaine, virtuvės ir valgomojo vieta, net darbo kampeliu – buvo apgalvotas iki smulkmenų: „Patys šeimininkai – labai aktyvūs žmonės ir gyvenimas šių namų bendroje erdvėje tiesiog verda: gaminamas maistas, vaikai čia pat žaidžia gaudynių, šalia virtuvės numatyta zona darbui, vienas žingsnis iki didelio valgomojo stalo ir kitas žingsnis iki patogios poilsio zonos. Net bibliotekai su židiniu čia pakako vietos. Manau, karantino laikotarpiu ši zona puikiai pasiteisino, – sako Monika. – Mums, kaip architektams, norėjosi neprimetant konkretaus ar madingo interjero stiliaus sukurti malonią namų aplinką, kurioje kuo mažiau būtų juntamas dizainerių dalyvavimas.“
„Namai negali būti baldų salonas, kuriame viskas sudėta pagal paskutines mados tendencijas: čia turi jaustis tęstinumas, gyvenimo įvairovė. Gražūs ir brangūs širdžiai daiktai, kelionėse sumedžioti ar iš mamos namų atsinešti, – visa tai ir kuria savitą interjerą“, – pabrėžia projekto autorė.
Dekoro idėja
Šiaudų sodas valgomojo zonoje – vestuvių relikvija, gauta dovanų. Šeimininkams buvo svarbu jai rasti tinkamą vietą šeimos namuose. Architektė stengėsi, kad virtuvė būtų didelė, patogi gaminti ir kad liktų kuo mažiau atvirų lentynų, nes gausioje šeimoje sunku rasti laiko jas laikyti idealiai tvarkingas. Todėl spintelės uždengtos vientisais fasadais, o jiems parinkta „skani“ spalva.
„Buvo nelengva suvaldyti daug funkcijų vienoje erdvėje, todėl virtuvei nuo poilsio zonos atskirti suprojektuotas stalas. Jis puikiai tarnauja ir kaip baras, taip pat kartais naudojamas kaip darbo vieta su puikiu vaizdu pro langą“, – pasakoja Monika.
Nestandartiniai spalviniai sprendimai, jaukios faktūros ir išraiškingi raštai pabrėžiami ir vaikų kambariuose. Pagal šeimininkų pageidavimus, jie buvo projektuojami du – dviem šeimoje augantiems berniukams ir mergaitei. Monika sako, kad kuriant šių kambarių interjerą labai norėjosi pabrėžti tuos visus „mergaitiškus“ ir „berniukiškus“ reikalus ir kad tai būtų tikrai vaikų kambariai – tai jų pasauliai, kol dar nespėjo užaugti. Taupant vietą ir siekiant išsaugoti daugiau laisvos erdvės abiejuose kambariuose pastatytos dviaukštės lovos – toks sprendimas buvo priimtas ir numatomo šeimos pagausėjimo atvejui. Sienoms dekoruoti abiem kambariams pritaikyti raštuoti tapetai – „mergaitiškas“ kambarys papuoštas floristinių motyvų raštais, o „berniukiškam“ kambariui architektė parinko originalius tapetus su oro balionų atvaizdais. Išraiškingi tapetai tapo pagrindiniu dekoro akcentu, prie kurio buvo derinami ir kiti vaikų kambarių elementai – užuolaidos, tekstilė, aksesuarai.
Praktiškas sprendimas
Aukštas langas su plačia žema palange buvo pritaikytas jaukiai skaitymo vietelei įrengti. Užtraukus ilgas užuolaidas čia net galima pasislėpti ir pabūti vienumoje dairantis į miesto gyvenimą už lango. Dviaukštės lovos vaikų kambariuose padėjo išsaugoti daugiau laisvos vietos ir sukurti kiekvienam vaikui šiek tiek asmeninės erdvės. Derinant prie kambario spalvinės gamos, mergaitės kambario durims parinktas švelnus rožinis atspalvis.
Projekto autorė pasakoja, kad kuriant šeimininkų miegamojo interjerą buvo siekiama įspūdžio, tarsi jis būtų „kaip iš audinio“ – tapetai, lova, užuolaidos, spintos fasadai ir net šviestuvas išsiskiria jaukiomis, minkštomis, išraiškingomis audinių faktūromis: sienoms dekoruoti parinkti jaukūs šilto pilko atspalvio tapetai su smulkiu piešiniu – dėl savo faktūros jie primena audinį. Prie jų gražiai dera pagrindinis kambario akcentas – švelniu mėlynu aksomu aptraukta lova su minkštu, aukštu galvūgaliu ir šalia įkomponuotas minkštas melsvas pufas su padėkliuku, atstojantis naktinį stalelį. Spintos fasadams projekto autorė parinko rištą žolinį audinį su išraiškinga tekstūra – jis padėjo kurti jaukų natūralumo pojūtį miegamajame. Prie spintos fasadų sumaniai priderintas ir originalaus dizaino tekstilinis šviestuvas. Spalviniu požiūriu miegamajame buvo siekiama sukurti ramybe dvelkiančią atmosferą, todėl derinti pasteliniai, švelnūs, natūralių atspalvių tonai – pilki, mėlyni ir žemės. Apskritai, pasak projekto autorės, kuriant šį interjerą spalvų prasme dirbti buvo vienas malonumas: „Šeimininkė gerai jaučia spalvas ir pati dalyvavo renkant kiekvieną derinį ar pustonį. Tai tikrai bendro labai smagaus darbo rezultatas.“
Dekoro idėja
Visame bute durims ir durų rėmams parinkta nestandartinė melsva spalva. „Ši spalva pasirodė tinkamiausia atsižvelgiant į visą buto spalvinę paletę, kai jau buvo sudėliotos esminės detalės (tapetai, grindys, baldai). Bendrame kontekste ji organiškai pritapo prie visumos“, – patikslina Monika Akromė.
Greta miegamojo suprojektuotas šeimininkų vonios kambarys, bute taip pat yra dar vienas atskiras sanitarinis mazgas. „Du vonios kambariai buvo vienas iš šeimininkų pageidavimų – didelei šeimai su gausiu būriu draugų tai būtina sąlyga“, – paaiškina projekto autorė. Kaip ir visame interjere, čia šeimininkė norėjo spalvų, todėl sienos dekoruotos ryškiai žaliomis blizgiomis plytelėmis – ties vonia jomis išklijuota visa siena, kitur – iki pusės. Kaip atsvara sodriam žaliam koloritui grindims parinktos šviesios smulkaus rašto plytelės, o erdvei vizualiai sušildyti pritaikyta medžio faktūra. Šeimininkų vonios kambaryje pakako vietos ir voniai, ir dviem praustuvams. Beje, praustuvų zonai projekto autorė rado nestandartinį sprendimą – spintelė su akmens masės stalviršiu ir pastatomaisiais praustuvais įkomponuota palei vonioje esantį langą.
Prie kiekvieno praustuvo apgalvotai pritaikyti veidrodžiai ir šviestuvai – kad visiškai neužstotų vaizdo pro langą, bet atliktų savo funkciją, jie pritvirtinti prie lubų ir prie sienos, o skirtinga jų forma erdvei suteikia dar daugiau intrigos.
Mažajame vonios kambaryje spalviniai sprendimai kiek ramesni, bet labai gaivūs. „Čia įrengtas tik dušas, tačiau šiais dinamiškais laikais daugeliui dušo kabina netgi svarbiau nei vonia“, – sako projekto autorė.