53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Vonia ar dušas – ką pasirinkti? specialistų nuomonė

Vonia ar dušas – ką pasirinkti? specialistų nuomonė

Vonios ir dušo pasirinkimą riboja gana praktiški veiksniai – jei vonios kambarys itin mažas, norisi kuo kompaktiškesnių sprendimų. Tokiu atveju, dušas dažnai bus geriausia išeitis. Tačiau jeigu galite rinktis ir sprendimus priimti laisviau, tuomet vienareikšmio atsakymo į klausimą nėra. Kokie kriterijai galėtų padėti apsispręsti, paklausėme vonios įranga prekiaujančių įmonių ekspertų.

Mąstant, ką įsirengti – dušą ar vonią, atsižvelgiama į nemažai asmeninių kriterijų, žmogaus ir jo šeimos įpročius ir galimybes. „Žmonės, turintys erdvesnius vonios kambarius ir turintys pakankamai pinigų, projektuoja ir vonią, ir dušą arba neretai įsirengia vonią ir pritaiko dušo sienelę – taip, netaškant vandens galima nusimaudyti po dušu. Pasirinkimą taip pat lemia ir įpročiai – vieni sako, kad jiems vonios nereikia, kadangi jie neras laiko joje gulėti“, – pastebi įmonės „Sanistal“ atstovas Vytautas Dinda. 

Pastebima, kad jeigu šeimoje auga maži vaikai ar planuojama jų turėti netolimoje ateityje, beveik visada pasirenkama įsirengti vonią. Tuo tarpu vyresnio amžiaus žmonėms dušas gali būti patogesnis dėl to, kad įlipti į žemesnę dušo kabiną, reikalauja mažiau pastangų nei įlipti į vonią, o jei dušas su lataku ar trapu, aukščio barjero išvis nelieka. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad po dušu nusiprausti yra greičiau – nereikia laukti, kol pripildysite vonią. Kita vertus, daugumoje namų ji naudojama universaliai – prijungus dušo komplektą ir įsirengus užuolaidą, ji tarnaus kaip dušo padėklas, o norint pasilepinti, užteks prisileisti karšto vandens. To dušai pasiūlyti negali. 

Įpročiai. Paskaičiuota, jog 5 minučių prausimasis po dušu sunaudoja nuo 40 iki 100 l vandens, o prisileisti pilną vonią reikalauja apie 260 l. Žinoma, vonių yra įvairių talpų – egzistuoja ir kur kas talpesnių ir mažiau talpių, be to, beveik niekada jos neprileidžiame iki pat viršaus. Kad ir kaip būtų, vienas prausimasis po dušu sutaupo daugiau vandens nei prausimasis vonioje. Įmonės „Ketvertas“ vadovas Gediminas Petronis teigia, kad vandens sunaudojimas labai priklauso nuo paties žmogaus. „Suvartojimas labai priklauso nuo to, kiek kartų per dieną žmogus naudojasi dušu. Be to, daug lemia dušo tipas. Tarkime, kai kurie žmonės mėgsta įsirengti vadinamąsias lietaus dušo galvas. Toks sprendimas tikrai nėra taupus, nes maudantis iškrenta didelis kiekis vandens“, –teigia pašnekovas.

Pasirinkimas. Vonios. Vonių yra įvairių rūšių – jas galima rinktis pagal formą, kainą, medžiagą, iš kurios vonia pagaminta.  Vonios gaminamos 4 pagrindinių medžiagų tipų: ketaus, plieno, akmens masės ir akrilo. 

Plieninės vonios gali būti skirstomos į dvi rūšis – plono plieno (apie 2,3–2,5 mm su emaliu) ir storo, 3,5 mm plieno. Plienas yra šalta medžiaga, tačiau paleidus šiltą vandenį, ji greitai įšyla iki reikiamos temperatūros. Lyginant su senomis plieno voniomis, šiuolaikinės žinomų gamintojų plieninės vonios savo naudingas savybes stipriai pagerino. 

Kita panaši medžiaga, kuri gal kiek neigiamai prisimenama iš senų laikų, yra ketus. Tokių vonių savybės taip pat yra pagerėjusios, nors V. Dindos teigimu, šiandieninis jų populiarumas, lyginant su populiarumu prieš 10 metų yra sumenkęs – jų didelis svoris, gamyba nėra pakankamai draugiška aplinkai. Akrilas, viena populiariausių medžiagų, iš kurios gaminamos vonios, skirtingai nei plienas yra savaime šilta, be to, turi ir daugiau privalumų – naudojant jį, nesunku išgauti norimą vonios formą, atnaujinti.

