Dažnai susiduriame su nuomone, jog bene ekonomiškiausias sprendimas, norintiems ilgus metus džiaugtis nuosava poilsio erdve – mobilus namelis, dar vadinamas karavanu.
Nors karavanai, kurių pagrindą sudaro metalinės konstrukcijos ir plastmasė, iš tiesų pasižymi tvirtumu ir mobilumu, bėgant metams jų išvaizda keičiasi greičiau nei norėtųsi, o namelį ant ratų primenantis išplanavimas toli gražu nesuteikia didelio komforto. Greičiausiai todėl, kaip mobilaus namelio alternatyva, klientų tarpe vis labiau populiarėja natūralios medienos, greitai surenkami mediniai nameliai.
Vis dėlto daugelis žmonių šios karavano alternatyvos vis dar nesiryžta rinktis dėl viešai sklandančių mitų apie mažesnį medinio namelio patvarumą, greitą nusidėvėjimą ir didelę kainą. Todėl, siekiant išsiaiškinti, kaip yra iš tikrųjų, „Meistro Namai“ savo nuomone apie šiuos, dažnai girdimus teiginius pasidalinti paprašė ilgametę patirtį medinių namelių gamyboje ir priežiūroje turinčių specialistų.
Ar karavanai medinius namelius iš tiesų lenkia tvirtumu ir ilgaamžiškumu?
Nors medinių namelių statybose nėra naudojamos karavanams būdingos metalinės konstrukcijos ar plastmasė, teisingai apdirbta, kokybiška ir reguliariai prižiūrima mediena nedideliame mediniame namelyje leis jaustis kaip tvirtuose, gamta dvelkiančiuose namuose. Atsižvelgiant į tai, kad, kaip ir bet kuri kita natūrali medžiaga, mediena yra gera puvinių grybų, miltligės ir pelėsių augimo terpė, o klimato pokyčiai ir drėgmės padidėjimas suteikia šiems organizmams geresnes augimo sąlygas, tinkamai medienos apsaugai būtina rinktis profesionalias priemones. Pavyzdžiui, aukštos kokybės medienos apsaugos gruntuose yra fungicidų, kurie įsigeria į medieną ir apsaugo ją nuo kenksmingų mikrobų. Vis dėlto šie fungicidai nesukuria apsauginės plėvelės ant medienos paviršiaus, kuri būtina siekiant apsaugoti medį nuo išorinių veiksnių, todėl norint užtikrinti medienos ilgaamžiškumą ir tvarumą, būtina naudoti ir išorinius dažus.
Ar karavanai išorės veiksniams yra atsparesni nei mediniai nameliai?
Gerai prižiūrimas, aukštos kokybės medžiagomis apsaugotas medis gražiai atrodys ir po 30 metų, kai šiuo atveju net ir ypatingą priežiūrą gaunančio karavano išvaizda keistis pradės jau po kelerių metų.
Keliantiems klausimą, kokias priemones medinio namelio priežiūrai šiuo atveju reikėtų rinktis, rekomenduojame labiausiai atsižvelgti į regionui būdingas oro sąlygas. Taip pat derėtų nuspręsti, kaip norite, kad išorinės sienos atrodytų po penkerių ar 30 metų. Senstanti mediena pamažu keičia spalvą ir išvaizdą, kuriai ypač daug įtakos turi naudojamos apsaugos priemonės, todėl, ekspertų teigimu, renkantis apdailos medžiagas, bene dažniausiai susiduriama su klausimu – permatoma ar nepermatoma apdaila namui tiktų labiau.
Kalbant apie permatomą medienos apsaugą, specialistai tokią apdailą rekomenduoja taikyti labiau lygiam, obliuotam paviršiui. Tiesa, permatomos dangos ilgalaikiškumas – ypač priklauso nuo klimato sąlygų. Pavyzdžiui, retai saulės šildomos rąstinio namo pusės apdaila po 15 metų gali visiškai nepasikeisti, o saulėta, pietinė pusė gali reikalauti atnaujinimo po poros metų. Tačiau vienas didesnių permatomų priemonių privalumų yra tai, jog plonu sluoksniu padengta danga yra daug lengviau pakeičiama nei nepermatoma danga, nes nepleiskanoja, o tiesiog nublanksta arba nunyksta nuo saulės. Dar vienas, ne mažiau svarbus kriterijus renkantis paviršiaus apdailą galėtų būti ir tai, kaip dažnai ją turėsite kartoti. Pavyzdžiui, skaidrią apdailą reikia pakartoti daug dažniau nei nepermatomą.
Vis dėlto labiau nei skaidrias medienos apsaugos priemones specialistai rekomenduoja tamsintus lakus. Taip yra todėl, nes juose esantis pigmentas (t.y. spalvų dalelės) geriau sustabdo UV spinduliavimą, kuris bando suskaidyti medienos paviršiaus ląsteles. Kuo daugiau spalvų dalelių, tuo lėčiau medienos paviršius sensta. Kitaip tariant, kuo stipresnė ir mažiau permatoma medžio dažų spalva, tuo geriau ši mediena yra apsaugoma nuo saulės.
Įtakos namo apsauginių priemonių veiksmingumui bei ilgalaikiškumui turi ir apsaugos priemonėse naudojamo dažų rišiklio kokybė, nes jis sudaro daugiau ar mažiau tankią plėvelę, kuri apsaugo medienos paviršių nuo išorinės drėgmės. Ši apsauga svarbi todėl, kad nuolatiniai drėgmės svyravimai sukelia medienos plėtimąsi ir susitraukimą, o tai veda į jos skilimą.
Ar karavanai iš tiesų pasižymi geresniu kainos ir kokybės santykiu?
Rinkdamiesi karavaną, kurį ketinate statyti savo sodyboje, perkate jau surinktą prekę, todėl dažnu atveju tenka priimti kompromisus ar susitaikyti ne su visai idealiu mobilaus namelio išplanavimu bei nereikalingomis erdvėmis, už kurias vis tiek turėsite mokėti. Šiuo atveju renkantis medinį namelį, savo poilsio erdvę galite susiprojektuoti pagal savo asmeninius poreikius, nemokėdami už tai, kas jums nėra reikalinga. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad dažnai pigesniu pasirinkimu įvardijami karavanai ilgainiui reikalauja ne mažiau priežiūros nei mediniai nameliai, todėl statinio priežiūros klausimu taip pat daugiau sutaupyti nepavyks. Galiausiai, net ir prabangiausias karavano įrengimas neprilygs natūraliai kvėpuojančioms medinėms sienoms ir gamtos natūralumo kupinai, užburiančiai medinio namelio atmosferai, leidžiančiai pajusti tikrąjį poilsio gamtoje efektą.