53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip išsirinkti praktiškiausią maišytuvą vonios kambariui

Kaip išsirinkti praktiškiausią maišytuvą vonios kambariui

Atrodytų užtektų tik tiek, kad vonios kambario maišytuvai be kliūčių leistų gauti vandens ir bent jau padoriai atrodytų. Vis dėlto vandens maišytuvai siūlo kur kas didesnę pasirinkimo įvairovę nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Ką rinktis norint sutaupyti vandens? Ar jūsų vonios kambariui tiks prie sienos tvirtinamas praustuvo maišytuvas? Iš kokių spalvų ir padengimų maišytuvų galite rinktis? Į šiuos ir kitus klausimus atsako ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.

Praustuviniai maištuvai 

Praustuviniai maišytuvai tradiciškai būna 3 tipų. Lietuvoje populiariausi prie praustuvo tvirtinami maišytuvai. Jiems praustuvėse yra padaryta speciali anga, todėl tvirtinimas yra santykinai nesunkus. Antra rūšis yra maišytuvai tvirtinami prie sienos. Maišytuvus gaminančios įmonės „Rubineta“ atstovas Gytis Mikuličius teigia, kad mūsų kraštuose jie nėra populiarūs.

„Tai lemia vandentiekio vamzdynų išplanavimas. Senuose namuose ar butuose tokių maišytuvų tvirtinimas būtų komplikuotas – reikėtų griauti sienas ir išvedžioti vamzdžius iš naujo. Dėl šios priežasties Rytų Europos šalyse tokie maišytuvai nėra populiarūs, jie labiau tinka naujos statybos namams arba tuo atveju, jei vykdoma kapitalinė vonios rekonstrukcija“, – teigia pašnekovas. Už pastarąjį šiek tiek populiaresnis yra trečiasis tvirtinimo tipas – vonios praustuvas pastatomas ant stalviršio, o maišytuvas tvirtinamas prie spintelės stalviršio.

Maišytuvai taip pat skiriasi ir savo valdymo būdu. „Jie gali būti mechaniniai vienos svirties, dviejų rankenėlių, sensoriniai. Praustuvo maišytuve jau yra sumontuotos maišytuvą su vandentiekiu jungiančiosios žarnelės arba vamzdeliai. Praustuvo maišytuvas gali būti su dugno vožtuvu ar be jo. Dugno vožtuvas – tai ventilis uždarantis ir atidarantis vandens pralaidumą iš praustuvo į kanalizaciją“, – teigia įmonės „Vilpra“ vonios ir įrangos specialistas Egils Logins.

Padengimas. Praustuvo maišytuvų pasirinkimas taip pat yra gana konservatyvus, nors rinktis yra iš ko. Pasak G. Mikuličiaus, patys populiariausi yra chromuoti maišytuvai. „Jeigu interjero sprendimai reikalauja kažko išskirtinio, galima rinktis ir spalvotus maišytuvus. Taip pat pasirenkami sendinto žalvario imitacija padengti maišytuvai, sendinto vario imitacija, nerūdijančio plieno arba milteliniu būdu dažyti maišytuvai. Tiesa, šios spalvos yra mažiau populiarios lyginant su chromu. Tokius maišytuvus dažniau parenka vonias projektuojantys dizaineriai“, – teigia G. Mikuličius.

Matmenys. Renkantis maišytuvus svarbiausi yra du parametrai – aukštis ir snapo ilgis. Aukštis lemia kiek maišytuvo snapelis bus pakilęs virš stalviršio, o snapo ilgis – kiek jis yra atitolęs nuo subėgimo ertmės. Pašnekovo teigimu, ilgesnis snapelis suteikia daugiau patogumo, kadangi srovė teka toliau nuo krašto.

Dušo maišytuvai

Dušo maišytuvų taip pat yra kelių rūšių. „Pagal valdymo būdą jie skirstomi į vienos svirties, dviejų rankenėlių, sensorinius ir termostatinius maišytuvus. Skirtingų gamintojų maišytuvai išsiskiria ne tik dizainu, bet ir techninėmis savybėmis, kokybe. Vis dažniau renkantis vandens maišytuvus dušui ar voniai, atkreipiamas dėmesys į termostatinius maišytuvus. Termostatinis maišytuvas – tai specialus maišytuvas, kuris išlaiko pastovią ištekančio vandens temperatūrą. Dušo termostatai Europoje naudojami jau kelis dešimtmečius, tačiau Lietuvoje išpopuliarėjo palyginti visai neseniai“, – pasakoja E. Logins.