Prabangiai atrodančias akmens masės vonias žmonės daugiausia renkasi būtent dėl jų išvaizdos, tad greičiausiai nė nesvarsto pasirinkimo tarp vonios ir dušo. Tokios vonios ilgaamžės ir atsparios subraižymams, jas nesunku atnaujinti. 

Šias vonias taip pat galima skirstyti pagal brangumo klases. Nenuostabu, kad geresnių savybių vonios yra ir brangesnės. Vidutiniškai pačios pigiausios yra plieninės vonios – nusprendę pirkti plieno vonią, ją galite įsigyti neišleidę 600 Lt. Vidutiniškai brangiausios yra akmens masės vonios, kurių kainos labai priklauso nuo formos ir prasideda apytiksliai nuo 2000 Lt. „Šiuo atveju, labai priklauso ar voniai reikalinga apdaila – būna, kad vonios apklijuojamos plytelėmis ar panašiai. Tai labiausiai pakelia vonios kainą“, – pastebi G. Petronis. 

Dušai. Įrengti dušą yra keletas būdų – dušo kabina montuojama ant dušo pado, dušo kabina su trapu, ar lataku. Dušo padėklai kaip ir vonios gaminami iš kelių medžiagų – akrilo, plieno bei akmens masės, be to, keramikos – tokie padėklai žiedžiami iš molio ir padengiami emaliu. 

Trapų ir latakų dušo sistemos yra panašios. Tiek trapai, tiek latakai įmontuojami į grindis (tiesa, yra ir sieninių dušo latakų), į juos esant reikiamam nuolydžiui subėga vanduo. Šiuo atveju, riba tarp dušo ir vonios grindų nėra tokia aiški, todėl tokie sprendimai taip pat taupo vietą bei suteikia erdvės. „Tarp dušo latako ir trapo yra didelis kainos skirtumas. Jei trapas, kuris yra vos ne pats pigiausias sprendimas, kainuos 100-120 Lt, dušo latakas kainuos apie 500-600 Lt. Tai – nemažas skirtumas. Kokybiškas akmens masės padėklas su sifonu taip pat kainuoja panašiai kaip ir dušo latakas“, – teigia G. Petronis.

Išmatavimai. Standartiniai dušai yra kompaktiškesni nei vonios. Jų išmatavimai gali būti įvairūs, bet dažniausiai neviršija 1 kvadratinio metro. Dušų padėklai gali būti kvadratiniai (80×80 cm, 90×90 cm, 1×1 m ir kiti išmatavimai) ir stačiakampiai ar pusapvaliai. Vonių taip pat būna įvairių ilgių. Vienos mažiausių – vadinamosios pusvonės, kurių ilgis siekia 1,05–1,2 m. „Tai tam tikras vonios pakaitalas. Suaugęs žmogus ten netilps, tačiau ją galima panaudoti vaikui maudyti, be to, žmonės randa ir kitokių vonios panaudojimo būdų. Optimalus standartinės vonios pasirinkimas svyruoja nuo 1,4–1,8 m, nors 1,4 m vonia taip pat yra labai maža“, – teigia G. Petronis. 

Ieškant vietos kampinėms, asimetrinėms vonioms svarbu racionaliai išnaudota erdvė. „Rinkdamasis tokios vonios dydį, žmogus pagal patalpą žiūri, ką gali įtalpinti. Jei matoma, kad bus dedama 150 cm ilgio vonia, o patalpa, tarkime, yra 165 cm, geriau montuoti 160 cm ilgio vonią. Palikiti 15 cm nėra prasmės, o komfortas bus daug didesnis“, – pataria V. Dinda. 

Montavimas. Lyginant vonių ir dušų kabinų ar padėklų įrengimą, didelio skirtumo kaip ir nėra – jei nesugalvojote įrengti nieko ypatingo, vamzdžių atvedimo ir sifonų kainos beveik nesiskiria. Sudėtingesnių dušų, tarkime, dušų su latakais su latakais įrengimas yra brangesnis. Kai kurių gamintojų kabinos įrengiamos gana sparčiai – pakanka pritvirtinti kabiną ir tarpus užpildyti silikonu. Tuo tarpu montuojant kai kurias vonias, tarkime, akrilines vonią, su jų pastatymu užtruksite ilgiau.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Mano išsaugoti straipsniai