Tegul 2019-ieji tampa tais metais, kai visiems laikams atsikratysite nereikalingų daiktų ir išmoksite nebeapkrauti savo namų.
Atėjus naujiems metams kyla noras iš pagrindų susitvarkyti visus namų kampus. Jei šis noras jums kirba jau seniai, ko gero esate susipažinę su tvarkymosi eksperte iš Japonijos Marie Kondo. M. Kondo knyga „Tvarkingų namų stebuklas: japonų menas tvarkytis“, kuri angliškai buvo išleista 2014 m., motyvuoja žmones visame pasaulyje atsikratyti nereikalingų daiktų ir gyventi tvarkingiau bei sąmoningiau. Knygoje autorė pristato „KonMari“ metodą, siūlydama atsisveikinti su daiktais, kurie nekelia džiaugsmo.
Pateiksime kelis pagrindinius Marie Kondo patarimus, kurie padės paversti namus jaukia, erdvia ir malonia vieta be nereikalingų daiktų.
Visų pirma, Marie Kondo siūlo įsivaizduoti, kaip norėtumėte gyventi šiais metais – labai svarbu turėti aiškią idėją ir viziją. Jei turėsite aiškų tikslą, atsiras daugiau motyvacijos taikyti „KonMari“ metodą, nes tiksliai žinosite, ką norite pasiekti.
Pradėti reikėtų nuo revizijos: peržiūrėkite, ką turite, pajauskite, ką tie daiktai jums reiškia. Galite pradėti nuo drabužių. Suneškite visus į vieną kambarį, sumeskite į krūvą, tada imkite po vieną iš krūvos ir pagalvokite, ar šis konkretus drabužis atitinka jūsų 2019 m. viziją.
Jei drabužių turite per daug ir šis metodas jus trikdo, suskirstykite drabužius pagal kategorijas. Vieną dieną galite rūšiuoti tik kelnes, kitą – sukneles ir t.t.
Kalbant apie mažų erdvių tvarkymą, Marie Kondo pataria laikyti visus panašius daiktus vienoje vietoje. O jei turite spintą ar drabužinę su stalčiais, drabužius į stalčius dėkite vertikaliai, kad atidarę stalčių geriau juos matytumėte. Tai taip pat padeda taupyti erdvę.
Tvarkant namų erdves, kur daugiausia judėjimo, tai yra, prieškambarį, virtuvę ir vonią, Marie Kondo visų pirma pataria apgalvoti, kas leistų jums visada dėti daiktus į vietą. Pavyzdžiui, vonioje nepatartina dėti daiktų šalia kriauklės, nes jei jie sušlaps, nebekels džiaugsmo. Pasistenkite neapkrauti šių erdvių nereikalingais daiktais, kad jas būtų lengva valyti.
Miegamajame pagrindinis akcentas yra lova. Įpraskite atsikėlę visų pirma ją pasikloti. Jei nepasiklosite, miegamasis neatrodys tvarkingai.
Virtuvėje nuolat prisikaupia smulkmenų, kurios užima vietą ir nedera viena prie kitos. Pagrindinis Marie Kondo patarimas tvarkant virtuvę, ypač spintelių stalčius – maksimaliai išnaudoti jų potencialą. Suskirstykite daiktus į kategorijas, kad jie nebūtų bet kaip suversti į stalčių.
Prieškambaryje numatykite vietą raktams, akiniams nuo saulės ar kitiems aksesuarams, kad jie turėtų vietą ir nesimėtytų visuose kambariuose.
Tvarkymosi ekspertė pastebi, kad pastaruoju metu jos klientams labiausiai rūpi, kur dėti daiktus, kurie buvo populiarūs prieš dvejus metus, bet dabar jau nebėra tokie madingi.
Be to, anot M. Kondo, anksčiau jos klientus labiau domino pats tvarkymasis, o dabar jiems labiau rūpi sąmoningas, harmoningas gyvenimo būdas.
Ekspertės teigimu, sąmoningai ir harmoningai galime gyventi tuomet, kai išsiaiškiname, kurie iš mus supančių daiktų mums teikia džiaugsmą, kas leidžia jaustis laimingais. Kai per šią prizmę peržvelgsime visus savo gyvenimo aspektus, net mitybą, suprasime, kokių medžiagų reikia mūsų organizmui, kokio judėjimo reikia mūsų kūnui. Tai savo ruožtu pagerins viso gyvenimo kokybę, nes vis labiau imsime suprasti, ko mums reikia, kad būtume savimi.
Marie Kondo teigimu, jos pačios namuose nėra konkretaus dekoravimo stiliaus, o svarbiausias jų akcentas – gaivumas ir švara. Ekspertė pasakoja, kad kas rytą atidaro visus namo langus ir jį gerai išvėdina, o tada uždega smilkalą, kad išvalytų erdvę. Taip pat ji prisipažino mėgstanti kristalus – ji dėlioja juos skirtingose namų vietose, ir taip vėlgi valo namus.
Tvarkymosi ekspertė papasakojo, kad laikosi japoniškos tradicijos išdėlioti druską įvairiuose namų kampuose. Japonai tiki, kad druska taip pat turi valančių savybių. Druskos galima užberti bet kurioje namų vietoje, kurioje jaučiasi sunkumas ar užsistovėjimas – tai gali būti miegamasis arba prieškambaris, bet iš esmės bet kuri namų vieta, kurioje norisi daugiau aiškumo.