Daugelis mūsų namuose dabar ir dirba, ir valgo, ir leidžia laisvalaikį. Jei kažkurios namų erdvės, vietos trūkumas ar netvarka erzino ir anksčiau – dabar tai gali visai išmušti iš pusiausvyros. Atnaujinęs vieno kambario butą, IKEA interjero dizaineris pademonstravo, kaip net itin mažuose namuose galima turėti patogią virtuvę, jaukią poilsio erdvę ir talpią drabužinę. Įgyvendintus jo sprendimus pritaikyti galima bet kuriuose namuose. Daugelis atsieis vos kelis eurus.
„Tarptautinis IKEA tyrimas „Gyvenimas namuose“ parodė, kad privatumas namuose mums būtinas norint pailsėti, atlikti susikaupimo reikalaujančius darbus ar užsiimti hobiais. Privačią erdvę susikurti galima net itin mažuose namuose. Kai vietos nėra daug, asmeniniu kampeliu pavirsti gali net fotelis su bendroje erdvėje su jaukiu apšvietimu, kur ramiai paskaitysite knygą su puodeliu arbatos ir leisite mintims nurimti“, – sako IKEA interjero dizaineris Mantvydas Breivė.
Kaip atrasti vietos darbo stalui?
Mažoje erdvėje, kurioje verda 24 valandų gyvenimas, ant grindų svarbus kiekvienas centimetras. Mažiau vietos užims per visą sienų aukštį pritaikytos spintos, spintelės ir lentynos, negu ant grindų, ar neaukštų baldų sukrauti daiktai. Be to, atvirai laikomi ant paviršių jie kuria netvarkos įspūdį, kaupia dulkes.
„Mažoje erdvėje, visur išdėlioti daiktai ją dar labiau vizualiai suspaudžia. Tad rinktis vertėtų uždarus daiktų laikymo sprendimus, atvirus paliekant eksponuoti vos keliems daiktams, kuriais didžiuojatės. Apsidairykite, gal virtuvėje ir svetainėje plikos sienos, o darbo stalo ant grindų pastatyti nėra kur? Verta rinktis pakabinamas, uždaras spinteles ir spintas iki pat lubų, taip atlaisvinant grindų plotą“, – pataria interjero dizaineris.
Vieno kambario butas prieš pokyčius:
Daugiau erdvės kūrybai virtuvėje
Specialistas pastebi, kad dažniausiai daroma interjero klaida gyvenant mažuose namuose – nefunkcionaliai išnaudota erdvė. Vietoje masyvių, daug vietos užimančių baldų vertėtų rinktis kompaktiškesnius ir kelias funkcijas atliekančius sprendimus. Ypač tai svarbu mažoje virtuvėje.
„Vienam ar dviese dalijantis nedidelį butą, greičiausiai pakaks mažesnio nei įprastas šaldytuvo, dviejų vietų kaitlentės ir siauresnės plautuvės. Nepamainomas prietaisas yra ir orkaitė su mikrobangų krosnele viename. Tokie pasirinkimai padės sutaupyti vietos miniatiūrinėje virtuvėje ir palikti daugiau ploto ant darbastalio maistui gaminti“, – pataria M. Breivė.
Dar vienas vietą taupantis sprendimas – valgomojo stalą atstojanti virtuvės sala. Ji iš vienos pusės tarnaus kaip spintelė su stalčiais virtuviniams įrankiams laikyti bei darbastalis maistui gaminti, o iš kitos – kaip valgomojo stalas, kartais pavirstantis ir vieta darbui kompiuteriu. Taip pat, gyvenant mažoje erdvėje, toks sprendimas bent vizualiai atskiria virtuvę nuo likusio kambario.
Padės išvengti konfliktų dėl netvarkos
Netvarka yra vienas didžiausių streso ir nesutarimų šaltinių namuose. IKEA „Gyvenimo namuose“ tyrimas parodė, kad kas antras lietuvis namuose dėl to pykstasi. Du iš penkių norėtų turėti daugiau erdvės laikyti rečiau naudojamiems daiktams. Interjero dizaineris sako, kad buitį itin palengvina ir daugiau vietos sukuria tinkamas daiktų laikymas spintose, stalčiuose ir spintelėse.
„Virtuvėje nepamainomi įrankių ir prieskonių padėklai stalčiams. Jie leidžia rūšiuoti, tvarkingai laikyti virtuvės reikmenis. Stalčių skirtukai – pravartus sprendimas siekiant maksimaliai išnaudoti vietą gilesniuose virtuvės stalčiuose. Su jais galima atskirti puodus ir pjaustymo lenteles jas laikant vertikaliai, kad užimtų mažiau vietos. Keletą eurų tekainuojantis puodų dangčių stovas puikiai tiks laikyti tefloninėms keptuvėms, kad jos nesusibraižytų“, – vardija IKEA interjero dizaineris.
Biriems produktams spintelėse laikyti jis pataria naudoti skirtingo aukščio stiklinius indus, taip išnaudojant visą spintelės gylį ir lengvai matant, kas juose yra. Vietos spintelėse daugiau atsiras ir naudojant įstatomą lentyną, su kuria indus ar maisto produktus sudėsite keliais aukštais.
Tuo tarpu drabužių spintoje erdvės atlaisvinti pavyks pasitelkiant sprendimus skirtingiems drabužiams laikyti. Keliolika eurų kainuojanti ištraukiamoji kelnių kabykla leidžia patogiai kabinti kelnes, ištraukiami padėklai su skirtukais spintose – tvarkingai laikyti ir matyti aksesuarus, papuošalus.
Vieno kambario butas po pokyčių:
Paprasta gudrybė skirtingoms zonoms sukurti
Kai namais kiaurą parą dalintis tenka su kitais šeimos nariais, kurių ritmas nebūtinai sutampa su mūsų – kaip niekada svarbią vietą užima apšvietimas. Tinkamas apšvietimas suteikia ir jaukumo, ir vizualiai praplečia erdvę.
„Jei tame pačiame kambaryje vienas nori skaityti knygą, o kitas ilsėtis ar darbuotis kompiuteriu – reikėtų pasitelkti daugiau funkcinio apšvietimo šaltinių. Apšvietimas prie lovos tiks skaitant knygą, šviestuvas ant darbo stalo leis dirbti netrukdant šalia esančiam žmogui, o šviesa prie virtuvės darbastalio maisto gaminimą pavers atpalaiduojančiu užsiėmimu“, – pataria M. Breivė.