Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Ką apie mus atskleidžia netvarka

Ką apie mus atskleidžia netvarka

Ką apie mus atskleidžia netvarka ir nereikalingų daiktų sankaupos? Tai priklauso nuo to, kur jūs juos linkę kaupti, rašoma intriguojančioje naujoje „Kerri Richardson“ knygoje „What Your Clutter Is Trying to Tell You: Uncover the Message in the Mess and Reclaim Your Life“ („Ką apie mus atskleidžia daiktų sankaupos: iššifruok netvarką ir susigrąžink gyvenimą“). Naujojoje knygoje teigiama, kad suvaldę netvarką susigrąžiname savo gyvenimo vairą į rankas. Autorė pateikia daug įdomių įžvalgų, pavyzdžiui, kad netvarka drabužinėje išduoda polinkį laikytis įsikibus savo įsivaizduojamos asmenybės, o daiktais užversta palėpė parodo, kad jūs jaučiatės išduodantys savo artimuosius.

Kas yra netvarka

Pradėkime nuo to, kas yra nereikalingas šlamštas. Jei daiktą naudojate reguliariai ir kaskart jį pamačius norisi nusišypsoti, tai ne šlamštas. O jeigu, pavyzdžiui, kažkokios mielos smulkmenėlės dulka dėžėje jau kokius penkerius metus, kažin ar jos jums labai svarbios. Peržiūrėkite turimus daiktus, iš naujo juos įvertinkite ir arba pradėkite juos reguliariai naudoti, arba su jais atsisveikinkite.

Drabužinė

Emocinis pagrindas: nostalgija

Ką tai reiškia: nereikalingų daiktų sankaupos drabužinėje dažniausiai reiškia tai, kad esate linkę laikytis įsikibę savo tobulo įvaizdžio – jaunesnės, lieknesnės, laimingesnės savo versijos. Galbūt senos suknelės jums primena laikus, kai jautėtės taip, lyg viskas būtų įmanoma. Užtat jums ir sunku jų atsikratyti – ne todėl, kad norėtumėte jas dėvėti, bet dėl to, kad norite ir vėl taip jaustis, kaip anksčiau.

Žvelgdama į aptemptus džinsus ko gero prisimenate, kokią tobulą figūrą anksčiau turėjote, o gal jie primena jums laikus, kai dažnai eidavote linksmintis su draugais. Tokiu atveju svarbiausia savęs paklausti, kaip dabartinėje situacijoje galite pasiekti būseną, kurią jums simbolizuoja šie nebenešiojami drabužiai.

Ką daryti: atrinkite penkis drabužius, kurių nenešiojote pastaruosius šešis mėnesius. Dabar paklauskite savęs apie kiekvieną iš šių drabužių, kodėl jūs vis dar juos laikote. Galbūt vadovaujatės nuostata „o gal prireiks“? Ar jums jie vis dar patinka? Gal džinsų vertėtų atsikratyti, o jų keliamas emocijas susigrąžinti surengus romantišką vakarienę su partneriu arba pasilinksminimą mieste su draugėmis?

Shutterstock nuotr.

Darbo stalas

Emocinis pagrindas: atidėliojimas

Ką tai reiškia: besikaupianti sąskaitų, dokumentų ir kitų popierių krūva parodo, kad atidėliojate progresą, judėjimą pirmyn. Ignoruodami besikaupiančias popierių šūsnis, vengiate spręsti sudėtingus klausimus. Jei baisu pradėti naują projektą, visko atrodo tiesiog per daug, automatiškai kaupiasi nesutvarkyti popieriai, kurie savo ruožtu dar labiau viską stabdo. Vien įtampos dėl per didelių lūkesčių užtenka, kad padėtis ant darbo stalo taptų nebevaldoma.

Paprasčiausias sprendimas – visų pirma užkirsti kelią netvarkai, taip neturėsite jokių pasiteisinimų.

Ką daryti: išrūšiuokite korespondenciją iškart, kai tik gaunate. Šlamštlaiškius išmeskite į rūšiavimo konteinerį. Reikalingus laiškus iškart išimkite iš vokų, o šiuos išmeskite į rūšiavimo konteinerį. Pasilikite tik tuos laiškus, kurie tikrai bus reikalingi. Kai paviršiai bus tušti ir tvarkingi, kelias į ateitį taps aiškesnis.

