Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ informuoja, jog pastaruoju metu maisto produktuose neretai aptinkami šiengraužiai. Ekspertai rekomenduoja gerai apžiūrėti perkamą birią, sausą produkciją. Jie suaktyvėja vėlyvą rudenį, kai oras lauke stipriau atšąla. Šiengraužiai – primityvūs vabzdžiai, kurie kelia asociacijas su šieno graužikais, kenkėjais, tačiau tai ne visai teisinga nuomonė.
Iš parduotuvių lentynų – į gyventojų namus
„Pasitaiko atvejų, kai dar pakuojant produkciją papuola kenkėjų, kurie kartu su produktais atsiduria parduotuvių lentynose.
Tokių įvykių dažniau pasitaiko perkant importuojamą produkciją. Iš lentynų produktai keliauja į žmonių namus, kur nepastebėti kenkėjai ima veistis. Taip neseniai nutiko ir su šiengraužiais“, – teigia biologas Liutauras Grigaliūnas.
„Prieš kelias dienas teko šiuos kenkėjus naikinti vienos gyventojos bute. Šiengraužiai linkę maitintis drėgnu popieriumi, dažnai apgadindami senas knygas, taip pat drėgnesne mediena, pūvančia žole.
Gyvendami žmogaus būsto sąlygomis dažniausiai šie vabzdžiai užpuola įvairius žmogaus laikomus birius ar džiovintus produktus, tad nenustebome, jų radę maisto spintelėje“, – pasakoja specialistas.
Kaip atpažinti šiengraužį?
Atpažinti šiengraužį gana paprasta, bet kol jų nėra daug užsiveisę, pastebėti nelengva. Šie kenkėjai smulkūs (apie 1 mm), turi keturis plėviškus sparnus, nors žmogaus būstuose sutinkamos šiengraužių rūšys būna besparnės, pilvelis trumpas, turi ilgas siūliškas antenas.
Šiengraužiai daro nemenką žalą knygoms, meno dirbiniams, įvairiai grūdinei produkcijai.
Ypatingai šiengraužiai mėgsta ilgesnį laiką užlaikytus produktus, kurie būna net užkrėsti pelėsiu.
Kaip naikinti šiengraužius?
Jei šių kenkėjų atsirado namuose, biologas pirmiausiai rekomenduoja pašalinti pažeistus produktus, gerai išvalyti spinteles, kuriose buvo užkrėsta produkcija. Taip pat reikalinga naikinimui naudoti veiksmingas ir žmogaus sveikatai nepavojingas medžiagas.
Gaminamai ar importuojamai produkcijai turi būti tinkamai atlikta fumigacija, užkertanti kelią užkrėstiems produktams pakliūti į lentynas, vėliau – į žmonių namus. Įmonėse labai svarbu stebėti ir sandėliavimo vietas, laiku pašalinti pakuotes, kuriose aptikti kenkėjai, kad jie neužkrėstų kitų produktų.