Mus supanti aplinka daro didelį poveikį mūsų vidinei būsenai, todėl labai svarbu neleisti namuose įsivyrauti chaosui, kuris kartais atsiranda dėl daiktų pertekliaus. Palaikant tvarką ir racionalų daiktų kiekį namuose galima priartėti prie taip trokštamo harmonijos jausmo tiek namuose, tiek sieloje.
Yra ne viena priežasties, kodėl esame linkę save apsupti dideliu nereikalingų daiktų kiekiu ir jaučiame vidinį sunkumą, kai tenka jais atsikratyti. Mobilios savipagalbos programėlės „Sanity & Self“ tvarkos ir organizuotumo ekspertė Eve D’Onofrio yra suformulavusi kelias galimas daiktų kaupimo ciklo priežastis ir pasiūlymus, kaip tai sustabdyti.
Nerimas. Nerimas dėl sprendimų priėmimo gali būti priežastis, kodėl namuose atsiranda netvarka. Juk kiekvieną kartą ką nors parsinešus į namus, nesvarbu, kas tai bebūtų (maisto produktai, lankstinukai rasti pašto dėžutėje ir pan.), reikia nuspręsti, kur tai padėti. Tokio nerimo padariniai – ne vietoje sudėti įvairiausi daiktai.
Pasak Eve D’Onofrio, norint susidoroti su tokia problema, pirmiausia reikia atpažinti su sprendimų priėmimu susijusį negerą jausmą. Toks savęs pažinimas padės įveikti su nerimu susijusį stresą ir įgauti pasitikėjimo priimant sprendimus.
Pokyčių baimė. Daiktų organizavimu taip pat gali būti sunku užsiimti tiems, kurie bijo pokyčių. Juk viso savo turto peržiūrėjimas ir atsikratymas nereikalingais daiktais yra susijęs būtent su pokyčiais. Norint atsikratyti šios baimės, ekspertė rekomenduoja užduoti sau „o kas jeigu“ klausimus. Pavyzdžiui: „O kas jeigu mano spinta būtų tvarkinga ir iš jos būtų pašalinti nebenešiojami drabužiai?“. Šie klausimai padeda suprasti, ko iš tiesų yra bijoma.
Praradimo mentalitetas. Dažnai kai kuriais nenaudojamais daiktais nenorime atsikratyti todėl, nes jie kainavo nemažai pinigų arba juos padovanojo brangus žmogus. Taip pat būna tokių daiktų, kuriuos laikome „dėl viso pikto“. Tokiu atveju, šiuos daiktus išmesdami, jaučiame praradimo jausmą. Kad to būtų galima išvengti, rekomenduojama juos paaukoti arba parduoti. Jeigu to nepavyksta padaryti, reikia aiškiai suvokti, kad kiekvienas iš mūsų turi teisę priimti sprendimus, kurie padarys namų erdvę jaukesnę ir malonesnę.
Baimė, kad nepavyks susitvarkyti su užduotimi. Daiktų ir namų erdvės organizavimas iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti gana gąsdinantis procesas. Namuose dažnai būna susikaupę tiek daug daiktų, kad net nežinome ką su jais daryti. Dėl šios priežasties, ne pas vieną iš mūsų dažnai spintos arba sandėliukai pasidaro sunkiai atidaromi.
Tam, kad būtų paprasčiau susidoroti su šia užduotimi, pirmiausia reikia susidaryti aiškų daiktų organizavimo planą. Reikia neskubėti visko sutvarkyti vienu metu. Geriausia šį darbą suskaidyti į atskiras, lengviau įveikiamas dalis, pavyzdžiui, tvarkyti ne visą patalpą, o pradėti nuo vienos jos dalies.