53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Specialistas pataria: kokie langai geriausi?

Specialistas pataria: kokie langai geriausi?

Tam, kad nesuklystumėte renkantis naujus langus, jums pravers specialisto patarimai.

Itin didelė plastikinių langų ir durų pasiūla dažnai trikdo vartotoją. Neretai dėl informacijos apie jų techninius duomenis bei galimybes stokos būna sunku pasirinkti optimalų kainos ir kokybės santykį atitinkantį pirkinį.

Svarbiausia – šilumos varža

„Viena dažniausių priežasčių, dėl kurios senus langus reikia keisti naujais, – siekis užtikrinti būsto šildymo ekonomiškumą ir apsaugoti namus nuo triukšmo. Todėl renkantis langus ypač svarbu atkreipti dėmesį į šilumos varžos, kuriai didžiausią įtaką turi du pagrindiniai gaminio elementai – profilis (rėmas) ir stiklo paketas, charakteristiką“, – pasakojo langus gaminančios įmonės specialistas Darius Petrokas.

Stiklo paketas, anot jo, sudaro didžiausią lango ploto dalį, todėl norint, kad langas sulaikytų triukšmą ir šilumą, stiklo paketą patariama rinktis itin kruopščiai. Stiklo paketai sudaryti iš dviejų ar trijų hermetiškų stiklų, o tarpai tarp jų pripildyti sauso oro arba argono dujų. Argonas pagerina ir šilumos ypatybes, ir garso izoliaciją.

Verta pamąstyti

Selektyvinis stiklas – tai stiklas, padengtas plonu, plika akimi beveik nematomu metalų ir metalų oksidų sluoksniu, kuris atspindi šilumos spindulius.

„Stiklo paketas su naujos kartos minkšto padengimo selektyviniu stiklu išleidžia į lauką maždaug tris kartus mažiau šilumos negu paprastas stiklo paketas (1,1 W/m²k ir 2,8 W/m²k). Taip vienas kvadratinis metras selektyvinio stiklo, palyginti su paprastu paketu, per šildymo sezoną sutaupo apie 150 kWh šilumos energijos. Vadinasi, palyginti su paprastu, stik­lo paketas atsiperka per 1–2 sezonus“, – aiškino pašnekovas.

Jis ragino pamąstyti nusprendusius investuoti į pažangesnius stiklo paketus, turinčius du selektyvinius stiklus ir vieną paprastą (dviejų kamerų). Tokių paketų šilumos laidumas yra 0,7 W/m²k. Tačiau įvertinus tokių paketų kainas galima teigti, kad atsipirkimo laikas yra apie 10–15 metų (jei šildoma elektra, 7–10 metų). Atsižvelgiant į šiuolaikinių technologijų kaitą, vargu ar tai verta dėmesio investicija.

Iš natūralių gamtos medžiagų

Rėmas – ne mažiau svarbi lango konstrukcijos dalis, dar vadinama PVC (polivinilchlorido) profiliu. PVC – sintetinė termoplastinė medžiaga, sukuriama iš apdorotų natūralių gamtos produktų – valgomosios druskos ir naftos. Ji labai atspari, todėl yra viena iš labiausiai pramonėje ir buityje paplitusių plastiko rūšių.

„Nedegus PVC profilis – tai sudėtinga pertvaromis atskirtų oro kamerų (dažniausiai trijų, bet gaminama ir keturių, penkių, šešių, aštuonių) sistema. Konstrukcija viduje sustiprinta metalu, taip užtikrinant lango tvirtumą ir geometrinės formos pastovumą, – aiškino D. Petronis. – Perkant langą labai sunku apsispręsti, kelių kamerų rėmą rinktis, nes nuo kamerų skaičiaus priklauso profilio šilumos varža.“

Vienoks butui, kitoks namui

Rėmas, pasak specialisto, sudaro apie 10–20 proc. viso lango ploto, todėl reikėtų pasvarstyti, ar verta investuoti į daug kamerų turinčius profilius, nes didėjant kamerų skaičiui viso lango šilumos varža kinta labai nedaug.

Geresnis kainos ir šilumos varžos santykis pasiekiamas pasirinkus platesnį – 70 mm pločio – lango rėmą su trimis kameromis nei su tokio paties pločio keturiomis ar penkiomis kameromis. Daugiabučiui namui rekomenduojamas 60 mm pločio trijų kamerų profilis. Individualiam namui ekonomiškai tikslingiausias būtų 70 mm pločio trijų kamerų profilis.

Renkantis lango profilį, patartina atkreipti dėmesį ir į kamerų pertvarų bei sienelių storį. Lietuvoje labai paplito profiliai su plonesnėmis – 2,7 mm storio – sienelėmis. Jie nėra tokie stiprūs, bet pigesni.

Geriau signalizacija

Kokybiški šiuolaikiniai plastiko langai nesensta, yra atsparūs drėg­mei, atlaiko temperatūros svyravimus (nuo -50 ºC iki +60 ºC), jiems suteikiama 5–10 metų garantija. PVC langų nereikia dažyti – pats plastiko paviršius ilgai išlaiko spalvą ir blizgesį.

„Langų gamintojai ir apsaugos bendrovės vis dažniau ragina į plastikinius langus dėti saugius apkaustus. Per tokius langus sunkiau įsilaužti, bet jie brangesni. Įmontavus saugesnius apkaustus, įsilaužimo metu langas yra nepataisomai sulaužomas ir jį dažniausiai tenka keisti nauju“, – perspėjo pašnekovas. Pasak jo, langas – ne būsto apsaugos priemonė, todėl papildomai reikia investuoti ne į stip­resnius langų apkaustus, o į sig­nalizaciją.

Specialus žymėjimas

Plastikinių langų montavimas – ne mažiau svarbus ir atsakingas nei gamyba.

„Kai kurios mūsų šalies bendrovės, norėdamos užtikrinti kokybiškas montavimo paslaugas, šiandien naudoja specialų gaminių sistemų žymėjimą. Užsakovui nematomoje vietoje paliktas spaudas rodo, kuris gamybos ar montavimo specialistas atliko darbą“, – sakė D. Petronis.

Tokia sistema, anot jo, užtikrina geresnius darbo rezultatus.

Mano išsaugoti straipsniai