Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Namo projektai. Kokį projektą rinktis – kartotinį ar individualų?

Namo projektai. Kokį projektą rinktis – kartotinį ar individualų?

Susiruošėte statyti namą, bet nežinote, kokį projektą — kartotinį ar individualų — pasirinkti? Ko galite tikėtis iš vieno ir iš kito bei ką jums privalo suteikti architektas?

Kas tas kartotinis projektas? Šiuo metu interneto erdvėje yra labai didelis pasirinkimas jau sukurtų namų projektų, todėl pagal sayo kriterijus galima rasti tinkamą namo stilių ar dizainą. Iš anksto parengti kartotiniai projektai sutaupys ne tik laiko, bet ir išlaidų. Juose pateikiami racionalūs, išbaigti, ekonomiški, dažniausiai naudojami statybose konstrukciniai sprendimai. Tokie projektai visiškai parengti statybai. Apdailos, konstrukcijų medžiagos pateiktos įprastos, lengvai randamos prekybos vietose. Didžiausias kartotinio projekto pranašumas tas, kad patinkanti projektą galima pamatyti jau realizuotą sklype ir taip įsitikinti, ar susikurti kriterijai atitinka galutinį rezultatą. Kitu atveju galima daryti didesnius ar mažesnius projekto pakeitimus pagal jūsų poreikius. Kitas svarbus kartotinio projekto pranašumas tas, kad galima greitai gauti užsakytą projektą ir pradėti statybas.

Individualus projektas. Jeigu nerandate tinkamo namo projekto, ieškote didesnio išskirtinumo, originalių sprendimų, tuomet galima rinktis individualų namo projektą. Namas būtų suprojektuotas pagal kliento pageidavimus, kriterijus ir konkretų sklypą. Individualų projektą verta rinktis, jeigu turite labai išskirtiniu namo plano, formos ar tūrio pageidavimų, sklypas yra unikalioje vietoje, neįprastos formos, su dideliu šlaitu ar tiesiog norite pastatyti pastatą, kurio vertė didėja laikui bėgant. Rengiant individualų namo projektą nuolat vyksta užsakovo ir architekto bendravimas.

Specialistas, išklausęs kliento mintis, svajones ir reikalavimus namo projektui (planui), kompiuterine programa modeliuoja pirminę trimatę namo viziją. žinoma, vėliau ją tobulina tol, kol randa sprendimą, tinkamą abiem šalims. – Sukurtą pastato planą vėliau įvertina architekto pasamdytas kvalifikuotas konstruktorius. Jis atlieka išsamią analizę ir patvirtina, ar galimi racionalūs sprendimai sukurtam pastatui. Aptaręs visas smulkmenas, konstruktorius suprojektuoja individualias namo konstrukcijas. Projekto brėžiniuose jis pateikia informaciją, būtiną statybų metu, t. y. pamatų planą, pjūvius, detales, aukštų planą mūro darbams, aukštų planą architektūrai, pastato fasadus, sąramų armavimo duomenis, sąramų medžiagų žiniaraščius bei pjūvius, perdangų planą, stogo konstrukcijas, stogo planą, pastato pjūvius, langų ir durų žiniaraščius, detales ir mazgus, aiškinamąjį raštą, technines specifikacijas, pagrindinių medžiagų, reikalingų namo statybai, kiekius, namo vizualizacijas. Taigi individualaus namo projekto rengimą sudaro architekto ir konstruktoriaus konsultacijos, architektūriniai ir konstrukciniai brėžiniai, aprašomieji raštai. Taip pat užsakovui pateikiami draudimo dokumentai, mat čia galioja statinio projektuotojo civilinės atsakomybės privalomasis draudimas.

Kiek kainuos? Projektavimo rinka – gana specifiška: paslaugos kaina neretai priklauso nuo projekto sudėtingumo lygio, sudėties, sprendinių skaičiaus, jų pateikimo, taip pat nuo to, ar perkamas techninis projektas, techninis darbo projektas, darbo projektas. Kainos prasideda maždaug nuo 3000-4000 litų. Kartotinį namo projektą sudaro architektūrinė ir konstrukcinė dalys. Jų kainos pateiktos interneto svetainėse. Išorinių sienų, langų, vidinių pertvarų koregavimas, kartotinio projekto keitimas nuo pradinės idėjos gali šiek tiek padidinti projekto kainą. Kiekvienu atveju pakeitimai vertinami individualiai pagal projekto sudėtingumą. Individualų projektą taip pat sudaro architektūrinė ir konstrukcinė dalys, jo kaina priklauso nuo projekto dydžio, užsakovo pageidavimų, specialiųjų architektūrinių sąlygų, sklypo reljefo sudėtingumo, vietos. Šio projekto kaina visada didesnė nei kartotinio.

Aptarkite iš anksto. Namą statote ne metams. Jums turi būti malonu ir patogu jame gyventi. Kad jūsų svajonė taptų realybe, svarbu bendradarbiauti su projektuotoju, išsakyti jam savo lūkesčius bei pageidavimus ir suprasti vienam kitą. Architektas turi įsigilinti į kliento išsakytas mintis, idėjas, kriterijus, pageidavimus, matyti visumą, be to, toks žmogus turi išmanyti stilius, statybos technologijas ir, žinoma, įstatymus, – pabrėžia pašnekove. – Visų pirma užsakovas kvalifikuotam specialistui turėtų pateikti pagrindinius dokumentus: Nekilnojamojo turto registro pažymą, sklypo planą, topografinę nuotrauką. Kuriamas namas turi būti integruotas į aplinką, todėl projektuotojui svarbu nuvykti į objektą, išanalizuoti sklypą, aptarti kliento gyvenimo būdą, šeimos sudėtį, anžių. Bėgant metams keičiasi poreikiai, galimybės, todėl vertėtų pagalvoti apie gyvenimą name po kelių dešimtmečių (kaip gyvenate dabar ir kaip įsivaizduojate gyventi ateityje), numatyti galimybę keisti patalpą paskirtį. Labai svarbu aptarti pastato stilių (klasikinis, modernus, taip pat įvertinti tai, jog namas galbūt bus iš ekologiškų, atsinaujinančią medžiagų. Namų projektus būtų galima suskirstyti į ekonomiškus, vidutinės, aukštos klasės ir prabangius, todėl būtina aptarti kliento finansines galimybes, taip pat reikėtą numatyti darbų apimtis, susitarti dėl kainos. Įvertinęs visus aspektus architektas parengia eskizinį projektą. Ši pradžia labai svarbi projekto įgyvendinimo sėkmei.

Mano išsaugoti straipsniai