Automobilis 

Emocinis pagrindas: išplaukusios ribos

Ką tai reiškia: jei automobilyje kaupiasi nereikalingi daiktai, reiškia, jums patiems jame lieka vis mažiau vietos. Pagalvokite, galbūt ir gyvenime leidžiate kitiems žmonėms lipti jums ant galvos? Netvarka automobilio salone paprastai parodo, kad žmogus jaučiasi perkrautas, nes tai turėtų būti jam skirta erdvė, o ne sąvartynas. Pagalvokite – galbūt savo darbo kalendoriuje nepaliekate laisvos vietos naujoms veikloms dėl to, kad galėtumėte pasiteisinti: esu pernelyg užsiėmęs (-usi), todėl negaliu imtis pokyčių. Galbūt apsikraudami darbais apsaugote save nuo bet kokios rizikos? Jei visiems paslaugų prašytojams nesusimąstydami sakote „taip“, paklauskite savęs, kodėl taip darote? Jei norite būti iš tiesų laimingi, teks išmokti ištverti nejaukumą, kuris gali kilti kai kiti jumis nusivilia. 

Ką daryti: mokykitės nubrėžti ribas sakydami „ne“ mažiau rizikinguose santykiuose, pavyzdžiui, bendradarbiui, o ne šeimos nariui, nepažįstamam žmogui, o ne viršininkui. Kai išmoksite nubrėžti sveikas ribas, santykiai bus tvarkingesni, patirsite mažiau streso, jausite gilesnį ryšį su jūsų gyvenime esančiais žmonėmis. 

Shutterstock nuotr.

Garažas

Emocinis pagrindas: vengimas

Ką tai reiškia: paliktos dėžės neišrūšiuotų daiktų ir nebaigtų projektų parodo, kad jums trūksta psichinės energijos sunkioms užduotims atlikti. Jų vengdami apsimetate, kad jų nėra, bet nepamirškite, kad jos niekur nedings. Nereikalingų daiktų sankaupos labai greit virsta fonu, jų tarsi nebepastebime, bet ilgainiui kažkodėl vis mažiau norisi užeiti į garažą.

Kad ir kaip giliai kištume galvą į smėlį, netvarka vis vien mus veikia – kaskart išeinant iš namų ar į juos sugrįžus ji siurbia mūsų energiją. Galbūt garaže vis dar stovi neišpakuotos dėžės su daiktais nuo tada, kai persikraustėte. Greičiausiai, tų daiktų jums nė nereikia, bet vien pagalvojus, kad reikės dėžes kraustyti ir perrinkti daiktus, jus tarsi suparalyžiuoja, tad nedarote nieko.

Ką daryti: taikykite „Pomodoro“ techniką. Šio laiko valdymo metodo esmė – išskaidyti užduotį į mažesnes, įveikiamas dalis, ir nustatyti laikmatį. Pašalinkite visus trikdžius ir nustatykite laikmatį 25 minutėms. Dirbkite nuosekliai, susikaupę, kol nuskambės laikmačio signalas, tada pasidarykite penkių minučių pertrauką. Po keturių „Pomodoro“ raundų pasidarykite ilgesnę pertrauką. Atminkite – jei per visą laiką nuo persikraustymo taip ir nepasigedote dėžėse esančių daiktų, reiškia, jums jų nereikia. O svarbiausia – užkirskite kelią netvarkai, nebeneškite į garažą nereikalingų daiktų. 

Palėpė

Emocinis pagrindas: kaltė

Ką tai reiškia: seniai nenaudojate šeimos relikvijų, senų atvirukų ar nepageidaujamų dovanų, bet jų išmesti jums neleidžia kaltės jausmas – jaučiatės taip, lyg išduotumėte mylimus žmones. Palėpėje laikomi daiktai sieja jus su praeitimi, o laikydami daiktus iš kaltės jausmo, apkraunate save dideliu emociniu bagažu. 

Šeimos relikvijos dažniausiai siejasi su pareigomis, prisiminimais, džiaugsmu, liūdesiu ir apgailestavimu. Močiutės medalionas, nuotraukų albumai, gražiausias mamos servizas – net jei šie daiktai jums iš esmės nėra brangūs, jų atsisakyti dažniausiai yra pernelyg sunku. Vis dėlto užtikriname, kad močiutė tikrai nežiūri į jus iš dangaus ir negalvoja: „Kaip džiaugiuosi, kad ji vis dar saugo mano medalioną, nors jis jai nė kiek nepatinka.“ Jei jis jums brangus, pasilikite, bet daiktai, kurių nenaudojame ar neeksponuojame, tik užgriozdina namus.

Ką daryti: jei kaskart pažvelgę į kažkokį daiktą pralinksmėjame ir nusišypsome, reiškia, toks daiktas neužgriozdina namų. O jeigu atminimo dovanėlės jau penkerius metus glūdi nenaudojamos dėžės dugne, vargu ar jos mums iš tiesų svarbios. Perrinkite šiuos daiktus ir arba pradėkite naudoti kasdien, arba su jais atsisveikinkite.

Mano išsaugoti straipsniai