53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip išsirinkti lygintuvą

Kaip išsirinkti lygintuvą, kuris tarnautų kuo ilgiau

Naudodami lygintuvą, apie jį daug galvoti nemėgstame. Jei šalia didžiulė drabužių krūva, rankos dirba kone automatiškai, o jūs greičiausiai paskendę gyvenimiškuose apmąstymuose – tačiau tik tuo atveju, jei išsirinkote tinkamą prietaisą. Jeigu lygintuvą kartas nuo karto pakeiksnojate – lėtai įšyla, nepatogus naudoti, per trumpas laidas, ar, dar blogiau, pridegęs padas, galbūt po kurio laiko ateis noras jį pakeisti geresniu. Tam, kad šį kartą prietaisas jums tiktų, ManoNamai.lt skaitytojams patarimus dalija buitine technika prekiaujančių įmonių atstovai.

Vienas pagrindinių kriterijų, kuriuos reikia įvertinti perkant lygintuvą – jo padas. Jis tiesiogiai kontaktuoja su audiniais, todėl nuo kokybės priklauso ir paties lyginimo efektyvumas ir malonumas.

Lygintuvų padus galima skirstyti į keturias rūšis:

Aliumininiai. Lygintuvai su šiais padais yra patys pigiausi. Jie gerai perduoda šilumą, tačiau sunkiai valomi ir lengvai susibraižo, todėl laikui bėgant toks padas gali pradėti kibti prie lyginamos medžiagos.

Nerūdijančio plieno. Šio tipo padai padai yra ilgaamžiškesnis pasirinkimas, tačiau ir jie linkę braižytis, ypač jeigu neatsargiai lyginate šalia užtrauktukų ar sagų. Tokie padai taip pat yra sunkesni nei aliumininiai. Jų privalumai – tolygiai paskirsto šilumą ir gerai slysta lyginamu paviršiumi.

Nelimpančiomis dangomis (pavyzdžiui, teflonu) dengti padai. Jie lengvai slysta medžiagos paviršiumi, taip pat juos lengva valyti ir prižiūrėti, atsparūs įbrėžimams.

Keramikiniai. Tai populiariausias lygintuvų padų tipas. Jų paviršius nelipnus, gerai slysta paviršiumi, šiluma paskirstoma efektyviai ir tolygiai. Taip pat pabrėžiamas ir jų atsparumas.

Garas. Garo funkcijos naudojimas lyginant, leidžia patogiau ir lengviau lyginti susiglamžiusius rūbus. Lyginant garu, netgi nėra būtinas kontaktas su lyginamu audiniu – galima lyginti marškinius pakabintus ant pakabos. Kiekvieno prietaiso generuojamas garo kiekis yra matuojamas gramais per minutę. „Daugelis gamintojų nurodo momentinio garo kiekį ir nuolatinio garo kiekį. Momentinis garas gali būti išgaunamas tam tikrą trumpą laiko tarpą, vėliau jis grįžta į nuolatinio garo režimą, todėl nereikėtų pasitikėti didesniu skaičiumi, bet vertinti ir mažesnįjį. Kuo naujesnis ir brangesnis modelis, tuo daugiau garų sugeneruoja. Šiai dienai populiariausiuose modeliuose nuolatinio garo kiekis svyruoja nuo ~20 g iki ~60 g. Tuo tarpu maksimalus momentinis garas gali būti daugiau nei 3 kartus didesnis: nuo ~70 g iki ~200 g“, – pasakoja buitine technika prekiaujančios įmonės UAB „SKYTECH.LT“ atstovas Viktoras Kovalenia.

Gamintojai taip pat yra pristatę ir kompaktiškas lyginimo sistemas, kurias sudaro lygintuvas ir vandens rezervuaras. Jos pasižymi našumu – gali generuoti nuolatinį suslėgtą garą iki ~125g ir momentinį padidintą garą iki ~330 g t.y. iki 2 kartus daugiau nei našiausias lygintuvas. Didesnis ir jų rezervuaras, galintis siekti iki 2,5 litro vandens.

Kitas svarbus kriterijus renkantis garinį lygintuvą – pado galiuko forma ir skylučių išdėstymas. „Smailesnis pado galiukas reiškia, jog lengviau pasiekti sunkiai prieinamas vietas – apykaklę, aplink sagas, užtrauktukus ir panašiai. Skylučių išdėstymas pade nulemia kur ir kiek garo paduodama. Kaip taisyklė, modernus lygintuvų padai turi gana daug skylučių prie paties pado galiuko. Tai padeda efektyviau išlyginti sunkiau pasiekiamas vietas“, – teigia pašnekovas.

Renkantis lygintuvą su garo funkcija, reikėtų įvertinti ir talpą vandeniui – kuo ji didesnė, tuo ilgiau galite lyginti garu. Standartinė vandens talpa yra apie 200-250 ml, tačiau reiklesniems pirkėjams gamintojai siūlo ir kur kas didesnes talpas. Kai kurie modeliai yra su permatoma vandens talpa – taip patogiau sekti vandens lygį.