Lyginant su praustuvais, dušo maišytuvų pajungimas visiškai skiriasi – dušas prijungiamas prie sienos. Skiriasi ir jų dizainas. Dušo maišytuvai turi ne tik snapą, tačiau ir dušo prijungimo angą. Taip pat jie dažniausiai būna ilgesni ir turi dar vieną papildomą detalę – divertorių. Jis leidžia perjungti vandens srovę.

„Divertoriai yra įvairių konstrukcijų, nuo rankinių, su keramikine širdele viduje, iki automatinių. Galbūt geriausiai žinomi – patraukiami divertoriai, su paprasta ašimi. Kai kuriems žmonėms ši sistema nėra patogi – leidžiant vandenį, susidaro spaudimas ir perjungti divertorių gali būti sunku, kartais reikia ir fizinės jėgos. Tokias problemas gali išspręsti pasukamas divertorius su keramikiniu ventiliu. Labai patogus divertorius su automatine ašimi – kai įjungiate vandenį ir pakeliate divertorių, jis užsifiksuoja, o vandens slėgis neleidžia jam grįžti. Išjungus vandenį, ašis automatiskai grįžta į pradinę padėtį, taip nereikia nuolat pačiam junginėti divertoriaus, norint, kad vanduo vėl bėgtų per snapą. Šis sprendimas yra patogus ir tinkamas netgi prie žemų slėgių“, – pasakoja pašnekovas.

Dušo maišytuvai gali būti parduodami komplekte, į kurį dar įeina dušo galvutė, laikiklis ir žarnelė. Juos pritaiko gamintojas, tačiau galima pirkti ir maišytuvą atskirai nuo viso komplekto, o norimas detales pasirinkti patiems. Kalbant apie padengimus, dušo maišytuvai yra dar artimesni klasikiniam variantui nei praustuvės – nors rinkoje siūloma ir kitų variantų, beveik didžioji dalis pasirenkamų dušo maišytuvų yra chromuoti.

Priklausomai nuo vonios išplanavimo, galima rinktis ir nestandartinio tipo maišytuvus. „Senos statybos namuose, kur šalia stovi praustuvas ir vonia, populiariausias pasirinkimas yra maišytuvai su ilgu snapu. Jį galima sukioti į šonus ir prireikus prileisti vandens į praustuvę ar į vonią. Būna ir maišytuvų, skirtų tik dušui – jis yra be snapelio, prisisuka tik dušo galvutė. Tai patogu, jeigu neturite vonios, o tik dušo kabiną. Vis dėlto, nors ir turint dušo kabiną praktiškiausias variantas yra maišytuvas su trumpu snapeliu – juk kartais gali prireikti, tarkime, prisileisti talpą vandens“, – pasakoja G. Mikuličius.

Nors rinkoje dominuoja maišytuvai su svirtimi, tačiau egzistuoja ir klasikinio tipo maišytuvų su rankenėlėmis, kurie taip pat yra populiarūs. Priežastis, teigia pašnekovas, yra tradicija. „Yra nemaža vartotojų grupė, kuri pripažįsta tik tokį maišytuvą – yra tekę girdėti, kad jie, pripratę prie senųjų maišytuvų, ir dabar renkasi būtent tokius. Jie apie šiuos maišytuvus viską žino. Prireikus, patys pasikeis ar susitvarkys tarpines, o jei iškils problema, nereikės kviestis specialisto. Tiesa, naudojant gumines tarpines, ilgainiui leidžiant vandenį gali prasidėti vibracijos. Išeitimi galėtų tapti maišytuvas su keramikiniais ventiliais – jie yra patikimesni ir ilgaamžiškesni už senojo tipo, kompresorinius ventilius. Kainų skirtumas tarp jų nėra didelis“, – pasakoja pašnekovas.

Taupantiems. Vienas iš aktualių kriterijų vonioje – vandens taupymas. Žinoma, tai, kiek bus išleista vandens, priklauso nuo gyventojų įpročių, tačiau egzistuoja ir techninių sprendimų. Vienas iš jų – aeratoriai ribojantys vandens srautą, kuriuos galima įmontuoti atskirai arba nusipirkti maišytuvus jau su šiuo įrenginiu. Jų veikimo principas – vandens srovė, leidžiama per specialų „sietelį“, yra sumaišoma su oru. Taip vanduo išsisklaido ir sukuriama šiek tiek silpnesnė srovė, kuri vis tiek yra tinkama komfortabiliam rankų plovimui. Taip ne tik taupomas vanduo – oro burbuliukų prisotinta vandens srovė mažiau taškosi. Be to, papildomai galima įsigyti dušo galvutėms skirtų ribotuvų, kurie sumažina vandens sąnaudas.

Mano išsaugoti straipsniai