Namai – erdvė, kurioje trokštame jaustis ne tik saugiai ir patogiai, bet ir jaukiai. Nuomojantis būstą, nuosaviems namams būdingą jaukumą tenka kurti minimaliomis priemonėmis. Paklausėme tinklaraščio „Ten kur namai“ ir knygos „Gyvenk kaip patinka“ autorės Sigitos Petruninos, kokiomis priemonėmis to pasiekti.
Dekoratorė Sigita Petrunina sako, kad interjero dekoro detalės namams suteikia jaukumo, o labiausiai – asmeniškumo. Jos manymu, daiktai namuose turi pasakoti istoriją ir turėti reikšmę (svarbu kad tai nebūtų tiesiog bet kokių daiktų ir gražių detalių rinkinys). Tuomet tai bus ne tik dekoras, bet ir asmeninės namų istorijos dalis.
Kuriant tokį, asmeniškumu dvelkiantį, dekorą nuomojamame bute, yra susiduriama su limituotų erdvės pokyčių problema (pavyzdžiui, sienų dažyti negalima). O kartais paprasčiausiai nesinori į tuos pokyčius investuoti, žinant, kad tai yra tik laikinas būstas. Bet visgi gyventi reikia, o gyventi jaukiai – smagu.
Tad ką daryti, kad kraustantis į kitus nuomojamus namus netektų pirkti visų naujų daiktų? Kaip padalinti erdves ir sukurti jaukius namus? Ką padaryti, kad nuomojamas būstas taptų jaukus ir kaip tam neišleisti daug pinigų?
Spalvos
Svarbu pasirinkti kelias spalvas ir jų laikytis. Tuomet daug lengviau išsirinkti naujus daiktus, o namai nemirga visomis vaivorykštės spalvomis. Toks interjeras atrodo subtiliai ir išieškotai. Dekoratorė sako, kad yra skaičiusi, kad tinkamiausias spalvas namams išsirinkti galima pažvelgus į savo spintą – kokių atspalvių rūbų daugiausia ten, tokios spalvos Tau yra artimiausios.
Dažnai nuomojamas būstas jau turi savo sienų, grindų spalvas. Tad ką gali padaryti Tu? S. Petrunina rekomenduoja maksimaliai prie jų priderinti turimus ir planuojamus namų dekoro elementus.
Funkcionalumas
Dažnai nuomojamas būstas būna mažas. Kartais viena patalpa atlieka kelias funkcijas. Ką daryti, jei tame pačiame kambaryje reikia ir miegoti ir priimti svečius? Dekoratorė sako, kad reikia padalinti kambarį į funkcines zonas.
Tai padaryti galima pasitelkusi pertvaras, knygų lentynas, širmas. Arba galima kitaip sustatyti baldus. Dekoratorė pateikia pavyzdį, kad jos namuose sofos atlošas tarsi dalija kambarį per pusę. Vienoje kambario pusėje jos šeima valgo, vakaroja su draugais. Kita pusė yra atsipalaidavimo, TV žiūrėjimo ar tiesiog drybsojimo zona.
Detalės
Smulkmenos, knygos ar sumaniai dekoruotos lentynos taip pat padeda kurti namų jaukumą. Pavyzdžiui, įspūdingai atrodys knygos lentynoje sudėtos pagal spalvas.
Kadangi S. Petrunina yra didelė dekoratyvinių pagalvėlių mėgėja, nuomojamam būstui ji labai rekomenduoju jas. Pagalvėlėmis galima kurti namų nuotaiką, o jų užvalkalus keisti priklausomai nuo metų laiko ir pan.
Nors kraustantis iš vieno nuomojamo būsto į kitą, augalai gali būti papildomas trukdis, namams jie suteikia gyvybės ir jaukumo. Taip pat ir pastovumo jausmą.
„Įsivaizduok – keliauja viena gėlė kartu su Tavimi nuo studentų bendrabučio iki pirmųjų šeimos namų. Pastatai ją ant lentynos, nuvalai kraustymosi dulkes nuo lapų ir žinai – Tu jau namuose. Nesvarbu, kad nuomotuose“ – sako S. Petrunina.