Galia. Rinkdamiesi lygintuvą, būtinai atsižvelkite ir į galią – didesnė galia lemia greitesnį įkaitimo laiką. Taip pat gerai įkaitęs lygintuvas užtikrina, kad pasirinkus naudoti garo funkciją, vanduo garuos tinkamai. „Kuo didesnis lygintuvo galingumas, tuo greitesnis ir lengvesnis bus lyginimas. Populiariausi lygintuvų modeliai tie, kurių galia 2300 -2400 W, taigi galima paskaičiuoti, kad jie atitinkamai sunaudos 2,3- 2,4 kW per valandą. Šiuo metu rinkoje siūlomas lygintuvas, kurio galingumas 3100 W. Tai didžiausią galią turintis produktas. Galingumas iš dalies lemia lygintuvo kainą, tačiau ją sudaro ir daugiau produkto ypatybių“, – pasakoja buitine technika prekiaujančios įmonės „TC prekyba“ atstovė Lina Mažeikienė.

Funkcijos. Skirtingo tipo lygintuvuose, kaip jau minėta, galite nustatyti garo intensyvumą, naudoti vertikalaus lyginimo funkciją, aktyvuoti trumpą audinio apipurškimą vandeniu, nusistatyti reikiamą temperatūrą. Labiausiai pažengusios technologijos nuo paskutiniosios pareigos vartotoją išvaduoja.„Bene naujausia lygintuvuose atsiradusi funkcija – optimalios temperatūros palaikymas. Ši funkcija užtikrina saugų lyginimą, nesugadinant audinio. Pavyzdžiui, iš pradžių lyginus lininį audinį ir nepakeitus lyginimo režimo, šilkinę palaidinę galime sugadinti. Tačiau optimalios temperatūros funkcija sensorių pagalba nustatys saugią lyginimo temperatūrą ir užtikrins saugų bet kurio audinio lyginimą“, – funkciją apibūdina L. Mažeikienė.

Laidas. Patogus laido ilgis turėtų siekti bent 2,5 m. Dar patogesniam lyginimui, kai kurie lygintuvų modeliai turi laidą, kuris gali suktis 360 laipsnių kampu.

Saugumas. Nors lyginimas atrodo elementarus procesas, vis dėlto darbuojantis su gerai įkaitusiu įrenginiu jausitės ramesni, jei žinosite, kad prietaisas maksimaliai apsaugotas. „Viena svarbiausių ir aktualiausių apsaugos sistemų, įdiegtų į šiuolaikinius lygintuvus – automatinio išsijungimo funkcija. Jeigu netyčia palikote neišjungtą lygintuvą, jis išsijungs automatiškai. Juk turbūt kiekvienas bent kartą gyvenime yra susidūręs su situacija, kai jau iškeliavo iš namų ir staiga galvoje šmėstelėjo mintis „ar išjungiau lygintuvą?“. Todėl ši funkcija yra tikrai naudinga ir reikalinga“, – teigia V. Kovalenia.

Kitos naudingos apsaugos įdiegtos lygintuvuose yra susijusios su vandens naudojimu. Kai kurie modeliai turi apsaugą nuo vandens lašėjimo. Lyginant žemesnėmis temperatūromis, garas gali kondensuotis ir vanduo lašės pro garui skirtas angas. Minėta apsauga užtikrina, kad vanduo liks rezervuare. Kitas aktualus sprendimas yra apsauga nuo užkalkėjimo. Kalkės per kelis lyginimus surenkamos į tam tikrą vietą, ir užtenka arba išpilti, arba specialiu mygtuku išpūsti jas kartu su garais. 

Tendencijos. Lygintuvų buitiniam naudojimui tikriausiai niekas neperka kasmet ir net ne kiekvienas keičia juos kas, tarkime, penkmetį. Todėl keičiant seną lygintuvą nauju, visuomet įdomu, į ką šiais laikais orientuojasi gamintojai. „Vyraujanti tendencija – paprastumas vartotojui. Paėmiau lygintuvą, įjungiau ir lyginu viską nuo sintetikos iki šilko, nesukdamas galvos dėl temperatūros. Taip pat prioritetas yra lengvas kalkių nuosėdų šalinimas, paprastesnis vandens papildymas – daromos didesnės, platesnės vandens papildymo angos. Kita tendencija – lygintuvai tampa vis galingesni. Tai leidžia lygintuvui pasiekti darbinę temperaturą per gana trumpą laiką ir išlaikyti kuo tolygesnę temperaturą viso lyginimo metu. Senesni lygintuvai užkaista, išsijungia, vėsta, vėl įsijungia, jų temperatūra svyruoja gana ženkliai“, – vardija V. Kovalenia.

Buitinės technikos gamintojams diegiant vis išmanesnes, inovatyvesnes technologijas, šios tendencijos atsispindi ir lygintuvų rinkoje. Viena iš tokių technologijų – savaiminis lygintuvų išsijungimas. Lygintuvas turi tam tikrus daviklius, kurie reaguoja į judesį ar prisilietimą. Jeigu tam tikrą laiką nefiksuojamas judesys ar prisilietimas, jis automatiškai išsijungia. Ši funkcija taip pat padeda sutaupyti elektros energijos.

Rekomendacijos priežiūrai: siekiant prailginti lygintuvo tarnavimo laiką, po lyginimo rekomenduojama talpoje likusį vandenį išpilti.

Mano išsaugoti straipsniai